TV VONA

Ladik, Luke, Lukyhell, Lou a Ashman. Nablogujeme se Vám do hlavy

30 let od smrti Johna Lennona

Dneska uplyne již 30let od násilné smrti ex-beatla Johna Lennona

Rok 1980 byl pro Lennona rokem uměleckého probuzení po pětileté „rodičovské“ pauze a v listopadu 1980 mu vyšlo album Double Fantasy.
Přišlo ale pondělí 8.12.1980.
Pro Johna to měl být den jako ostatní – nejprve fotografka Annie Leibovitz nafotila pro časopis Rolling Stone několik fotografií Johna+ Yoko, mezi nimi i onu slavnou fotografii s nahým Johnem objímající Yoko, pak Lennon poskytnul rozhovor jednomu rádiu a nakonec se kolem páté odpoledne vydali ze svého domova (v budově Dakota v central parku v NY) do studia míchat nějaké hudební nahrávky. Cestou k autu byl Lennon zastaven několika fanoušky s žádostí o autogram, jedním z nich byl mimojiné i 25ti letý Mark Chapman, budoucí vrah, kterému Lennon jeho kopii Double Fantasy též podepsal.


John podepisuje album svému vrahovi…

Těsně před jedenáctou večer se John a Yoko vrátili ze studia a u vchodu do Dakoty byl John Lennon postřelen čtyřmi výstřely ze zbraně Marka Chapmana . Lennonova zranění byla bohužel velmi vážná a při převozu do nemocnice zemřel.

Po celém světě se pak v následujících dnech konaly vzpomínkové akce, v central parku byla na Johnovu počest jeho jedna část pojmenována „Strawberry fields“

U nás, za železnou oponou, se zpráva o Johnově smrti dostala 10.12.1980 dokonce do Rudého Práva
https://i1.wp.com/files.doorsrevival.webnode.cz/200000054-18ae819a89/rp10121980.jpg

a v únoru 1981 vyšel v Melodii článek o Johnovi – můžete si jej zobrazit kliknutím na:
http://bmh.webzdarma.cz/articles/nebe.jpg

Důležitým symbolem odporu proti tehdejšímu totalitnímu režimu u nás v 80. letech byla Lennonova zeď na Kampě, kde se již krátce po Lennonově smrti začali objevovat nápisy, graffitti a symbolický „hrob“ Johna Lennona. U této zdi se každoročně 8.12. schází nejen příznivci Lennona a Beatles a nejinak tomu bude i dnes.

Já jsem tam letos vydám, byť jen na chvíli, protože jsem furt nastydlej a tak pak budu na Johna vzpomínat v teple domova u starejch desek a svařáku.

Luke

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: