TV VONA

Ladik, Luke, Lukyhell, Lou a Ashman. Nablogujeme se Vám do hlavy

Truman Capote: Chladnokrevně

… aneb co právě čtu…

o víkendu jsme byli u nás chatě a našel jsem tam tuhle americkou klasiku z roku 1965, tak jsem se rozhodl, že si jí konečně přečtu.

Knížka začíná podrobným popisem kansaské farmářské rodiny Clutterových, jejich dětí, jejich všedního života… trošku mě ten začátek nudil… řikal jsem si, „co asi teď příjde?“ Za chvíli přilo. Přišli dokonce dva – vrazi Dick Hickock a Perry Smith, kteří jedné listopadové noci roku 1959 rodinu brutálně zavraždili.

Případu se ujímá místní šéf KBI (kansas bureau of investigation) Al Dewey a začíná velký kolotoč vyšetřování a následného pronásledování obou vrahů přes půlku USA až po jejich dopadení v Las Vegas. Druháý část knihy je podrobně věnována soudnímu procesu.

Autor, Truman Capote, známý americký spisovatel (např Snídaně u Tiffanyho) a novinář se o tento skutečný tragický případ začal zajímat hned v listopadu 1959, když si v New Yorku přečetl letmou zprávu o tomto hrůzném činu. Vyrazil tedy do Holocombu, dějiště oné tragedie a začal dělat rozhovory s místními obyvateli, s vyšetřovateli, po té i s rodinnými příslušníky obou vrahů a začal tak skládat střípky ze skládanky dohromady a už tehdy se rozhodl, že případ zpracuje jako román.

Kniha je psána tak,že paralelně sledujete příběh jak obou vrahů, tak i vyšetřovatelů a je tak i zajímavou sondou do způsobu práce tehdejších vyšetřovacích orgánů.

Po zatčení Smithe a Hickocka je začal Capote pravidelně navštěvovat v Kansaské věznici a zvláště se Smithem si vytvořit zvláštní, skoro až citový vztah (Capote byl mimochodem homosexuál). Díky tomuto je možné se v knize dočíst podrobný popis života obou vrahů, jejich názory či jejich falešné naděje na zvrácení rozsudku smrti, které jim v procesu porota udělila.¨

Capote musel s vydáním knihy počkat na vykonání rozsudku smrti až do roku 1965 (kvůli zakončení), popravy se sám účastnil a dle biografické filmu „Capote“ (rok 2005) se neubránil slzám.

Na závěr bych tedy knihu doporučil všem, kteří mají rádi detektivky (i když tohle neni přímo detektivka, jak je obvykle známe) a nejen jim – knížka se po právu stala jednou z nejdůležitějších amerických knih 20. století

Luke

Reklamy

One response to “Truman Capote: Chladnokrevně

  1. Kví Říjen 30, 2009 (4:50 pm)

    Jj, četla jsem to na gymplu, zajímavá kniha. A čtivá, i když už dopředu víte, o co jde a jak to dopadne…

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: