TV VONA

Ladik, Luke, Lukyhell, Lou a Ashman. Nablogujeme se Vám do hlavy

Jak na opencard

osobní zkušenosti s touhle kartičkou
Předně musím říct, že si mi projekt Opencard začal líbit a vřele tuto kartu doporučuji všem, kteří se dopravují Prahou „hromadně“. Největší potíže jsou především se získáním karty, ale co se týče internetového shopu a nahrání kupónu na kartu… to je prostě budoucnost. Konečně! Ještě už aby bylo to cestování vesmírem, holoprojektory, antigravy a replikátory a mohla by má sci-fi duše být spokojená.
Zatím tedy aspoň ta opencard.

JAK JSEM KARTU ZÍSKAL

Mohl jsem jednoduše dát vyplněný formulář kamarádce, která teď ty karty brigádně vyřizuje, ale to mi řekla bohužel až den potom, co jsem to sám vyřídil na magistrátu (no, tam za Májem).
Byl jsem tam prvního října někdy kolem jedné hodiny a měl jsem štěstí, že tam skoro nikdo nebyl. Dole v Máji jsem se předtím nechal vyfotit a z čerstvou fotkou jsem se jal vyplňovat formuláře. Nebylo to ani moc komplikované. Potom jsem to strčil maníkovi u přepážky a zeptal se ho, jestli je lepší odebrat si kartu osobně nebo si ji nechat poslat poštou.
„Chcete čekat 2 hodiny ve frontě?“ Dostala se mi odpověď.
Nechtěl, a tak mi tam zaškrtl druhou variantu.
„Mělo by to dorazit tak za 2 týdny, ale počítejte spíš se třema.“
Počítal jsem. Počítal jsem, kolik dnů zbývá do konce října, kdy bude v platnosti sleva na roční kupón MDŽ… teda MHD.
No, měl bych to stihnout.

INTERNET

Karta překvapivě dorazila už za týden. Myslel jsem, že to jsou dvd z Krupky nebo Tanvaldu, ale ona to ta otevírací karta. Na kartě je zmenšená černobílá fotka, dále identifikační číslo (zadáte pak v e-shopu) a do kdy je platnost (je to do roku 2012).
Nadšeně jsem tedy sedl k internetu a na http://www.dpp.cz vlezl do e-shopu. Je tam naštěstí dobrý návod, takže to šlo jako po másle. Zaplatil jsem to přes internetbanking a po pár dnech přišla výzva, abych si kupón nahrál přes validátor.

VALIDÁTOR

Tak tenhle validátor je něco jako terminátor. Není tak vyspělý jako model T-100, ani nevypadá jako Arnold a už vůbec nedokáže měnit podobu jako T-1000. A nemá čip od společnosti cyberdyne (aspoň o tom nevím), a snad ho neovládá Skynet. To se každopádně dozvíme až v roce 2012, kdy má nastat soudný den (původně to mělo být v roce 1997 ale Sarah Connorová a spol. ho oddálily v Terminátorovi dvojce; jen tak pro úplnost). Riziko, že Skynet ovládne svět prostřednictvím validátorů tu je.

Takže abych neodbíhal od validátoru a opencard. Je to tedy méně dokonalý model terminátora, který vypadá vlastně jako takový menší automat na jízdenky. Ale pozor! Není to automat na jízdenky… tahle bedna je totiž červená. Je v ní jedna díra na kartu a nad tím displej. Žádne knoflíky, klávesnice, myš… nic. Zkrátka to pracuje se spojením přímo do mozku, napadlo mě (jako zařízení Antiků ve Hvěudné bráně). Pokusil jsem navázat spojení, ale nepodařilo se. Asi nemám vhodný gen.
Když tedy virtuální interface nevyšel, tak jsem tam tu kartu zkusmi strčil. Na displeji se pak napsalo: „Zjišťuji nahrané kupóny na kartě.“
A potom: „Nahrávám kupón, nevyndavejte kartu.“
A hned na to: „Kupón nahrán. Nahrané kupóny: 1.1.2009 do 31.12.2009:“

Během pár vteřin to tam bylo. Hezká věcička. Žádné fronty, žádné arogantní prodavačky z komplexem žrouta Šalamounova hovna. Prostě validátor.

Když to na závěr shrnu:

klady:

sleva 10%
e-shop (žádné fronty)
validátor (žádná nevrlá prodavačka)

zápory:

validátor může v budoucnu posloužit Skynetu ke
zničení lidstva

Doporučení: Jděte do toho, ale pořiďte si plazmové zbraně.

LOU

Reklamy

5 responses to “Jak na opencard

 1. Ashman Říjen 17, 2008 (8:28 pm)

  Moc hezky jsi to napsal. Jen je škoda, že jsi závěrem udělal odpornou hrubku.:)Kvízová otázka zní:“Jakou?“

 2. Luke Říjen 17, 2008 (8:32 pm)

  Mně už kontroloval revizor opencard .. kázal jsem mu jí a jenom mávl rukou a šel dal… ani nezontroloval, jestli mám nahranej kupón…

 3. Ladik Říjen 17, 2008 (10:01 pm)

  Sopenkartou mám též osobní zkušenost. Zařídil jsem si jí během září v knihovně na smíchově, vyzvedával tamtéž asi po dvou týdnech, žádná dlouhá fronta, během 10 minut jsem jí měl. A získal jsem tak roční chození do knihovny zdarma. Zatím jsem si nic nepůjčil, ale chystám se. A na kupón se taky chystám. Aspoň už teď vím, k čemu jsou ty uzoučký terminály. Díky Louovi. Bych si měl ten roční kupon už taky koupit…

 4. Lou Říjen 18, 2008 (5:51 pm)

  To Ashman: Všechny chyby, které zde jsou slouží čistě k uměleckým účelům 🙂

 5. Kví Říjen 18, 2008 (6:07 pm)

  Kamarádova zkušenost s pořízením tohoto vynálezu je taková, že na jedné přepážce seděl odredovaný týpek se zakaleným pohledem a nějaký paní žádající o Opencard na celou čekárnu řekl silným hlasem – Dneska v noci se mi zdálo, že jsem smažil mochomůrky a pak s nima otravoval takový čarodějnice, jako jste Vy…

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: