TV VONA

Ladik, Luke, Lukyhell, Lou a Ashman. Nablogujeme se Vám do hlavy

Terminator Salvation

žádný osud, jen takový, který si sami uděláme
Série o terminátorech se v poslední době docel hodně rozrostla. V roce 1984 natočil James Cameron film o kybernetickém zabijákovi z budoucnosti. Tenhle film v kinech moc nezabodoval, ale vše si vynahradil ve videopůjčovnách. Tam vyrostl a stal se kultovním. Hláška „Já se vrátím“ je jednou z nejcitovanějších v dějinách filmu. Pokračování se zrodilo překvapivě až v roce 1991 a sklidilo ještě větší úspěch než film první. Terminátor 2 měl mnohem větší rozpočet a také mnohem lepší triky… a scénář s poselstvím. Svého času (a možná i dnes) byl považován za nejlepší akční film všech dob. Děj krásně navazoval na jedničku a téma dál rozvíjel.

A potom přišla pauza až do roku 2003, kdy se objevila trojka. Soudný den nelze zastavit, pouze oddálit. Arnold potřetí a tentokrát už bez Jamese Camerona. Nedopadlo to ale špatně. Na úspěch T2 to nemá, ale to už nebude mít asi nic. V roce 2007 nám přibyl seriál Terminator: Sarah Connor chronicles, který vyplňuje děj mezi dvojkou a trojkou. Příchodem seriálu vznikl trošku zmatek a celková kontinuita šla pryč. Jinak řečeno trošku už to drhne. Jednička a dvojka navazují perfektně, trojka už je tak trochu našroubovaná, seriál taky a čtyřka… vzhledem k tomu, že je v budoucnosti, moc toho zkazit nemůže. Navíc přesuny v čase vznikly jiné budoucnosti. Seriál se dočkal dvou řad a byl zrušen. Špatný ropzhodně není, terminátorů tam je hodně, akční je dost. Určitě stojí za zkouknutí. Pokud se v pětce nebo šesrce (filmy mají být snad celkem tři) podaří propojit děj i se seriálem, mohlo by to být zajímavé.

Na Salvation jsem byl v kině a zážitek z filmu je na velkém plátně vynikající. Je to film, u kterého se rozhodně nudit nebudete a budete si přát, aby tahle jízda ještě nekončila. Budoucnost jsme zatím viděli jen v několika flashbacích. Terminátoři drtící lebky, létající stroje lovci-zabijáci v kulisách zdevastovaného světa. A takový je i Salvation. Budoucnost je temná, ocelová smrt číhá všude. Co se týče akčních scén, jsou na špičkové úrovni. Počítače ILM dodaly opravdu kvalitní triky.

John Connor není vůdce odboje, jak byste si mohli myslet. Je to ale logické, přeci nesvěříte velení někomu, kdo prohlašuje, že zná budoucnost díky své matce. Connor (Christian Bale) vede jednu ze skupin ale jeho vliv roste. Musí najít teenagera Kylea Reese, protože toho má Skynet na seznamu cílů pod číslem jedna. Reese se stane Johnovým otcem, až ho John pošle do minulosti, aby bránil svou matku. A k tomu tu je postava Marcuse, kterého popravili v naší přítomnosti, ale jeho tělo bylo dáno k vědeckým účelům. Žije a svět okolo sebe nepoznává. To on najde Reese ve spustošeném Los Angeles.

Scénář není tak propracovaný jako v případě jedničky nebo dvojky, ale špatný není. Je takový trochu jednoduchý, vyznačuje se přímočarostí. Bale jako John Connor je standardně kvalitní, není tak temný jakov případě poslední Batmana, ale je rozhodně stejně drsný. Lepší je ale Sam Worthington v roli Marcuse. A objeví se Arnold? No… ano i ne. T-800 na konci je a má podobu Arnolda (podobu z roku 1984) a udělá Johnovi jizvu na čele, kterou má ve Flashbacku Terminátora 2.

Téma terminátorů má ještě rozhodně co nabídnout a je dobře, že se filmy natáčí. Salvation je rozhodně dobrý akční sci-fi film, který stojí za to vidět nejenom kvůli dokonalým trikům a bojovým scénám.

LOU

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: