TV VONA

Ladik, Luke, Lukyhell, Lou a Ashman. Nablogujeme se Vám do hlavy

Bitva u Sadové

námět na výlet

Místo jedné z velkých bitev naší historie se nachází kousek u Hradce Králové. Bojovalo se v celém okolí, především však u Sadové a Chlumu. Pokud se rozhodnete vypravit se sem, čeká na vás několik pomníků, jedno malé muzeum a jedna malá (ale dostatečně vysoká) rozhledna. Na jídlo pak můžete do Hradce Králové do výtečného gril restaurantu Duran.

1. Dějinné pozadí (angl. „historical ass“ :))
Po nástupu kancléře Otto von Bismarcka v polovině 19. století získávalo ve střední Evropě stále větší vliv Prusko. Rozhodujícím momentem bylo obsazení Holštýnského vévodství Pruskem a vyloučení Rakouska z Německého spolku z podnětu Pruska. Odvetou pak vyhlásilo Rakousko Prusku 17. června 1866 válku.

2. Průběh bitvy
Vojska se začal formovat už 2. července. Na pravém břehu Labe se seskupily Rakouské a Saské jednotky. Proti nim stály tři pruské armády. Za svítání 3. července léta Páně 1866 boj vzplanul.
Ze začátku měli navrch Rakušané, kteří ostřelovali pruské jednotky moderními děly. Jakmile však došlo na střetnutí pěchoty, Pruská vojska začala získávat převahu, protože měli lepší pušky. Zatímco Rakušané měli předem nabíjené karabiny, nepřítel měl zadovky na jednotný náboj, takže mohl střílet až 6x rychleji.
Kolem třetí hodiny pruská vojska dobyla Chlum. Rakušané začali ustupovat na Moravu, kam je nepřítel oslaben vlastními ztrátami nepronásledoval.

3. Pomníky
Na místě krveprolití se nachází několik pomníků. Na vrchu Chlum je i malá rozhledna, na které jsme při naší návštěvě nebyli, ale je z ní prý vidět až na Krkonoše. Bitvu připomíná malé museum, kde jsme teda taky nebyli, protože se tam zavírá už v pět hodin a to jsme byli ještě v hospodě.
Hospoda v Chlumu stojí za to. Je to klasická čtyřka a je prostě jedním slovem stylová. Všude na stěnách visí uniformy vojáků a různé další předměty připomínající bitvu.

Pokud někdy budete projíždět kolem Hradce Králové, stojí to za to, zastavit se tam. Zejména v letních měsících je to krásná zastávka.

Fotografie jako tradičně v mé fotogalerii.

LOU

Reklamy

4 responses to “Bitva u Sadové

 1. Luke Září 9, 2008 (9:38 am)

  Hezkej tip na výlet, dík!

 2. Ladik Září 9, 2008 (1:15 pm)

  Já myslel, že Krkonoše jsou vidět i z Louova paneláku v Řepích 🙂

 3. Lou Září 9, 2008 (4:02 pm)

  Od nás jen Říp 🙂

 4. Ashman Září 9, 2008 (7:28 pm)

  To je proto, že blbě vidíš.:)

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: