TV VONA

Ladik, Luke, Lukyhell, Lou a Ashman. Nablogujeme se Vám do hlavy

Merkur

ano, legendární stavebnice a výstava s ní spojená….

v muzeu Hlavního Města Prahy, na Florenci, je až do konce února instalovaná tématická výstava o stavebnici Merkur. Dovolte mi tedy nejprve pár vzpomínek, na tuhle československou „legendu“…

Merkur jsme se ségrou dostali od rodičů někdy na konci 80. let a dost často jsme si s nim hrávali a stavěli různý podivný stroje, přístroje, autíčka, domy apod. Brzo jsme ale poztráceli šroubky, tak nám táta musel kupovat pravidelně nový. Merkur byl dobrej v tom, že se na něm formou hry i malé dítě naučilo základy konstrukce. Některé stavebnice obsahovaly dokonce malé motory na baterie a stavebnice tak mohla i „oživnout“.

Ale zpět do přítomnosti – v neděli jsme se potulovali kolem Florence a náhodou jsme na tuhle výstavu narazili, tak jsme se rozhodli, že si ji i prohlédneme.

Expozice to tedy není příliš veliká rozlohou – je v jedné větší místnosti muzea, avšak obsahuje značný počet různých modelů, postavených z merkurů, ukázky obalů, sad a různých verzí této stavebnice. Historie Merkuru totiž sahá až do cca 20. let minulého století a velký boom přišel v letech třicátých a pak později v 60. a 70. letech.
Nejvýraznějším prvkem výstavy jsou již zmíněné modely – naleznete zde např. model petřínské rozhledny, eiffelovky, velkého kola v Prátru, velký model vyšehradského železničního mostu (i s jezdící mašinkou) , důlní stroje a spousty dalších.

Můžete si rovněž stavebnici vyzkoušet a v „dětském“ koutku si něco postavit.

Překvapilo mě, že Merkur se dodnes vyrábí i prodává, takže si na výstavě můžete i stavebnici zakoupit, no možná někdy neodolám :).

Takže závěrem bych to shrnul, že se jednalo o docela příjemnou vzpomínku na dětská léta a na jeden z fenoménů mezi stavebnicemi. Vstupné na výstavu, pro nás studenty, je 40,- :).

Luke

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: