TV VONA

Ladik, Luke, Lukyhell, Lou a Ashman. Nablogujeme se Vám do hlavy

ReactOS

aneb po delší době něco do rubriky počítače….

Narozdíl od mládých let, mě v poslední době situace kolem operačních systémů nechává chladným a ani se o ně příliš nezajímám… používám Windows XP a jakýkoliv jiný systém (ať už linux či visty) mě nepřesvědčil o výhodnosti přechodu na tento jiný operační systém (dále jen OS).

Podobně je na tom zatím i system ReactOS, ale i tak jsem se rozhodl Vám jej trochu přiblížit – prozatím to bude pouze přiblížení v rovině teoretické (sám tento systém vyzkouším až nyní a samozřejmě se podělím o praktické zkušenosti).

Co je to vlastně ReactOS ?
Je to operační systém založený na vzhledu a funkcionalitě operačního systému Windows XP, je zdarma a měl by být kompatibilní se všemi aplikacemi a ovladači, které jsou určeny pro Windows XP/2003. Systém je údajně tvořen zcela od základu, neni postaven ani na linuxovém jadře ani na platformě Windows. V současné době je hotová alfa verze (tj testovací verze ) 0.3.7

Abyste měli nejprve představu o vzhledu operačního systému, doporučuji se podívat na :
http://www.reactos.org/en/screenshots.html

Samotná myšlenka vytvoření „neoficiálních windows“, není až tak nová, tušim, že existuje i nějaký linuxový projekt, který toto v omezené míře dokáže… avšak ReactOS se v tomto liší tím, že je zcela samostatný, nepotřebuje ke svému spuštění žádný jiný operační systém a má ambice být k nerozeznání podobný a funkční jako „originální“ windows XP.

Já osobně Windows XP používám zejména na stříh + editaci videa a záznam + úpravu zvuku a MIDI (což jsou dvě kategorie, ve kterých i v současné době linuxové aplikace zaostávají za jejich Win protějšky) a tak jsem zvědavej, jak si s tímto react OS v budoucnu poradí.

Další kapitolou jsou hry, zejména ty modernější, které využívají pokročilé grafické karty. Zde, myslim, bude potřeba udělat ještě hodně práce. To platí i o souborovém systému NTFS, který v současné době ReactOS nepodporuje (není k dispozici „popis“ ntfs pro jeho využití programátory).


Dosbox v ReactOS a v něm Doom 🙂

Další věcí, která mě bude zajímat bude rychlost tohoto systému – obávám se však, že stávající verze budou spíše pomalejší než Windows… no nechám se překvapit….

Tolik teorie a až to trochu otestuju, tak sem napíšu pár dojmů…

Zde je i jedno video z práce v tomto systému:
http://www.youtube.com/watch?v=wSE_lY5do2c&feature=PlayList&p=547C0A1A04E614A7&playnext=1&index=21

A zde webstránka: http://www.reactos.org/en/index.html

Luke

==============================
Update 1
Tak jsem si stáhl Live CD, vypálil a pokusil jsem se nabootovat notebook tímto CDčkem. Systém se spustil celkem rychle a cca během 3 minut byla předemnou plocha. Bohužel nefungoval touchpad, ani připojená USB myš a systém reaguje na klávesové ovládání poněkud zmateně, takže testování se prozatím na tomto zaseklo

Luke

Reklamy

One response to “ReactOS

  1. Ladik Leden 27, 2009 (12:18 pm)

    To vypadá dobře, to budu muset zkusit 🙂 Kdes to objevil?

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: