TV VONA

Ladik, Luke, Lukyhell, Lou a Ashman. Nablogujeme se Vám do hlavy

Smrt číhá všude

si jednoznačně sošky Oscara zaslouží

Smrt číhá všude (Hurt locker) jsem měl v plánu skouknout už několik měsíců, ale dostal jsem se k němu až v pondělí ráno. Teprve později ze zpráv jsem se dozvěděl, že jsem se díval vlastně na film, který získal letos nejvíce Oscarů. A právem. Je to opravdu hodně dobré. Děj filmu vás nutí dívat se dál a čekat na další situace, které přijdou.

Film vypráví příběh pyrotechniků pracujících na misi v Iráku. Kamera je pohyblivá, roztřesená, což dodává na autentičnosti. Je to jako sledovat reportáž na CNN. Děj je syrový, nesnaží se dělat z vojáků ale ani z Iráčanů hrdiny. Prostředí je nebetpečné a vy nikdy nevíte, kdo přijde o život tentokrát. Jednotka se dostává k různým úkolům, které musí řešit. Výbušnina v autě zaparkovaném u školy, ohledání místa po výbuchu cisterny, likvidace bomby skryté na ulici apod. Všechny situace jsou vypjaté, všude stojí přihlížející Iráčené, kteřímmohou ale také nemusí být teroristé. Stačí vytočit číslo na mobilním telefonu a odpálit bombu.

Trailer:

http://www.youtube.com/watch?v=2GxSDZc8etg

Celý film sleduje tři hlavní postavy a jejich reakce na nebezpečnou práci a na prostředí Iráku. Každý to snáší jinak, každý je zde z jiného důvodu a každý se občas nervově zhroutí. Už samotné dokumentární a realistické pojetí filmu je velmi dobré, ale nejlepší a nejrealističtější je závěr filmu. Je to logické vyprávění děje dál, tak jak to chodí a člověk se na celou situaci náhle podívá z jiného úhlu. Je to takový přesah dál, který nutí k zamyšlení nad životem samotným, konfrontace dvou světový. A to je podle mě to, co dělá z tohoto filmu něco víc a co ostatní filmy v boji o Oscary neměly.

IMDB:

http://www.imdb.com/title/tt0887912/

Viděl jsem jak tento film, tak Hanebný pancharty tak Avatara, takže si dovolím malé srovnání. Avatar jistě přináší do filmu něco technologicky nového, posunuje technickou úroveň zase někam dál, ale děj v podstatě nic nového nebo originálního nepřináší. Je to nádherná ekologická akční sci-fi podívaná s příběhm, který je možné vidět i v jiných filmech (např Tanec s vlky). Hanbení pancharti jsou nádhernou hříčkou s žánrem válečných a špionážních filmů. Tarantinoopět ukázal, jak se otřepaná klišé dají zpracovat jinak a zábavně. A Smrt číhá všude je, jak už bylo řečeno, realistické pojetí současného Iráku z pohledu pyrotechniků. Je to něco, o čem slýcháme ve zprávách pořád, ale nyní to máme možnost vidět. Je to téma aktuální, nové a dobře zpracované… a nutí k zamyšlení nad životem. Všechny tři filmy jsou v podstatě úplně odlišné a zabývají se něčím úplně jiným. Cameron budoucností, Tarantino minulostí (upravenou) a Kathryn Bigelow přítomností. Avatar je hrdinský epos, Hanební pancharti filmový román a Smrt číhá všude v podstatě dokument.

Znázornění Iráčanů jako teroristů. To je jedna z věcí, která je filmu Smrt číhá všude vytýkána. Davy Iráčanů sledují práci pyrotechniků a většinou se tam nějaký terorista objeví. Všichni chtějí američany pryč? Všichni jsou teroristi? Jak to poznat? Další plus filmu, žádný schematismus, rozdělení na dobré a špatné v podstatě neexistuje. Nebo existuje, ale záleží na tom, kdo to rozděluje. Všechno je úhel pohledu, každý se na situaci dívá ze své pozice, každý má jiné cíle.

Závěrem mi nezbývá než Smrt číhá všude jedině doporučit. Je to velmi zajímavý a realistický film, který navíc není nudný a nepustí vás od obrazovky až do samého konce.

LOU

Reklamy

2 responses to “Smrt číhá všude

  1. Cheorchia Březen 9, 2010 (2:10 pm)

    Film je uzasnej!!!! A zajimalo by me,jestli ho ted daji v Cechach do kin :))http://cheorchia.bloguje.cz…n.php:))

  2. Lou Březen 10, 2010 (12:57 am)

    Dali ho do kin. Aktuálně běží myslím asi ve čtyřech kinech v Praze (určitě ve Světozoru). Na dvd je už ale k mání delší čas.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: