TV VONA

Ladik, Luke, Lukyhell, Lou a Ashman. Nablogujeme se Vám do hlavy

Steward Steven – Výbušnina

o akci CIA s názvem Splinter Factor

Táta mi půjčil knížku, která byla v dobách komunismu a socialismu zakázána. Napsal jí britský novinář Steward Steven v roce 1974, po té, co dva roky sbíral informace o akci CIA s názvem Splinter Factor. Kniha vyšla v Americe, Kanadě, Anglii, Francii, Německu a nevím kde ještě. U nás vyšla až po Revoluci mám pocit že v roce 1991.
Steven v knize popisuje CIA akci, která způsobila Stalinovi paranoiu a odstartovala politické procesy 50. let v celém východním bloku. Národní komunisté v jednotlivých východních zemích byli neprávem označeni za agenty CIA a ve většině případů se po mučení přiznali a byli popraveni. Jmenuji např. Rudolfa Slánského v Československu. V CIA předpokládali, že pokud se jim podaří v zemích východního bloku odstranit populární národní komunistické politiky a nechají působit sovětský komunismus (/socialismus), vzbouří se lid proti této krutovládě a s neoficiální pomocí USA se z východního bloku vytrhnou. Nepředpokládalo se však, že Sovětský svaz považuje tyto státy za svoje území a že do těchto zemí přijede klidně i s tanky. Do Maďarska, Polska a v r. 1968 i do Československa.
Nevím, jestli se mi to podařilo dobře popsat, kdyžtak si to přečtěte sami 🙂

A co zajímavého jste četli vy?

Čus
Ladik

Reklamy

4 responses to “Steward Steven – Výbušnina

 1. Luke Září 9, 2008 (3:55 pm)

  Ty jo, to bych si někdy od tebe pujčil 🙂

 2. Ashman Září 9, 2008 (7:30 pm)

  Hlásím se do řady.

 3. Kví Září 9, 2008 (10:09 pm)

  Zní to zajímavě. Já jsem bohužel nečtenář, takže když čtu časopisy, nedostává se na knihy a obráceně. Naposledy jsem tedy četla o technice inspirované přírodou (třeba ještěrem, co „pije“ nohou) v National Geograpic a z knížek autobiografii Erica Claptona.

 4. Luke Říjen 19, 2008 (8:21 pm)

  Tak jsem četl v knize od Karla Pacnera – Českoslovnsko ve zvláštních službách, že tato knížka je nejspíše pokus o dezinforamci ze strany KGB… CIA se totiž prý znažila informace z knihy ověřovat a pátrat po zdrojích a neúsěpšně.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: