TV VONA

Ladik, Luke, Lukyhell, Lou a Ashman. Nablogujeme se Vám do hlavy

Distrikt 9

zajímavé sci-fi

Téma mimozemšťanů uprchlíků, kteří hledají na Zemi azyl už tu jednou bylo. Ve filmu Alien nation (u nás uváděném pod názvem Lebkouni) z roku 1988, sledujeme detektivní příběh zasazený do mimozemské komunity žijící v Los Angeles. James Caan tady honí vrahouny mimozemšťany a pomáhá mu v tom první lebkoun v řadách LAPD. Klasický akční thriller osmdesátých let okořeněný sci-fi tématikou. Na základě filmu potom vznikl i seriál a na něj navazující televizní filmy. Mimochodem, stojí za zkouknutí.

Distrikt 9 v této hlavní myšlence tedy není vůbec originální. Novátorský je ovšem v použití tohoto hlavního tématu a potom ve zpracování. Alien nation byla víceméně kriminálka, Distrikt 9 se ubírá spíše cestou čisté sci-fi a zaměřuje se na vztahy mezi lidmi a mimozemšťany. Hlavní hrdina není vůbec žádný borec (ani vzdáleně nepřipomíná Jamese Caana), je to úředníček, který má na starosti distrikt 9, oblast, kterou obývají mimozemšťané. Správný název by měl být ghetto nebo slum.

Mimozemšťané taky nejsou žádní frajeři jako třeba vulkánci, ani válečníci jako klingoni. Jsou tom prostě takoví obyčejní bufeťáci, kteří se živí odpadky a chytří moc nejsou (až na vyjímky). Kromě toho že top jsou bezdomovci, jsou ale taky tajemní. Přiletěli před dvaceti lety a asi se jim porouchala vesmírná loď, která se teď vznáší nad Johanesburgem. A ano, správně jste pochopili, přistáli v Jihoafrické republice (snad kvůli fotbalu nebo vuvuzelám).

Hlavní hrdina Wikus Van De Merwe je přesně takový typ člověka, kterého byste čekali pod tím strašným jménem co má (tímto se jihoafričanům omlouvám; jmenujte se normálně a bude klid). Jednoho dne jde s ozbrojenou skupinou do distriktu 9 předat příkazy o přesídlení a nakazí se mimozemskou látkou a začne se měnit na kreveťáka (tak se těm mimozemtanům v lidových kruzích (nemyslím v hlavním stanu KDU-ČSL) říká. Jeho milá vláda nelení a chce jeho mutace využít pro vojenské účely. Wikus ovšem uprchne a zábava začíná.

Distrikt 9 v podstatě nemá žádná hluchá místa. Je plný černého humoru (zaměřeného na kreveťáky) a také je plný akce (zejména n akonci to je vážně řežba). I když na konci se rozluštění záhad moc nedočkáme, finále je vygradované a po shlédnutí filmu odcházíte do Sportovky s pocitem, že jste zase jednou mohli vidět dobrý sci-fi film. Víc takovýhle filmů.

http://www.csfd.cz/film/257869-district-9/

LOU

Reklamy

One response to “Distrikt 9

  1. Mehehe Červenec 9, 2010 (4:02 pm)

    Souhlasím, taky se mi to líbilo. Možná se sluší dodat, že první půlka filmu je točená jako dokument. Tedy roztřesenou kamerou spolu s nápisy jako ve zpravodajství např. CNN. Po půli filmu se vše vrátí do klasického snímku, ale většina lidí si toho vůbec nevšimne :), nebo až o hodně později. Je tam dobře vidět paralela ve snaze eliminovat určité společenství od jiných. Vzpomněl jsem si přitom na nacistické a komunistické eskorty lidí do koncentráků a gulagů. Nevím, jestli to byl záměr filmu, ale mně to tak hodně přišlo.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: