TV VONA

Ladik, Luke, Lukyhell, Lou a Ashman. Nablogujeme se Vám do hlavy

BitTorrent

malinká přednáška o tom, co jsem se dnes dozvěděl nejen z wikipedie 🙂
BitTorrent znáte. Hudba, filmy, seriály, SW atd.
Bude to hodně laicky, jinak se v tom sám zamotám.
BitTorrent je protokol pro distribuci souborů.
Proč se distribuujou soubory tímto způsobem? Obrázek napoví 🙂

torrent

Na prvním obrázku vidíte, že všechny bloky – pakety se ze serveru odesílají všem klientům. Server je tedy kompletně vytížen.
U BitTorrentu vidíte, že server odešle bloky souboru jen jednou, rozháže je na různé počítače a ty si je pak vymění mezi s sebou.
V prvním případě odesílá server 6 bloků na 7 počítačů = 42 :), ve druhém případě posílá jen 6 bloků = 6.

Soubory jsou rozděleny na malé bloky a ty se v rámci torrentu rozesílají peerům. Peer, to je ten, co si chce něco stáhnout. Peerův klient postupně stahuje bloky až stáhne a složí celek. Během stahování odesílá své již stažené bloky dalším, kteří ještě staženo nemají. Po stažení všech bloků se peer stává seedem. Seed je ten, co má komplet staženo a rozesílá.
A teď ještě k rychlosti stahování. Když si peer nebo seed nastaví upload např 10KB/s, kolik toho asi odešle? 10KB/s. Když jich pak bude třeba 20, zvedne se rychlost pro dalšího peera na 200KB/s. Což už není tak zlý. Ale záleží na tom, co stahujete, jak je to velký a kolik máte času.
jasný jak facka co?
Neslušnejm peerům se říká leech. To je ten, kterej z torrentu tahá, skoro nic síti nevrací a po stažení se odpojí. Slušný prý je, když upload:download=1 tzn. síti vrátím to samé, co jsem si od ní vzal. Teda slušné je prý 1,5 tedy nahrát tam toho víc než jsem si stáhnul. 1 je minimum slušnosti. Tak se nad sebou zamyslete. Já stahoval asi 180MB soubor a uploadnul jsem asi jen 30MB 😉 to jsem teda leech.
A víte jak se pozná umírající torrent? Leechové mají několik různých částí, ze kterých se již nedá sestavit kompletní soubor. Pak se musí objevit nějakej seed, aby to zachránil. Kdyby nebyli leechové a byli peerové, tak se to nestane, protože peer odevzdá do sítě víc než si od ní vezme. Nemůže pak dojít k tomu, že něco chybí.

Už v tom mám snad konečně jasno.

Co vy?

Čus
Ladik

Reklamy

2 responses to “BitTorrent

  1. Kví Červen 10, 2008 (1:52 pm)

    Pěkný ryby, to jsou kapříci? Takhle se to posílá i ve fotbale? 🙂

  2. Lou Červen 10, 2008 (2:05 pm)

    No jo:) takhle to dělali asi i při podplácení rozhodčích. Udělali síť a bittorentem si posílali kapříky.Teď vážně. Já torenty nepoužívám, dávám přednost rapidshareu.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: