TV VONA

Ladik, Luke, Lukyhell, Lou a Ashman. Nablogujeme se Vám do hlavy

Laney CUB 10

lampové kytarové kombo!
Dlouho jsem se rozhodoval a nakonec jsem se rozhodl – je na čase pořídit si lampové kombo.

Lampová kytarová komba mají oproti levnějším tranzistorovým protějškům teplejší a měkkčí zvuk, příjemnější zkreslování při „vytavení“ aparátu a v neposlední řadě daleko lépe reagují na dynamiku během hry.

Mají však i jisté nevýhody – většinou jsou dražší než tranzistorové komba, jsou výrazně těžší a lampy (elektronky) mají omezenou životnost, takže se musí čas od času měnit.

U mě byla rozhodující tedy zejména snadná přenositelnost komba, dobrý zvuk a hlavně dostatečný výkon na hraní s kapelou.

Dlouhou dobu jsem na trhu neviděl žádné kombo, které by tyto moje požadavky splňovalo (líbil se mi jen Fender Blues Junior, který ale stál cca 12 000,- a vážil už kolem 11ti kilo)

V minulém roce ale firma Laney, již zavedený výrobce komb (z nichž ale některé modely neměly vždy nejlepší pověst) , dodala na trh novou řadu malých lampových komb a zesilovačů s názvem „Laney CUB“. Dle velikosti reproduktorů (v palcích) nyní nabízí tři modely – CUB 8 (výkon 5W), CUB 10(10W) a CUB 12(15W) a to za velmi příznivé ceny! Všechny uvedené modely sklízí na kytarových diskuzních fórech i v recenzích kladné hodnocení a zejména u modelů CUB 10 A CUB 12 je poměr ceny/výkon v dnešní době dle mého názoru bezkonkurenční.

Já si tedy vybral 10ti wattový model CUB 10, který váží příjemných 8kg (zhruba tedy tolik, co můj stávající 20ti wattový tranzistor VOX DA 20), stál mě 4500,- v kytary.cz a který už na první pohled vypadá hezky retro – viz obrázek:

https://i2.wp.com/www.drumcityguitarland.com/drumcitygl/stores/1/images/Laney/LANEY%20Cub10%2010-Watt%20Class-A%20Tube%20Guitar%20Amplifier.jpg

Jak je vidět na obrázku, ovládacích prvků je poskrovnu a kombo obsahuje opravdu jen to nejdůležitější – dva různě citlivé vstupy pro zapojení kytary, ovladač volume (zesílení koncových lamp 2x 6V6) a ovladač GAIN (zesílení předezsilovacích lamp 2x ECC83) a tónovou clonu na úpravu barvy zvuku. Reproduktor je, jak vyplývá z názvu, desetipalcový.

První dojmy? Kombo na svých 10W hraje pekelně nahlas – přeřve i mého 20W tranz. Voxe, takže koncerty i zkoušky s ním budu moct absolvovat bez potíží (nehrajeme totiž moc nahlas :))

Zvuk je myslím parádní, docela mohutnej a hodně závisí na kytaře, kterou do ní připojíte – moje pololubová Ibanez AS73 s humbucker snímači má ve spojení s kombem spíše středovo basový mohutný zvuk, který jsem na tranzistoru „dříve neznal“, při větším zesílení hezky začnou vylézat výšky. Opravdový „chimey“ zvuk lze zas dosáhnout pomocí kytary se singl snímači – zkoušel jsem mojí starou kopii stratocastera a na kobylkovém snímači byl zvuk pěkně ostrej a měl říz. Co se týká zkreslení, tak hodně závisí na citlivosti snímačů Vaší kytary (např. muj strat má skoro dvakrát citlivější snímače ) a na kombu lze dosáhnou hezkého „crunch“ zkreslení, které lze myslím využít dobře na rock či hard rock.
Na metal, deathcore a další tvrdé lidové styly, bude třeba použít nějakej booster či zkreslovač ve formě pedálu.

Co bych na kombu uvítal, by byl reverb (ten se nachází jen u dražšího modelu CUB 12r) , ale i to není problém vyřešit pomocí ext. pedálu za pár stovek.

Takže co říci závěrem? Pokud zvažujete investici do menšího lampového komba, rozhodně si některé kombo z řady Laney CUB vyzkoušejte, třeba budete též příjemně překvapeni!

Na youtube sem našel několik ukázek zvuků :

čistý zvuk

„crunch“ zvuk

Luke

Reklamy

One response to “Laney CUB 10

  1. Ladik Duben 13, 2011 (3:57 pm)

    Luke, Ty jedeš. Taky bych si měl něco koupit. Třeba nový kufr s žetony nebo nové plasťáky 🙂

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: