TV VONA

Ladik, Luke, Lukyhell, Lou a Ashman. Nablogujeme se Vám do hlavy

Korg D888

osmistopé nahrávací ministudio – první dojmy

Rozhodl jsem se udělat krok dále směrem ke kvalitnějšímu záznamu muziky. Po té, co jsem si u našeho baskytaristy tenhle mix/rekordér několikráte vyzkoušel na koncertě, jsem se rozhodl, že jej prostě taky musim mít a včera mi z kytary.cz skutečně přišel. Do současné doby jsem nahrával převážně na integrované zvukové karty Realtek či Sound Blaster live – tedy karty, které nejsou příliš vhodné na muziku, hodně šumí a můžete přes ně nahrávat max. 2 stopy najednou (či jednu stereo stopu) atd.

Co je to za přístroj?
Korg D888 je osmistopý rekordér kombinovaný s mixpultem – je určen hlavně pro nahrávání koncertů či bicích souprav, avšak škála jeho využítí může být samozřejmě daleko širší. Pro ty, co netuší co znamená slovo „osmistopý“ – to znamená, že se na tento přístroj dá nahrávat 8 audio stop zároveň – tedy např zpěv, první kytara, druhá kytara, baskytara atd… výhodou je to, že nástroje jsou uložené „zvlášť“ a ve výsledném mixování písničky tak můžete zesílit třeba jenom kytaru a nebo ji uplně z nahrávky vymazat či ji znovu nahrát, pokud s ní nejste spokojení.

Kromě zmíněného nahrávání lze přístroj využít jako mixpult např při koncertě, lze jej taky použít jako přehrávač např samplů, k živému hraní (obsahuje vestavěný metronom).

Ovládání je docela jednoduché, párkrát asi do manuálu kouknete, ale základní operace jsou přehledné. Škoda jen, že nápisy u tlačítek skoro splývaj s barvou přístroje, takže musíte mít opravdu dobré oči :).

Korg tedy obsahuje 8 mikrofonních/linkových vstupů – u každého vstupu – „šavle“ – najdete třípásmový ekvalizér, zesílení na vstupu, efektový ovladač a ovladač na panorama – tedy možnost nastavení kanálu do leva či do prava ve stereo obrazu.

U každé z osmi stop je možné si pak nastavit ještě 8 stop virtuálních – takže ve výsledku lze mít v jedné písničce až cca 64 různých stop (najednou jich přístroj ale přehraje též maximálně 8). Kvůli tomuto umožňuje přístroj provádět tzv „bounce recording“ – dříve se tomu řikalo „mixdown“ – např nahrajete 5 stop s bicí soupravou (kopák, virbl, hi hat a dva overhaedy) a pak uděláte mixdown do dvou mono stop a vznikne Vám defacto stereo stopa s bicí soupravou. tři stopy se tak uvolní pro další nahrávání. Přesně takto se postupovalo v 60. letech, když např. Beatles nahrávali první album – měli k dispozici jen dvoustopý rekordér, takže museli vždy ty dvě stopy smíchat na jednu stopu a pak mohli přihrát k písničce hlasy (proto je ve stereo nahrávkách Beatles slyšet např vlevo zpěv a vpravo nástroje). Na korgu D888 je ale výhoda, že o původní stopy nemusíte ani přijít, jen si je uložíte na další virtuální stopy a pro budoucí mixování v PC je pak budete opět moci použít.

Korg není zjevně zamýšlen jako zcela samostatné nahrávací a másterovací zařízení – obsahuje opravdu jen základní funkce pro práci se zvukovými stopami (kopírování, mazání, duplikace atd), z efektů obsahuje pouze několik typů reverbu, echa a delaye. Každopádně přístroj má USB rozhraní pro připojení k PC, kam si jednoduše we windows zkopírujete z Korga adresář s písničkou a jejími jednotlivými stopami – velkou výhodou je, že všechna data jsou ukládána přímo do WAV (nekomprimovaného), takže opravdu je ani nemusíte nijak převádět a rovnou je můžete načíst do Vašeho oblíbeného mixovacího programu (např Cubase) a tam dokončit mix.

Co se týká zvukových výstupů ze zařízení, tak obsahuje 8 výstupů + 2 výstupy na sluchátka – výstupy lze nastavit do dvou různých módů – průchozí mód – každý vstup je přiřazen k jednomu výstupu – mixer je pak defacto průchozí a nástroje lze pak zvlášť připojit např na hlavní mixpult. Druhým módem je klasický hlavní/odposlechový kanál – ten využijete v případě, kdy je Korg D888 Vaším hlavním zařízením řpi zvučení koncertu.

Tak tolik k prvním dojmům a popisu rekordéru, dneska jej asi už poprvý vyzkoušim v „terénu“ na našem koncertě s Doors revivalem, tak pokud se podaří něco nahrát, dám sem ukázku

Luke

Reklamy

3 responses to “Korg D888

  1. Luke Březen 28, 2010 (2:39 pm)

    Tak ukázka z nakonec nahraného koncertu – http://files.lstensti.webnode.cz… Bohužel zatim jsem neměl dostatek mikrofonů, takže je to jen 4 stopý záznam – 1 stopa pro zpěv, 1 pro basu/varhany, 1 pro kytaru a 1 pro bicí

  2. Mehehe Březen 29, 2010 (4:12 pm)

    Zní to výborně…to někdy vezmi na ZM&WŠ 😉

  3. Luke Březen 29, 2010 (10:29 pm)

    Jasan. plánuju to vzít do vodárny 17. dubna, až tam bduem hrát

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: