TV VONA

Ladik, Luke, Lukyhell, Lou a Ashman. Nablogujeme se Vám do hlavy

Hearts of Iron 2

jelikož v osobním životě se mi toho moc převratnýho neděje, je čas povědět Vám něco o mé oblíbené počítačové hře…Jedná se o válečnou strategii Hearts of Iron 2. Hra začíná v roce 1936 a pokrývá období druhé světové války a začátku studené války (hra končí v roce 1953 – ve variantě doomsday).
Na začátku hry si vyberete jeden z cca 120ti států a můžete směle vkročit do simulace tehdejšího světa. Každý stát má dobře vybalancovanou ekonomiku odpovídající reálnému protějšku té doby, ministři taktéž…

např Československo má v roce 1936 tuto vládu:

i ministra námořnistva :)).

O čem hra je? No jednoduše řečeno – cílem hry je získat co nejvíce tzv „victory points“. Ty získáte např obsazením důležitého města (nejvíce bodů je za obsazení velkých měst jako Moskva, Stalingrad, Londýn, Paříž, New York apod…). Ve hře se kromě budování armády, vynalezání technologiíí musíte zabývat diplomacíí, ekonomikou, politikou…. máte možnost uzavírat spojenecké smlouvy, garantovat nezávsilost států, ovlivňovat státy a jejich veřejné mínění ve svůj prospěch… v ekonomice zas musíte čile obchodovat s jinými státy, abyste zajistili pro Váš průmysl a armádu strategické suroviny jako ropu (bez ní by tanky nejezdily), zásoby (supplies) – ty jsou potřeba pro všechny jednotky, uhlí aj…

Hra ale není nijak omezená a můžete ji hrát dle vlastní strategie – nemusíte ani válčit ani vstupovat do žádné velké aliance (ať už kominterna, spojenci nebo OSA) a můžete si vesele užívat své neutrality (pokud vás však nezaskočí větší soused a nevyhlásí Vám válku :)).

Rovněž si můžete běhm hry určovat, jestli se budete držet historie, nebo jestli se jí držet nebudete – např pokud hrajete za německo, máte už v roce 1936 možnost intervenovat ve španělsku nebo se na Franka vykašlat… to samý v roce 1938 v případě anšlusu Rakouska a mnichovské dohody… každé rozhodnutí v těcho událostech mění i další průběh celé hry, takže na své si příjdou i milovníci „alternativní“ historie, kteří si můžou celkem reálně vyzkoušet, „co by se stalo, kdyby….“

Teď k hlavnímu prvku hry – k válčení – každá armáda se skládá z různých druhů vojenských jednotek – a i zde máte možnost stavět pozemní armádu, letectvo a námořnictvo. Veškere jednotky (divize) i brigády má téměř každy stát rozdílné – např pokud budete hrát za německo, můžete po vynalezení příslušné technologie stavět proslulé tanky Tigry a Pantery, proudové Messerschmitty Me262 aj… Britové naopak mají své proslulé Spitfiry či tanky Churchill….

Již od začátku je třeba správně budovat armádu – základem jsou pěší divize (infantry division), později mechanizované či motorizované divize. Na průlom v liních dobře poslouží obrněné tankové divize…. stejně jako technika má na průběh války vliv i použitá taktika či doktrína – ta je vynalézána stejně jako jiné technologie… pokud tedy včas za německo „vynaleznete“ doktrínu blitzkrieg, tak vaše tanky v prvních letech války nikdo nezastaví :).

Letectvo je složeno ze 4 základních druhů – Taktické bombardéry, stíhači, strategické bombardery a např transportní letadla (ty umožňují např výsadky parašutistických divizí či letecké zásobování obklíčených divizí).

Námořnictvo je členěno podobně – od ponorek různých tříd, před křižníky a menší plavidla až po velké válečné lodě.

Každý stát má svojí průmyslovou sílu (v závislosti na rozloze, počtu továren atd…) a tato síla určuje např, kolik divizí můžete např navzájem nechat „stavět“.

Celá hra probíhá v realtimu (s možností zrychlování času či úplného zastavení) a systém bojů je docela promakanej… na výsledek bitvy má vliv spousta faktorů – např počasí, počty a druhy divizí na obou stranách, zkušenosti velitelů jednotlivých divizí, morálka aj…..

To co jsem tu zmínil je jen část toho, co tahle rozsáhlá hra umí, pro každýho zájemce o historii a válečniství tuto hru doporučuju…
Luke

Teď pár obrázků pro informaci….

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: