TV VONA

Ladik, Luke, Lukyhell, Lou a Ashman. Nablogujeme se Vám do hlavy

Inception

Christopher Nolan vytvořil dokonalý filmový sen

Inception je film, který vás rychle upoutá, nenudí vás, předkládá vám jeden nápad za druhým, je vizuálně velmi zajímavý a když skončí… tak ho chcete vidět znovu. Znovu si chcete projít celý příběh a sledovat všechny nitky, které se krásně proplétají a tvoří dokonalý celek. Inception je opravdu jeden z nejlepších filmů, které byly kdy natočeny a když vám někdo tvrdí, že je to pitomost, tak to říká jen proto, že ten film nepochopil. Inception není oddychová zábava, při které necháte mozek doma a do kina vezmete jen svoje svaly a pohlavní orgány. Inception je o přemýšlení a také o tom, co jde ještě dál než přemýšlení.

Inception se dá přeložit jako Počátek, ale věrnější je termín, který je pak používán v průběhu filmu – vnuknutí. Skupina lidí se pomocí důmyslné technologie dokáže dostat do snů lidí a v nich potom krást informace. Jsou to odborníci na průmyslovou špionáž. Většinou cestou vlakem či letadlem uspí daného člověka a pomocí propojení sdílí sen, který vytváří za účelem získat informace. Není to jednoduché, protože podvědomí se brání a vytváří různé projekce. Sen je ale sdílený, a tak se z podvědomí můžou vynořit i projekce ostatních lidí, kteří sen sdílí. Možná není špatné přečíst si před návštěvou kina něco z Freuda (vědomí, podvědomí, nevědomí). Během jednoho snu se ale dostávají ještě hlouběji a to tak, že ve snu znovu usnou napojeni na přístroje a dostávají se tak do snu ve snu, na druhou úroveň. A pak i na třetí a na každé úrovni běží čas pomaleji než v té předchozí.

Skupina nyní dostane zcela odlišný úkol – ne myšlenku ukrást, ale vnuknout. Zasít někam hluboko myšlenku, která pak ovlivní chování. Hlavní hrdina Cobb (Leonardo DiCaprio) ví, že možné to je. Proč to ví, je jedna z hádanek filmu. Leonardo DiCaprio už dávno není ten klučina, který se potopil s Titanikem, je to opravdový Pan herec, který podává další ze svých nadstandardních výkonů. Zdatně mu sekunduje Marion Cottilardová, Ken Watanebe, Michael Caine a další.

Inception je další vynikající film Christophera Nolana. Další jeho film, který je originální a plný nápadů. Upozornil na sebe Mementem, které bylo vyprávěno odzadu do předu, ale s tím, že na konci (tedy vlastně na začátku) jste stejně byli překvapeni pointou. Insomnie byla skvělý krimithriller s Al Pacinem, Dokonalý trik měl výborný scénář a Batman začíná a Temný rytíř slavili úspěch jako skvělé přenesení komiksu na plátno. Zejména Temným rytířem Nolan bodoval a těžko soudit, zda je Inception lepší či nikoli. Oba filmy jsou hodně odlišné, takže se to posuzovat nedá.

Inception je jako skok do neznáma a zároveň do hloubi duše každého člověka. Jiří Pavlovský ve své recenzi pro Ikarii napsal, že Inception má blízko románům Philipa K. Dicka a já myslím, že je toto přirovnání přesné. Nejde zde o přesuny mezi realitami, jde zde přesuny mezi sny… ale jak víme, že všechno není sen? A co je vlastně reálné? To co myslíme? To co je v naší hlavě? To všechno jsou otázky, které Inception vyvolá. To všechno jsou otázky, které vám Inception vnukne během projekce.

Film trvá přes 140 minut, ale kdyby měli být pořádně rozpracovány všechny nápady, mohl by mít klidně i dvojnásobnou délku. Bude zajímavé, jestli nějaká delší verze nevyjde na dvd. Příběh na to potenciál má. Při současné délce scény ubíhají rychle a nejsou zde hluchá místa. Inception je výborné sci-fi drama se špetkou tajemna a sledovat ho v kině je perfektní zážitek.

http://www.csfd.cz/film/254156-pocatek/

LOU

Reklamy

One response to “Inception

  1. Batman Září 11, 2010 (9:36 pm)

    Dovolim si citovat jeden z komentářů na csfd.cz,protože je podle mě naprosto trefnej-‚Nolan tentokrát není o krok před divákem,ale jde spolu s ním’…Pořád trvám na svým-Inception=85%;Dark Knight=90%…už aby bylo léto 2012…

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: