TV VONA

Ladik, Luke, Lukyhell, Lou a Ashman. Nablogujeme se Vám do hlavy

začátek roku, Pražské peřeje, Italian Job

původně jsem chtěl psát tři příspěvky, ale jsem línej a nebylo by to tak zajímavý, tak to zcuknu do jednoho….
Další rok už zase začal, vánoční shon je definitivně pryč a život se vrátil do normálních kolejí….

Vrátím se ještě krátce k silvestru, letos jsme ho trávili v restauraci La Gare a čekalo nás tam několikachodové menu a kulturní program v podobě chansonierky a podivných tanečníků, kteří tančili mezi stoly a spíše místo obdivu vyvolávaly jejich kreace úsměv (to byl ale možná záměr)

Jídlo bylo zajímavé – nejprve „finger food“ – paštika z husích jatýrek se slaniniou a švestkou (nebo tak nějak to bylo složené) – moc dobré. Pak následoval Crab Napoleon – taková hromádka dobré pochutiny z kraba… 🙂 Další chody už mě tolik nezaujaly – lasagně s chřestem a nějakou zálivkou, jako hlavní chod pečení holoubci na víně (docela zklamání) a pak desert….
Pod nátlakem jsem byl nucen poprvé v životě ochutnat ústřice a již to neudělám – hummus! Nechápu co na tom ti gurmáni mají… dyk je to hnusný a slizký!
Silvestr to byl tedy celkem poklidný, žádné divoké zvracení na WC a házení chlebíčků z balkónu… půlnoc jsme oslavili přípitkem champagne.

Začátkem roku jsem si objednal knížku „Pražské peřeje“ (orig. „rowboat to Prague“) od Alana Levyho. Alan Levy, americký novinář, který v letech 1966-1971 žil v Praze, v této knize popsal své zážitky z té doby a hlavně období pražského jara a srpnových událostí roku 1968. Je to jedna z mála knih o československu té doby z pera „nečeského“ autora a jsou zde popsány jak politické tak různé kulturní zážitky Alana Levyho.
Alan Levy přijel do Prahy v roce 1966 a v roce 1967 se sem přestěhoval z New Yorku s rodinou, aby tu s Milošem Formanem a Jiřím Šlitrem pracoval na anglické verzi muzikálu „Dobře placená procházka“. Levy byl akreditovaný novinář (dopisoval pro časopis Life) , takže byl též zván na různé recepce, setkání s ministry a velvyslanci a měl tak i přístup k různým zákulisním informacím, které v knize odhaluje.
Hezky je v knížce popsán rozdíl mezi životní úrovní „západu“ a tehdejšího československa a Alan Levy tu i vtipně popisuje své začátky v ČSSR, trable se zařizováním trvalého pobytu či jak k němu, jako k cizinici, přistupovali obyčejní lidé či úředníci.
Největší část knihy je věnována období červen – září 1968, kdy Levy prožil v ulicích Prahy okupaci spřátelenými vojsky a byl tak svědkem zastavení procesu demokratizace, který na jaře toho roku započal. Rok 1969 už je popisován jako spíše depresivní, všichni cítili, že začíná přituhovat a to nejen politicky.. zima 1969 byla velmi mrazivá a poslední kapitola knihy je věnovaná smrti Jiřího Šlitra, který právě na vánoce 1969 zemřel a Alan Levy v knize vyslovuje domněnku, že byl zavražděn. Miloš Forman už byl ten rok v USA a Alan Levy se i přesto, že jeho dva blízcí přátelé zmizeli z jeho života, rozhodl v ČSSR dále žít. Bohužel v lednu 1971 byl zatčen a po výslechu na STB byl i z rodinou vyhoštěn natrvalo z republiky pro údajnou špionáž. Tím také kniha končí. Je to rozhodně zajímavé čtení – doporučuji si knížku objednat tady na webu
http://www.primus.cz/knihy/beletrie/prazske-pereje ji mají za 36 korun :).

A poslední část příspěvku chci věnovat filmu „Italian job“ z roku 1969 – film s Michaelem Cainem v hlavní roli o tom, jak se parta anglických zlodějíčků pokusí v Turíně ukrást zlato převážené z banky. Žánrově je film na pomezí několika žánrů – drama a akce s prvky komedie. Potěšilo mě, že jednu z menších rolí ve filmu ztvárnil i anglický komik Benny Hill, jehož show jsem kdysi sledoval. Film se stal proslulým zejména kvůli závěrečné automobilové honičce, kdy policie honí v turíně tři „zlodějské“ minicoopery v barvách britské vlajky (union jack). Velmi zdařilá je i hudba, kterou složil tehdy již zkušený Quincy Jones (později spolupracoval s Milesem Davisem či Michaelem Jacksonem) a titulní skladbu si můžete poslechnout tady:

Film byl natočen nedávno znovu, bohužel remake jsem ale neviděl.
Info o orignálním filmu je na http://www.csfd.cz/film/23545-italian-job/ a stahnout si jej můžete třeba na http://www.uloz.to/6185787/the-italian-job-1969-avi

Luke

Reklamy

3 responses to “začátek roku, Pražské peřeje, Italian Job

  1. Mehehe Leden 13, 2011 (2:26 pm)

    Hummus je ale dobrota 🙂 Pomazánka z cizrny. Jinak ústřice mi nepřijdou tak zlý, jak jsi je popsal – musej bejt ale dobře připravený. Každopádně chápu, že to někomu nemusí chutnat, ale já když někde jsou, jich sním až moc 🙂 Posledně jsem si pak v noci vzpomněl na Mr. Beana 😀

  2. luke Leden 13, 2011 (7:16 pm)

    jo, tu hotelovou epizodu Beana jsem měl v ten okamžik taky před očima 🙂

  3. Lou Leden 14, 2011 (1:38 pm)

    Novou verzi Italian jobu jsem viděl a je zdařilá. Ale zase jsem neviděl tu původní, takže nemůžu srovnávat. Každopádně ta nová se mi líbila.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: