TV VONA

Ladik, Luke, Lukyhell, Lou a Ashman. Nablogujeme se Vám do hlavy

When you´re strange

.. nový dokument o The Doors a Jimu Morrisonovi, který půjde v srpnu do některých českých kin…

Včera se poprvé českému publiku představil „zbytek“ The Doors – v Praze zahrál Ray Manzarek a Robbie Krieger a zahráli nejslavnější písně této kultovní americké kapely

Kapela The Doors se u nás dostala do povědomí zejména až začátkem 90. let, kdy Oliver Stone natočil film „The Doors“ – reakce na tento film byly rozporuplné – většina diváků jej přijala s nadšením, něktěří zarytější fandové však Stoneovi vyčítali manipulaci s fakty, že z Jima Morrisona ukázal pouze jeho „temnou“ stranu a zbytek kapely byl ve filmu upozaděn.
Zbylí členové The Doors film též kritizovali a Ray Manzarek (klávesák) již dlouho sliboval nový film, který ukáže pravou tvář kapely.

Nakonec se (naštěstí) filmu neujal nikdo z kapely, ale poměrně zkušený nezávislý režisér Tom DiCillo. Stylově se jedná o dokument (není to tedy hraný film) a příběh kapely zde vypráví herec Johnny Depp, který je velkým fandou The Doors.

Děj filmu je sestaven výhradně z archivních záběrů z 60. a začátku 70. let, děj je pospojován ukázkami z Morrisonova filmu HWY (1970), který je zde prezentován ve vynikající obrazové kvalitě a zde je příběh Jima Morrisona, cestujícího amerikou, uveden do kontrastu s příběhem a jeho zakončením. Ve filmu tedy nenaleznete žádné současné rozhovory se členy kapely, ale pouze dobový materiál.

Film je, dle mého názoru, určen zejména „začínajícím“ fandům The Doors – informačně jsem se tam nedozvěděl nic nového, co bych neznal např. z knihy „Nikdo to tu nepřežije“ (autor Danny Sugerman a Jerry Hopkins, možno zakoupit na http://www.kosmas.cz/knihy/62839/nikdo-to-tu-neprezije/)

Radost mi udělaly některé, dosud neviděné, záběry na kapelu. Je vidět, že tvůrci si se střihem a „vyčištěním“ originálních záběrů dali práci, protože opravdu vizuální stránka dokumentu je velmi povedená a dynamická.

Co bych filmu vytkl je přílišný důraz na „Morrisonův“ mýtus – chybí mi zde nadhled a trochu kritického zhodnocení jeho skutečného přínosu. Rovněž konec filmu končí smrtí Jima Morrisona (1971) – zde bych uvítal, kdyby aspoň v několika minutách byl film zakončen zmínkou o posledních dvou albech The Doors (Other Voices a Full Circle) a následným skutečným „koncem“ kapely v roce 1972

Každopádně film rozhodně doporučuji ke shlédnutí nejen fandům The Doors, ale všem, co se zajímají o kulturu 60. a 70. let.

Luke

Trailer:

Reklamy

One response to “When you´re strange

  1. Mehehe Červenec 15, 2010 (10:32 am)

    Dík za tip, doufám, že Aero tento film nemine 😉

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: