TV VONA

Ladik, Luke, Lukyhell, Lou a Ashman. Nablogujeme se Vám do hlavy

PC HRY: Civilizace

o počítačovejch hrách jsme tu psali jen okrajově, tak já si dovolím napsat pár řádků o dnes již klasické strategické hře…

Chtěli jste si někdy vyzkoušet, jaké je to být vůdcem celého národa? Starat se o blaho svých obyvatel, o ekonomiku, vědu, diplomacii, armádu a o rozvoj národa? Napadlo Vás to? Mě ne, dokud jsem si poprvý nezahrál Civilizaci. První díl, této, prozatím čtyřdílné série, vyšel již v roce 1991 a já jsem ho začal hrát někdy o cca 3 roky později na starém PC (386sx/25Mhz,4MB ram :)).

Princip všech dílů Civilizace je vlastně jednoduchý: na začátku hry si vyberete národ, dostanete do ruky malou skupinku osadníků v roce 2000 před n.l. a Vaším úkolem je vybudovat silnou říši, která odolá zkoušce času a najde si své místo na světě vedle ostatních národů. Ve hře se tedy staráte o ekonomiku, politiku, diplomacii, armádu, výzkum nových techologií a snažíte se uspět a dovést svůj národ až do roku 2050. Způsobů vítězství je několik – může to být politické vítězství – že Vás zvolí jako vůdce společenství národů, může to být „SPACE RACE“ victory – že jako první národ na světě vyšlete raketu do vesmíru či můžete vyhrát vojensky – tedy že zničíte ostatní národy pomocí silné armády… je tedy zcela na Vás, jakou strategii vyberete.

Obrázek z první Civilizace:

Hra je poměrně komplexní, v každém městě stavíte stavby, z nichž každá má vliv na jednotlivé faktory ve hře (např kasárna v městě zlepší produkci jednotek, hradby zlepší obrany schopnost města až do vynálezu střelného prachu, knihovna a univerzita zas podpoří veděckou potenci města apod). Ve hře jsou i tzv. divy světa (Wonders), z nichž každý může být postaven na celém světě pouze 1x. Můžete tedy stavět Pyramidy, Velkou knihovnu, Velkou zeď, později např Manhattan Project, Spojené národy či Apollo program (v Civilizaci 4 je i div světa zvaný „Rock and Roll“, který produkuje národu surovinu „Hit singles“ se kterou je možné obchdovoat s jinými národy :)) .

Přírodní zdroje – suroviny – jsou rovněž důležitým prvkem ve hře – mezi základní suroviny patří samozřejmě dřevo, uhlí, želežo, stříbro či zlato, později ropa či uran, bez kterých moderní jednotky nepostavíte. Mezi suroviny jsou zde zařazeny i např zvířata (koně, dobytek, ryby. S těmito surovinami můžete výhodně obchodovat s ostatními civilizacemi a můžete jimi i slušně vydělávat.

Výzkum a věda: hnací motor civilizace – kvalitní a rychlý výzkum nových technologií může udělat hodně – neni nic snažšího než moderními tanky porazit nepřítele, který se brání oštěpy a šípy (i to se mi párkrát povedlo:). Na rychlost výzkumu má vliv více faktorů (např množství peněz, které do něj investujete, zda mají Vaše města knihovny a univerzity apod).

Technologií je ve hře spousta – mnoho z nich je provázáno – chcete-li např vynalézr literaturu, musíte předtím nejprve „objevit“ abecedu a písmo.
Technologie má přímý vliv na armádu. S novými technologiemi můžete stavět i nové, silnější, jednotky. Na začátku hry začínáte s primitivními bojovníky, časem můžete „vyrábět“ např legie, lukostřelce, rytíře, mušketýry, ještě později kanóny, pěchotu, tanky či letectvo až po stealth bombardéry. Také námořnictvo je zastoupeno od primitivních dřevěných loděk, kterými se nedostanete do oceánů až po velké ocelové bitevní a letadlové lodě a ponorky. Nejsilnější zbraní je atomová puma, která dokáže zdevastovat město.

Diplomatická stránka hry je poměrně propracovaná a v současném 4. dílu můžete uzavírat např i obranné pakty s jinými národy, můžete je ovlivňovat, udělovat embargo na jiné státy apod. S diplomacií vždy souvisela i špionáž – ať už průmyslová (můžete krást technologie) nebo klasická (sabotování výroby, inicializování revolty v cizím městě apod)

Politické systémy: samozřejmě můžete svému národu určit politický systém – každý má své výhody a nevýhody – např v komunismu je redukován počet odpůrců, ale zas je nižší ekonomická produktivita, demkoracie má opak, avšak zas Vám lid nedovolí vše (např vyhlášení války). Podle druhu systému se k vám chovájí jiné národy více či méně přátelsky. Těžko např demokratiský stát uzavře spojenectví se státem komunistickým apod…

a obrázek z poslední verze Civilizace 4:

No tenhle popis snad na základní obrázek o hře stačí… ze začátku chvíli trvá, než se člověk se všemi prvky ve hře seznámí – naštěstí je ve hře nápověda a v lehčích obtížnostech i „radci“, kteří dokáží často pomoci v rozhodování…

Nad první verzí civilizace jsem trváil spousty hodin, teď jsem začal hrát její čtvrtou verzi a je to pořád stejně dobrá zábava – přibylo např náboženství, změněný systém bojů, samozřejmě lepší technické zpracování apod… avšak princip a hratelnost naštěstí zůstala stejná, jako tomu bylo u první verze.

Luke

Pár obrázků:

Tank útočí na lukostřelce 🙂

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: