TV VONA

Ladik, Luke, Lukyhell, Lou a Ashman. Nablogujeme se Vám do hlavy

Rudý baron

film o leteckém esu první světové války i s českými herci

Manfred von Richthofen zaznamenal během první světové války 80 sestřelů (nebo alespoň tolik mu jich je připisováno) a tento film vypráví o jeho životě. A je to opravdu spíše více životopisný film než akční dobrodružství ve stylu Bigglese. Kamera sleduje začátky kariéry von Richthofena, jeho postupné úspěchy až do jeho smrti 21. dubna 1918. Ze začátku je vyobrazen jako nadšený mladý pilot, který se dere nahoru, postupem času se jeho charakter mění. Mění ho smrt přátel, mění ho vztah se sestřičkou Kate (Lena Headey – Sarah Connorová v seriálu Terminator) a mění hlavně válka samotná, především její nesmyslnost. Koncem příběhu film vyznívá poměrně hodně protiválečně.

„Rudý baron“ byla přezdívka, kterou dostal od Angličanů, protože si nechal natřít dvé letadlo na červeno, aby ho ihned bylo vidět, aby tak zastrašil nepřítele. Bylo to v době, kdy už měl na svém kontě slušnou řádku sestřelů. Za zmínku stojí, že přezdívka baron není přesná. On byl sice šlechtického původu, ale jeho rod se honosil titulem, který by se u nás přeložil jako „svobodný pán“. Angličané neuměli německé slovo Freiherr přeložit, a tak si pomohli slovem baron. No, co si budeme povídat, zní to líp.

Film je hodně výpravný a natáčel se z větší části u nás za přispění českých herců. Richard Krajčo si zahrál britské stíhací eso Hawkera. Nic proti Krajčovi ale nevím, proč obsadili zrovna jeho. Vyskytuje se tam ovšem jen krátce, Richthofen ho brzy sestřelí. Hindenburga potom hraje Josef Vinklář, Manfredova otce Jan Vlasák a zdaleka nejlepší je Ladislav Frej v roli císaře Wilhelma II. Ten si to opravdu dává. Hrají tam i další Češi a spousta českých komparzistů. Natáčelo se např. v Národním muzeu (císařský palác, oho) ve Vinohradském divadle.

Při natáčení leteckých soubojů herci nestrávili ve vzduchu ani minutu. Zdá se vám to šílené? V dnešní době počítačů ani ne. Letecké bitvy jsou dělané kompletně počítačově. Kvalita je dobrá ale počítače jsou na tom poznat. Na druhou stranu některé masivní bitvy by šly natočit reálně jen stěží a stálo by to pěkných pár miliónů euro, což si němečtí a britští producenti nemohli dovolit.

Celkově se dá říct, že je Rudý baron hezká válečná podívaná, která sice není nic extra, ale rozhodně potěší. Příběh navíc není vyprávěn klasicky jak je u hollywoodských trháků běžné. Režisér schválně některé pasáže vynechává a dává o nich už jen mluvit. A nevypadá to špatně. Pro nás Čechy to má navíc ty nádherné perličky v podobě českého prostředí a českých herců. Joseph Fiennes, Lena Headey, Til Shweiger společně s Vinklářem a Frejem? To stojí za to. A kdybyste hledali film výhradně akční, tak v roce 2006 vznikli Rytíři nebes. Také o první světové válce.

CSFD: http://www.csfd.cz/film/196821-rudy-baron-rote-baron-der/

Informace o Richthofenovi: http://cs.wikipedia.org/wiki/Manfred_von_Richthofen

LOU

Reklamy

One response to “Rudý baron

  1. Ladik Únor 2, 2009 (8:05 am)

    Na CSFD mě k tomuto filmu zaujala věta v jednom komentáři. Sice zmatená, ale každej jí asi pochopí:“Nejvtěí chyba je, že o esu se o něm jen mluví, to co z něj to eso dělá, se ale asi báli ukázat.“Jinak na Rytíře nebes jsem nevydržel koukat ani půl hodiny. Tohle bych možná zvládl 🙂

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: