TV VONA

Ladik, Luke, Lukyhell, Lou a Ashman. Nablogujeme se Vám do hlavy

Dazzle DVC 100

aneb menší „recenze“ převodníku analogového videosignálu do digitální podoby…

Již delší dobu jsem řešil, jak převést staré „analogové“ videozáznamy z VHS kazet do PC či na DVD. Možností je samozřejmě několik – např DVD rekordérem, přes digitální kameru, která má analog. vstupy apod. Bohužel takovouto možnost jsem neměl, tak jsem se zaměřil na samostatné produkty, k tomuto určené a nakonec jsem zakoupil převodník DAZZLE DVC 100 od firmy Pinnacle, která se v oboru zpracování videa pohybuje již pěknou řádku let.

Nejprve ke specifikaci:
Celé zařízení v sobě obsahuje MPEG2 kódovací chip a převodník, který ze vstupních konektorů (1x cinch pro video, 2x cinch pro L a P zvukový kanál a 1 SVHS konektor) převádí signál do MPEG2 toku, který přes USB rozhraní putuje do počítače.

K zařízení lze tedy bez potíží připojit např. videorekordéry (např redukcí scart>cinch) a nebo analogové videokamery.

Zařízení je již dle obrázku velmi jednoduché a na přiloženém DVD se nachází ovladače pro Windows XPSp2/Vista/7/MacOs a program Instant DVD rekordér, který umožňuje provádět samotné nahrávání.

Postup nahrávání:
Nahrávací program vytváří přímo již DVD formát souborů (*.vob, *.ifo ) ve zvolené složce na disku a dokonce umí i přímé nahrávání videa na prázdné DVD bez použití pevného disku (to jsem ale netestoval).

V nahrávacím programu lze před nahráváním upravit jas, kontrast a barevnost vstupního videosignálu, hlasitost zvuku a též si hlavně určit kvalitu výsledného videa – program nabízí 4 možnosti kvality komprese DVD videa (délka záznamu je počítána pro dvojvrstvé DVD – 8,5GB, což je max. velikost):

AUTO – na základě zvolené délky záznamu (v minutách) si program vypočte datovou šířku záznamu a kvalitu komprese.
DOBRÁ – V rozlišení 352×576 (horizontální rozlišení videa je poloviční) – cca 188 min. záznamu
LEPŠÍ – rozlišení 720×576 (cca 144min. záznamu)
NEJLEPŠÍ – 720×576 při kódování 8000kB/s (max 114min záznamu)

Kvalitu nelze měnit tedy libovolně např. zadáním libovolné šíře datového pásma, avšak myslím, že pro běžné domácí použití tyto předdefinované hodnoty dostačují.

Před samotným nahráváním program nabídne vygenerování menu a kapitol, které si též můžete nadefinovat např. v určitých časových intervalech.

Pak již stačí stisknout tlačítko „zahájit zápis“ a nahrávání začne. Z vlastní zkušenosti doporučuji na PC v tomto okamžiku nedělat nic jiného, neboť se může stát, že by výsledné video bylo „trhané“.

Zápis je možné kdykoliv ukončit kliknutím myši a nebo se vypne zápis sám po uplynutí nastavené či max. doby záznamu.

Po úspěšném nahrání videa se můžete věnovat jeho další úpravě či případnému okamžitému vypálení na DVD.

Pokud chcete video dále upravovat či stříhat, je vhodné jej převést do nějakého rozumného formátu – např. pomocí TMPGenc Xpress, který dokáže celé DVD načíst a přvést jej pohodlně do MPEG2 souboru či do AVI v nějakém lepším a editovatelném formátu.

Výhody zařízení:
– „nerozjíždí“ se obraz a zvuk – ano, pro ty z nás, kteří před pár lety zápasili s digitalizací videa z analgových TV karet je tohle skutečně velká výhoda – jelikož zvuk a video je již na vstupu hardwarově zakódováno do společného MPEG2 toku, sedí obraz i zvuk naprosto přesně i při dlouhých záznamech.

– snadná instalace a ovládání – dokážu si představit, že i člověk, který nemá se zpracováním videa na PC žádné zkušenosti, dokáže pomocí tohoto převodníku jednoduše vytvořit DVD

– stabilita – nahrál jsem již několik hodin záznamu a nestalo se mi, že by mi PC „zamrznul“ či že by výsledné video nebylo přehratelné.

Nevýhody zařízení:
– nenabízí se zde možnost bezztrátové komprese videozáznamu
– převodník lze jen s obtížemi použít v jiném nahrávacím programu
– Instant DVD recorder by mohl možná obsahovat více možností nastavení…

Cena za tento převodník se dle prodejců pohybuje mezi cca 1200,- až 1700,- kč a rozhodně bych jej doporučil všem, kteří si chtějí svůj archiv starých videozáznamů převést do digitální podoby.

Luke

Reklamy

2 responses to “Dazzle DVC 100

  1. Ladik Leden 20, 2011 (12:31 pm)

    Viděl jsem ho na vlastní oči a po přečtení článku si říkám, že bych si možná taky něco takového pořídil, nebo aspon půjčil. Docela bych se podíval na vlastní oči, jak výsledný záznam vypadá.Tak hodně štěstí s převáděním videokazet 🙂

  2. Luke Leden 20, 2011 (5:18 pm)

    jasný, klidně ti to pak půjčim na vyzkoušení

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: