TV VONA

Ladik, Luke, Lukyhell, Lou a Ashman. Nablogujeme se Vám do hlavy

Carole King -Tapestry (1971)

po delší době jedna menší receze hudebního alba…

Toto album už patří delší dobu mezi mé favority a tak jsem se rozhodl, že jej přiblížím i těm, kteří jej možná nikdy ještě neslyšeli.

Představovat Carol Kingovou zasvěceným asi nemusím, ale vzhledem k tomu, že u nás tolik známá není, to pro jistotu udělám: jedná se o americkou skladatelku, pianistku a zpěvačku, která se prosadila už v 18 letech a spolu se svým manželem, Gerry Goffinem, složili řadu dnes známých hitů (Will you still love me tommorow, Take Good Care of My Baby, Chains, The Locomotion, One Fine Day či Don’t Bring Me Down a spousty dalších…)

v 60. letech se ze skladatelky stala i interpretka a v roce 1970 jí vyšlo první sólové album Writer. Až ale teprve o rok později vyšlo album, kterému se dnes chci věnovat , s názvem Tapestry a které znamenalo zlom v její kariéře, neboť album bylo velmi úspěšné.

Album obsahuje 12 popových (nebojte se toho slova :)) písniček, včetně dvou starších písní (např. již zmiňovanou pomalou verzi Will you still love me tommorow)
a každá z písní má výraznej melodickej nápad a „groove“ , jak bych to nazval. Výrazným motivem v písničkách je často láska a přátelství – o něm je i patrně největší „hit“ alba – písnička You´ve got a friend.

Album začíná rychlou a výraznou písní I feel the earth move, kde je již definován zvuk alba, na kterém je velmi výrazný klavír a fender piáno. Carol Kingová je velmi zvláštní pianistka – nehraje nic technicky složitýho, ale dokáže hrát velmi dynamicky, má cit pro použití akordů a pro přesnost – myslim, že album je ukázka ideálního použití klavíru v popu a spolu s Benem Foldsem ji mám jako pianistku nejraději.

Z dalších písní na albu bych vyzdvihl např. Where you lead, s podobným tématem přátelství jako You´ve got a friend a kterou možná něktěří z Vás mohou znát jako znělku k americkému seriálu Gilmore Girls

Mně osobně se z alba též hodně líbí píseň Smackwater jack – rychlejší boogie s nádherným sólovým fender piánem

Album rozhodně stojí za poslech, už třeba i jako důkaz, že v 70. letech nevznikal pouze hardrock, punk a disko :).

Ke stažení jsem album našel na téhle URL a je tam dokonce bonusová „live“ verze celého alba, která také stojí za poslech:
http://uloz.to/2807071/carole-king-tapestry-legacy-edition-split-tracks-covers-.rar

Přeji hezký poslech
Luke

Carole King: You´ve got a firend:

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: