TV VONA

Ladik, Luke, Lukyhell, Lou a Ashman. Nablogujeme se Vám do hlavy

Deník Johna Davies, bezpečnostního poradce F.D. Roosevelt – část 4.

červen 1940 až leden 1941….

Tentokrát v trochu jiné formě a bez grafiky 🙂


Květen 1940 až leden 1941

Deník jsem v tomto období přestal psát, tak uvedu pouze to, co mi má paměť dovolí. Půl rok byl u nás zejména věnován předvolební kampani Prezidenta Roosevelta kvůli volbám v říjnu tohoto roku (které nakonec opět vyhrál). Naše armáda se stále rozšiřuje, nyní v lednu 1941 má zhruba již 65 pozemních divizí (zejména pěší, cca 10 tankových a 4 motorizované). Další divize jsou ve výstavbě. V listopadu bylo opět zvýšen průmyslový potenciál naší země o 15 procent a byly dostavěny další továrny.

Výzkum provádíme zejména se zaměřením na pozemní armádu, atomovou energii a na loďstvo. Letectvo není prozatím prioritou. Každopádně situace v evropě jasně ukazuje, že letectvo je nezanedbatelnou silou v probíhající válce, takže do budoucna se zaměříme více i na toto odvětví.

Situace v evropě:
zde byla situace v tomto roce nejvíce napjatá – od května útočí wehrmacht na francii. Již počátkem srpna byly němci u bran paříže. Francouzká armáda však ve spolupráci s britskými a australskými expedičními sbory dokázala koncem srpna zatlačit němce zpět k Rýnu. V těchto napjatých dnech začátkem září se přidalo do sil osy Maďarsko a posléze i Itálie.. čerstvá vojska z těchto zemí tak posílila Wehrmacht a ten při nové ofenzívě nejprve rychle obsadil Benelux (Belgie kapitulovala) a během podzimu a zimy 1940 obsadil severní francii. Paříž padla 4. ledna 1941 a pár dní po té, 15.1. Francie kapitulovala, vznikla Višistická francie (na území býv. jižní francie). Díky tomuto vyhlásili samostatnost i dva státy – Sýrie a Libanon.

Na podzim 1940 Itálie vyhlásila Válku Řecku, prozatím však jsou zaznamenány pouze námořní a letecké souboje obou národů.

Spojenci, zejména britové a kanaďané bombardují provincie v německu a v obsazené francii a snaží se tak alespoň oslabit přesunující se německé divize.

Zajímavá byla rovněž situace ve východní evropě
Zde v létě 1940 Sovětský svaz vyhlásil válku Litvě a Estonsku. Tyto státy odolávaly jen několik dní než byli rudou armádou obsaezny a přičleněny k SSSR. Sovětský svaz si rovněž vymohl na Rumunsku odstoupení Besarábie (vých. část Rumunska). Německo, vzhledem k probíhající bitvě na západě, se do těchto věcí neangažovalo.

Situace v severní evropě byla během 2. části roku 1940 klidná – i přes válečný stav mezi Norskem a německem se německá armáda (nejspíše díky britské námořní blokádě) nepokusila o žádný útok. Situace se však rychle změnila na konci ledna 1940. Po pádu Francie německo hbitě provedlo vylodění poblíž Osla a Wehrmacht během dvou týdnů obsadil a anektoval zbytek Norska.

Podle posledních zpráv probíhá shromažďování německých vojsk u Jugoslavských hranic.

Situace v Asii byla dosti dlouho nepřehledná, celý rok 1940 Japonskou postupně obsazovalo Čínu, které kapitulovala ve stejný den jako francie (15. ledna 1941). Je otázkou, jaké další kroky Japonský císař provede. Britové se v indočíně již cítí ohroženi japonskou nadvládou v regionu.

Situace v Africe se zdramatizovala po vstupu Itálie mezi pakt OSY (začátek září 1940), na Egyptských hranicích probíhají nyní ozbrojené střety mezi Itali a Britskou armádou.

Tolik asi k významným událostem posledního půl roku. Náš generální štáb se stále zabývá možným budoucím vývojem v evropě – poslední dvě demokratické země na kontinentu (Jugoslavie a Řecko) jsou v přímém ohrožení států Osy. Otázkou je, co podniknou němci po té, co si podmaní evropu. Britská vláda horečně opevňuje jižní anglii a připravuje se na možnou invazi německa na svůj ostrov.

Naše vláda prozatím zastává neutrální postoj k událostem ve světě, avšak dle mého názoru se budem muset brzy rozhodnout, na jakou stranu se přidáme. Co se týká bezpečnostních rizik, naše tajná služba OOS hlásí zejména možné ohrožení ze strany německa (a jeho ponorek) a japonska (ohrožení našich tichomořských ostrovů a základen).

Situace v evropě koncem ledna 1941

Reklamy

One response to “Deník Johna Davies, bezpečnostního poradce F.D. Roosevelt – část 4.

  1. Ladik Březen 2, 2007 (6:34 pm)

    Johne Daviesi, rozhodni se dobře, jak dál… ať pak malej černej knírek nemusí nosit i ženy 🙂

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: