TV VONA

Ladik, Luke, Lukyhell, Lou a Ashman. Nablogujeme se Vám do hlavy

Deník Johna Davies, bezpečnostního poradce F.D. Roosevelt – část 2.

leden až červen 1939:

3.2.1939, New York, USA

Byl jsem přeřazen do zvláštní sekce bezpečnosti na ministerstvu obrany. Jsem stále poradcem prezidenta, avšak nyní více se zřetelem na vojenské záležitosti.

Počátkem ledna jsem dostal za úkol vypracovat analýzu stavu sovětské amády. Popud k tomuto daly informace o zvýšení rychlosti zbrojení v SSSR. Náš agent v SSSR informoval, že sovětská armáda má přibližně 100 pěších divizí, dvě tankové divize, 5 stíhacích a dvě bombardovací squadrony. Vybavení a taktika armády je hlavně díky proběhlým čistkám mezi armádním velením velmi nízka.

V lednu byly konečně ustaveny do stavu připravenosti první dvě tankové divize armády USA. Je to velký úspěch a věřím, že tyto divize budou dobrým základem budoucí silné armády naší země.

Další výraznou změnou bylo jmenování vrchniho velitele vojsk, generála Douglase McArthura.

Rovněž bylo rozhodnuto o zvýšení průmyslového potenciálu naší země, ve 20ti vybraných okresech byly započaty práce na stavbě továren a zařízení, které nám v budoucnu mohou pomoci nastartovat potřebnou výrobu.

16.3.1939, Washington D.C., USA

Německo obsadilo zbytek ČSR! Měl jsem pravdu, když jsem už na podzim varoval představitele našeho i evropských států, že Hitler se nespokojí jen se sudetama. Británie i Francie se zmohli pouze na protestní nóty a pouze zvýšili své zbrojení. Naše vláda se jako vždy rozhodla do problému nezasahovat.

V důsledku obsazení československa, vyhlásil slovenský vůdce Tiso autonomii slovenské republiky. Maďarsko obsadilo podkarpatskou rus. Situace v evropě bude ještě zajímavá.

26.3.1939, New york, Manhattan
Válka! Itálie vyhlásila válku albánii! Albánie, malý stát ležíci mezi řeckem a jugoslávií nejspíše dlouho neodolá tlaku fašistické itálie. FDR se rozhodl do konfliktu nevměšovat.

30.3.1939. NY,USA
Z Velké británie přišla pozitivní zpráva – úspěšně byly dokončeny dohody o spojenectví mezi polskem, francií a velkou británií. Polsko tak vstoupilo mezi alianci spojenců. Doufejme, že tento krok alespoň odradí Hitlera od případného útoku na polsko.

12.4.1939 Washington, USA
Přísně tajné – prezident dal pokyn ke zkoumání nového typu technologie založené na štěpení jader uranu. Tým profesora Oppenheimera dostal pokyn začít zkoumat příslušné technologie a zařízení. Zatím není známo, zda má tato technologie šanci na úspěch.

V holandsku proběhly volby a vyhrála levice… zase… nějak se nám ta nákaza šíří po světě.

26.4.1939 Washington, USA.
Přesně měsíc po vyhlášení války anektovala právě dnes Itálie Albánii. Albánci bojovali statečně, avšak proti početní a technické převaze italů neměli moc šancí.
V uplynulých dnech byly postaveny dvě nové pěší divize, které byly nyní převeleny do státu New York.

Já se teď připravuji na mou první letošní služební cestu. Tentokráte jsem vyslán jako poradce prezidenta do Polska. Mám za úkol zjistit stav polské armády a její připravenost pro případné napadení ruskem či německem.

Jen pro informaci – současný stav pozemní armády USA
12 pěších divizí
2 jezdecké (kavalerie)
1 velitelská divize
2 tankové divize
1 strážní divize (ta chrání panamský průplav, který je naším teritoriem)

Ve srovnání s jinými státy jsme na tom poměrně bídně.

Zajímavé informace přicházejí i ze španělská, občanská válka zde zuří již třetí rok a republikánská armáda už kontroluje pouze dvě provinice, kdežto Franco má výrazně navrch.

2.6.1939, Washington USA
Valencie padla. Poslední bašta republikánu ve španělsku padla a franko ovládl celé španělsko. Skončil tak tříletý konflikt, který stál španělský lid mnoho obětí.

Naše armáda se rozrostla o další dvě pěší divize.

Má cesta do polska byla odložena na příští týden.

10.6.1939 Warszaw, Polsko
Jsem v polsku. Ve vzduchu je cítit napětí, poláci si uvědomují napjatý stav v evropě.
Byl jsem přijat zástupcem ministerstva obrany polska, který mě vzal na přehlídku vojsk. I když jednání se mnou bylo slušné, připadá mi, jako by mezi polskou a naší stranou panovala nadůvěra.
Každopádně nyní ke stavu armády, jehož zjištění bylo hlavním úkolem mé cesty.

Armáda polska má 47 pěsích a 1 tankovou divizi. Vybavení je již několik let zastaralé, každopádně vícvik vojsk je uspokojivý. Horší je to u letectva – to je v podstatě neexistující – dvě squadrony zastaralých stíhacích letadel sotva ubrání hlavní město. Mám obavu, že v případném budoucím konfliktu bude toto hlavní slabina polské armády.

V průběhu cesty došla zpráva o dalším zvýšení zbrojení v SSSR. Polsko nemá už od konce světové války se sovětským svazem dobré vztahy a polští generálové mají ze svého východního souseda přirozené obavy.

19.6.1939 Washington, bílý dům
Dnes jsem se účastnil zasedání o celosvětové situaci.

Amerika: Na americkém kontinentě (i na tom jižním) je klid, žádné války, varující je ale to, že některé státy /např Brazílie/ otevřeně sympatizují s nacistickým režimem v německu.

Afrika: Zde je od roku 1937 také nyní klid, avšak jsou zaznamenány hromadění italských vojsk na hranicích u Sollumu, kde začíná britská egyptská zóna.

Evropa: Po skončení občanské války ve španěslku a války v albánii je zde rovněž až podezřelý klid, všechny mocnosti však zbrojí a dle mého názoru může jakákoliv malá provokace skončit konfliktem.

Asie: zde japonsko stále bojuje v číně a svírá Národní čínu pod vedením Lin Sena do nemilosrdně do kleští. Rovněž jsou hlášeny ojedinělé incidenty na sovětsko japonské hranici

Reklamy

One response to “Deník Johna Davies, bezpečnostního poradce F.D. Roosevelt – část 2.

  1. Ladik Únor 25, 2007 (8:57 pm)

    To se nám to hezky schyluje k válce… jsem zvědavej, kdy vypukne 🙂

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: