TV VONA

Ladik, Luke, Lukyhell, Lou a Ashman. Nablogujeme se Vám do hlavy

Dan Simmons

na poli detektivky

Dan Simmons je známý především jako veleúspěšný spisovatel sci-fi, který si získal obdiv především knihami Hyperion, Pád Hyperionu, Endymion atd. Nakladatelství BBART vydalo v minulém roce dva jeho literární počiny, které nemají se sci-fi nic společného. Jedná se totiž o detektivky odehrávající se v současném Buffalu na severu USA. I když detektivky není možná to přesné označení, minimálně první kniha je spíše takový akční thriller.

Joe Kurtz, bývalý soukromý detektiv, se v první knize Krutá hra vrací z vězení, kde si odseděl své za vraždu, kterou spáchal, když chtěl pomstít smrt své partnerky. Joe Kurtz je nejdrsnější z drsných, Mike Hammer Mickeyhe Spillana je o proti němu příznivec hnutí Haré Krišna, který se zdráhá zabít mouchu. Kurtz se z ničím nemaže. Nechá se najmout mafiánskou rodinou, aby zjistil, kdo jim krátí výdělky z prodeje drog. Příběh se postupně zamotá a objeví se v něm několik zajímavých postav, aby vše vyvrcholilo v krvavém finále. Ne že by krve nebylo už tak dost. Název knihy vše perfektně vystihuje – krutá hra.

Dan Simmons řekl, že se již cítil unavený psaním sci-fi (ovšem stále nepřestal), a tak si odskočil k jinému žánru. Chtěl prostě změnu a chtěl se bavit. A jeho detektivky také tak vypadají. Autor si hraje a děj svižně utíká. Nikdo se nenudí. Hlavně čtenář ne. Na psaní je jasně vidět inspirace americkou drsnou školou detektivky představovanou Raymondem Chandlerem, Dashiellem Hammetem, Rossem McDonaldem a dalšími. Autor tento subžánr uchopuje po svém, bere si základy a dáván je do moderního a někdy až komiksového hávu.

Brzy má vyjít třetí kniha s Joem Kurtzem. Těším se.

LOU

Reklamy

One response to “Dan Simmons

  1. Ladik Duben 7, 2010 (3:03 pm)

    Dana Simmonse mám rád. Dobrá knížka je Černé léto. Není to ani detektivka, ani SF, ale horor 🙂 A slušnej!

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: