TV VONA

Ladik, Luke, Lukyhell, Lou a Ashman. Nablogujeme se Vám do hlavy

18x blíže

má nová fotografická výbava

Do svého arzenálu foto a video přístrojů jsem přidal další kousek. Výběr padl na EVF (electronic view finder – elektronický hledáček) zrcadlovku. Tento typ fotoaparátů bývá často označován jako ultrazoom díky vysokému rozsahu, který objektiv nabízí. Zrcadlovka je mimo mé finanční možnosti a k tomu jsem chtěl hlavně něco univerzálního s velkým přiblížením. Tento typ fotoaparátu je všestranný (nemusí se měnit objektivy, je i menší apod.).

Panasonic DMC-FZ28 dopadl nejlépe v několika testech ultrazoomů a to především díky objektivu, který je od Leicy. Obrazová kvalita je dobrá a objektiv netrpí soudkovitou ani poduškovitou vadou. Optický zoom je na hezkém 18-ti násobném přiblížení. Toto přiblížení je na většinu věcí (sport, zvířata apod.) naprosto dostačující. Minimální ohnisková vzdálenost je 27 mm, takže je záběr opravdu široký, což je dobré na fotografování krajiny, architektury apod. Maximální ohnisková vzdálenost je 486 mm. Světelnost objektivu je dobrá (F 2,8-4,4).

Fotoaparát má slot pro paměťové karty typu SD (SDHC) a napájen je akumulátorem. Jedna baterie byla u přístroje, druhou náhradní jsem koupil za 390 kč. Baterie vydrží opravdu dlouho (až 400 snímků) a v nabíječce je nabita za 2 hodiny. LCD displej trpí na špatné pozorovací úhly, ale mód na koncerty, kdy je pozorovací úhel velmi dobrý ze spodu (focení nad hlavou). Elektronický hledáček má rozlišení podobné jako LCD displej (230 000 px).

Fotoaparát má rozlišení 10 megapixelů. K výběru jsou formáty focení 4:3, 3:2, 16:9. Fotí nejen do formátu JPG, ale také do RAWu. Videosekvence zvládají HD rozlišení 1280×720 (zkoušel jsem to a ukládání na SDHC kartu kingston class 6 v pohodě). Obrazová kvalta je dobrá, formát je *.mov. Má samozřejmě USB výstup, AV výstup i HD výstup. Výklopný blesk má dosah 8,5 metru a překvapila mě kvalita fotek při blesku. ISO se dá nastavit až na 1600 (v jednom režimu snad i 6400), ale zatím mám standardně nastavenou nejnižší hodnotu 100. Do ISO 400 by měl být šum neznatelný.

Fotoaparát má samozřejmě možnost plného manuálního nastavení. Na objektiv se dají nasazovat filtry o dvou průměrech. U základního příslušenství byla sluneční clona. Ovládací prvky jsou dobré a orientace v nich je bezproblémová. Fotoaparát má mnoho různých nastavení a několik automatických režimů. Cena byla 8 300 kč. Uvažoval jsem ještě o modelu Canon powershot SX10 IS, který je zhrba o tisícovku dražší, má výklopný displej ale trpí soudkovitou vadou na nejkratším ohnisku.

Informace o přístroji třeba zde:

http://www.digimanie.cz/art_doc-6D6A7F4ADCC8428EC12574DE00473CD7.html

Zkušební fotografie i s popisky jsou v mé fotogalerii.

LOU

Reklamy

2 responses to “18x blíže

  1. Luke Srpen 28, 2009 (8:08 am)

    jů, ten vypadá dobře‘ Musim se na něj někdy přijet podívat 🙂

  2. Lou Září 2, 2009 (10:35 am)

    Rozsah objektivu je opravdu úžasný, dají se s tím dělat hezké detaily apod. Zatím vychytávám ovládání, teď jsem bojoval s kompenzací expozice.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: