TV VONA

Ladik, Luke, Lukyhell, Lou a Ashman. Nablogujeme se Vám do hlavy

Dark Knight

reflexe teroristických útoků z 11. září 2001

Dark Knight po uvedení do kin zlomil snad všechny žebříčky návštěvnosti, na imdb.com je hodnocený jako třetí nejlepší film všech dob a Lukyhell o něm prohlásil, že to není dobrý film, že to je kurevsky dobrý film. V čem je tedy kouzlo tohoto filmu? V čem je tento komiksový film lepší než ty ostatní? V čem?

Většině lidem se při zmínce o Batmanovi vybaví chlápek v maškerním obleku z maskou, který používá bat-žebřík, bat-repelent proti žralokům a podobné blbosti. Prostě si řekne, že je to zábavný film, film pro děti, uvolněná zábava. Tak tomu i bylo v případě prvních komiksů a prvních zpracování pro filmová plátna a televizní obrazovky. Jenže Batman se vyvinul a to především díky komksu Franka Millera Dark Knight, který se stal předlouhou pro tento stejnojmenný film. Komiks totiž není jen záležitostí pouze pro děti. Komiks není jen čtyřlístek. Komiks může být jakékoli umělecké dílo včetně hororu a porna. Komiks může reflektovat realitu, klást složité otázky a přinášet znepokojující odpovědi. A tento případ je i Dark Knight.

Dark Knight je znepokojující.
To byl první pocit, který jsem si odnesl z kina. Znepokojení. Dobrý filmový zážitek spojený se znepokojením. Dark Knight je totiž i přes všechny komiksové postavy a všechny Batmanovi technické hračičky velmi realistický film. Není to ve studiu postavené město. Batman svádí svůj boj v ulicích opravdového města. A že se jmenuje Gotham, to nehraje žádnou roli, během pár chvil na to zapomenete.
A potom je zde reálná hrozba. Reálné nebezpečí teroristických útoků, které předvádí velmi reálně zahraný padouch – Joker. Nepřítel, který je schopen čehokoli, nepřítel, který nemá žádný motiv… prostě ho zabíjení baví. A boj se stává bezmocnou snahou zastavit tohoto psychopata. A je vůbec v lidských silách možné zastavit toto zlo? Ne, není. Člověk ho nemůže zastavit. Dokonce ani Batman ho nemůže zastavit. Proti temnotě musí vystoupit zase temnota – Dark Knight.

Kromě vynikajícího Jokera je zde ještě jeden další důležitý prvek, který hýbe dějem, který děj řídí. A tím je veřejnost, média a obyvatelé města. Všichni hlavní hrdinové jsou zde v područí veřejnosti. Zejména je to patrné na postavě Harveyho Denta, který se snaží být hrdinou lidí, bílý rytíř, který je vytáhne z osidel temnoty. Neuspěje.
Absolutně kladný hrdina zde nemá šanci. Zde ne. V reálném světě prostě ne. Zlo má vždy mnohem více možností, nemusí se nikomu zodpovídat, je to naprostá volnost. A proto se z něj stane Two-face.

Dnes si připomínáme výročí teroristických útoků na světové obchodní centrum. Tyto teroristické útoky nastavily zločinu novou laťku. Ve filmech se vždy objevovali teroristické útoky, ale to, co se stalo 11. září 2001 by si každý těžko představil. A přesto se to stalo a je to reálné. Je to vyšší zlo… stejně jako Joker. Je možné toto vyšší zlo zničit s čistým štítem? Boj proti nepříteli, který se skrývá mezi obyčejnými lidmi, který je zákeřný, který si může všechno dovolit… zatímco ti, kteří po něm jdou, ne.

Dark Knight je velmi zajímavý film. Na jedné straně to je relativně věrná adaptace komiksu a na straně druhé velmi realistický film. Zatímco batmanovské filmy Tima Burtona a Joela Schumachera se nás snažili odvést od reality do úplně jiného světa, Christopher Nolan děla pravý opak. Vtahuje nás do reality a Batmana používá jako zvýrazňující prostředek. Dark Knight je ze všeho nejvíce thriller, ale přesně zařadit tento film nelze, což je také jedna z věcí, které ho činí dobrým.
Dark Knight je temným filmem, ale ukazuje světlo, ukazuje nám i naději… a proto byste ho rozhodně měli vidět.

LOU

Reklamy

2 responses to “Dark Knight

  1. Ladik Září 11, 2008 (2:27 pm)

    Bůh žehnej Americe

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: