TV VONA

Ladik, Luke, Lukyhell, Lou a Ashman. Nablogujeme se Vám do hlavy

Václav Vlachý – Praxe zvukové techniky

… jedna odbornější publikace….

v poslední době jsem četl spíše válečné a historické knihy, pak jsem si odskočil do Provance a nyní jsem si koupil tuhle knihu, která je zaměřená na audio techniku a zejména na problematiku nahrávání. U nás na toto téma moc literatury nevyšlo a proto jsem uvítal, že jsem „Praxi zvukovoé techniky“, po delším hledání, objevil přímo naproti našemu baráku v Koněvově ulici, v prodejně Harfa music (www.harfa.com).

Kniha již má třetí, doplněné, vydání (z roku 2008), takže je tam i spousta aktuálních informací – původně ale vyšla již někdy kolem roku 1995 a proto je velká část knihy věnována analogovým systémům a recordingu, který v té době ještě kraloval. No ale od začátku… pojďmě se podívat, co nám tato 300-stránková publikace nabízí?

V první části je se dozvíte vše o principu šíření zvuku, o tom jak funguje lidské ucho a podobné základy. Následuje sekce o mikrofonech, jejich rozdělení a způsobech využítí. Je zde rovněž velmi užitečná část věnovaná snímání jednotlivých nástrojů a postupům, jak tyto nástroje správně „nahrát“.

V druhé větší kapitole se seznamíte s analogovým mix pultem – princip funkce, jeho ovládání, směrování signálů, ekvalizace apod.

Vícestopému nahrávání jsou věnované dokonce dvě části – analogová a digitální (nahrávání do DAW) a závěr knihy je věnován efektům, zvukovým procesorům a poslechovým monitorům.

Kniha je psána trochu více odborným jazykem, takže začátečníkům bych doporučoval nejprve seznámit se se základy audiotechniky a pak teprve se pustit do čtení.

Dojem z knihy mám kladný, dozvěděl jsem se tam spousty zajímavých věcí (např. problematiká fáze a posun audio signálu), co bych vytknul je velké zaměření publikace na analogové přístroje, které se v dnešní době již příliš nepoužívají.

Knihu doporučuji tedy všem, kteří se o recording trochu vážněji zajímají.

Luke

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: