TV VONA

Ladik, Luke, Lukyhell, Lou a Ashman. Nablogujeme se Vám do hlavy

Nevážné téma #2: Boty Prestige

„Prestige jsou v České republice stejný fenomén jako Václav Klaus“

Tuto větu pronesl můj kamarád Pavel, když minulý pátek uklouzl na skále v Šárce. Na nohou měl právě boty značky Prestige v černé barvě. Řekl bych, že na tom citátu něco je. Boty Prestige i Václava Klause buď máte rádi nebo ne, nic mezi tím není.

Jak to tedy s Prestigemi je? Berete je nebo ne?

Prestige na českém trhu

Zadal jsem do vyhledávače (Seznam.cz) heslo „boty Prestige“ a vyjelo mi docela hodně odkazů. Zjistil jsem, že tato obuv se dá koupit i na internetu:
http://www.eobchodnidum.cz/epracovniprostredky/pracovni-obuv/prestige.htm
Ty hnusné (design proberu podrobněji za chvíli) bílé stojí v tomto e-shopu 713 Kč.
Tyto boty v současné době vyrábí firma moleda (www.moleda.cz) a to hned v několika variantách.
Více odkazů ovšem vyjelo do příspěvků do různých blogů a všechny tyto příspěvky byly vesměs podobné. Vždycky se jednalo o popis nějakého „divného“ člověka a jako dovětek tam vždy bylo: „… a na nohou samozřejmě Prestige“ nebo „…jeho otřesný zjev korunovaly boty prestige.“

Historie

Boty Prestige jsou české výroby a „in“ byly hlavně v osmdesátých letech a byly opravdu prestižní záležitostí. V devadesátých letech sem začaly proudit boty ze západu a prestige a všichni zkrátka museli mít adidy, a tak se z Prestigí staly rychle boty s nálepkou „sockoidní“.
Jak jsem již psal, v současné době je vyrábí firma Moleda a zdá se tedy, že hned tak z našich obchodů nezmizí

Módní hledisko

Design Prestigí jsme diskutovali ještě během výletu v Šárce, kde Pavel nechtěně vyzkoušel jejich stabilitu na nerovném povrchu. Shodli jsme se na tom, že černé Prestige ještě možná ano, ale ty bílé určitě ne. Vzpomínám na dobu, kdy jsem sám ty bílé nosil… a teď nemohu přijít na to proč. Ta černá barva je taková neutrální, za tu se schová ledacos. Ale proč proboha bílá s tou vyblitou modrou? Teď když jsem se na ty boty po dlouhé době podíval, tak mé stanovisko je jasné: ne.
Vyrobit tyto boty v bílé barvě byl zvláštní nápad (tak jako pustit na prezidentský post Václava Klause). Firma Moleda je v bílé vyrábí dál a kromě černé varianty produkuje ještě červenou variaci. Má tam modely i se suchým zipem a ne jenom tkaničkami.

Prestige a bezpečnost

Když jsem na začátku tohoto příspěvku zmínil, že kamarád Pavel v botách značky Prestige na skále uklouzl, je třeba dodat, že ani na zem nespadl a potom s těmi botami sešel bez úhony pořádný krpál dolů (a to ještě s kolem). Naproti tomu kamarádka Irča ve kvalitní kotníkové obuvi značky Alpine Pro během sestupu uklouzla, ale s tím horším výsledkem, že na zem spadla.

Prestige ve světě

Prestige jsou typicky česká záležitost a do světa se dostávají jen zřídka. Vyjímkou je africká země Umbagwe, která dovezla na zkoušku 200 párů bílých bot a 200 párů černých. Ty bílé jsou určeny do pouštních oblastí a ty černé do džungle. Z počátku se místním obyvatelům obuv zamlouvala – v pouštních dunách seděla dobře a navíc díky barvě nepřitahovala slunce a v džungli vykazovala také dobré výsledky, když se s nimi nelezlo po stromech.
Už to vypadalo, že vláda objedná větší dodávku bot, když se stala tragická událost. Lovci lvů vybavení bílými Prestigemi se dostali do kontaktu s šelmou, která velmi agresivně reagovala na Prestige. Všichni lovci byli zvlášť brutální způsobem rozsápáni a stejně tak boty samotné.
Podle výzkumu vědců z Oxfordské univerzity, kteří poté do země přiletěli a testovali chování lvů na boty Prestige, je tato obuv pro lvy nesmírně dráždivá a vyvolává v nich silně agresivní sklony.
Prezident Umbagwe Lerak Ančot proto ihned vydal nařízení zakazující Prestige v celé zemi. Cvičná várka bot byla občanům zabavena a rituálně spálena.
Pokud se tedy někdy vydáte do Umbagwe, neberte si s sebou Prestige. Přechovávání Prestigí je v této zemi trestáno odnětím svobody na dvacet let nebo až vyjímečným trestem snědením.

Závěr

Nemyslím si, že Prestige jsou nekvalitní obuv, ale co do designu a veřejného mínění jsou na tom špatně. Prošli si obdobím rozkvetu, ale teď jsou spíše považovány za něco „zvláštního“… jako ostatně i Václav Klaus.

LOU

Reklamy

4 responses to “Nevážné téma #2: Boty Prestige

 1. Pedro Květen 7, 2008 (4:42 am)

  Tyhle botky měli babička s dědou a hrozně si je chválili pro jejich pohodlnost. Takže já tyhle boty mám spojené s nimi a s tím, že je nosí staří lidé… A hned se mi vybavilo, jak si v nich babička vykračovala a pěla na ně ody….

 2. Luke Květen 7, 2008 (8:10 am)

  Ty jo, to je uplnej referát.. :))

 3. Ladik Květen 7, 2008 (8:31 am)

  A teď já:Prestige jsem taky nosil. Určitě to bylo na základce a pamatuju si, že Lumír je měl ještě na gymplu. Ale boty to jsou dobrý, pohodlný, kožený a jen tak něco je nezničilo. Za 700 stovek boty „skoro“ na celej život. No dobře, ten design je trochu zvláštní, ale barva by mě zas tak nezarážela. Bílý boty se nosí, černý boty se nosí a červený taky. Udělat jim trochu nižší podrážku a prodávat je za 400 stovky a jak by se po nich zaprášilo :)A když už mluvíme o těch sockoidních prestigích, tak si vždycky musím vzpomenout na Lukeho kámoše z JetBeatu. Vagón, černý džíny a bílý prestige 🙂

 4. onepatas Říjen 18, 2015 (8:41 pm)

  Preztizky ted hodily do noveho kabatu… a tak o nich zacinam uvazovat =D Samosebou ale v cerne xD Kdyz je v bile nosival pred par lety tatka jako pracovni, myslel jsem, ze je koupil u kamaradu z vietnamu…

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: