TV VONA

Ladik, Luke, Lukyhell, Lou a Ashman. Nablogujeme se Vám do hlavy

Konec světa nebude

Neočekávejte ho, najděte si nějaké koníčky, běžte pracovat

Očekávání konce světa je zajímavý fenomén, který provází
lidstvo už od pradávna nebo možná už od vzniku světa. Někteří lidé jsou zkrátka jako malé děti, které cestují autobusem a neustále se mámy ptají: „Kdy už tam budeme? Když bude konec?“ Sotva něco začne, už se ptají po konci. Jako by je to tady nebavilo, jako by tady nechtěli být.

Prorocké vize o konci světa se objevují dávno před naším letopočtem, konec světa se čekal, když přišel Ježíš, potom co
odešel (a zase na chvíli přišel a zase odešel) a vlastně tak nějak pořád. V době husitské se také očekával konec světa, protože svět byl podle nich zkažený a už to dál nešlo. Po Bílé hoře to také vypadalo, že už musí být konec světa, protože lidem také připadalo, že už to dál nejde. Nyní nám připadá doba zase hrozná, zase si myslíme, že už to dál nejde, a tak zase očekáváme konec světa. Aspoň někteří.

A konec světa nepřichází. Jako na potvoru tu pořád všechno je. Země se dál točí, svět nám stále připadá zkažený… ale stále tu jsme. Poslední vize o konci světa jsou spojené s rokem 2012. Prý je to jasné. To je ale jasné vždycky. Někdo chytrý to vypočítal, není možné, aby to nevyšlo. Dovolte mi, abych se zasmál. Nebo mi to ani dovolovat nemusíte, už se směju.

Očekávání světa je pro určitou skupinu lidí výnosný byznys. Zařídí si sektu, která hlásá konec světa, naženou do ní lidi, vyberou od nich peníze. Konec světa nepřijde, peníze se nevrátí. A pořád dokolečka. Tihle sektáři mají větší příjmy než manažeři ČEZ.

Myslím si, že pro některé lidi je příjemné věřit, že svět skončí. Najednou tu nebude nic. Všechno ustane. Je to nádherná odevzdanost osudu, možnost vymluvit se na zásah z vyšší sféry. Člověk se najednou nemusí o nic starat, zbaví se zodpovědnosti. Je to vlastně pohodlné. Jen tak sedět na zadku, žvýkat párek, na všechno kašlat a čekat na konec světa.
„Nemáš si jít hledat práci?“
„Ne, to je zbytečný. Ve středu bude konec světa.“
„Měli bysme dát spravit střechu.“
„Na to se vykašli, zítra bude konec světa.“

Je to hlavně na nás. Je to hlavně na naší píli, na naší aktivitě. Konec světa bude. Samozřejmě. Svět začal a tím pádem také skončí (pravděpodobně). Ovšem ne za týden nebo za rok, ale v nějaké eschatologické budoucnosti. Konec světa není o očekávání, je to o práci (pokud chcete čekat, běžte na poštu nebo k doktorovi). Je to právě o té odpovědnosti o té píli. Nelze jen čekat, až konec světa přijde. My sami musíme pracovat, abychom prošli dějinami a konce světa dosáhli.

LOU

Reklamy

2 responses to “Konec světa nebude

  1. lední brtník Červen 7, 2011 (12:19 am)

    konec světa být musí. lidstvo se mi nelíbí, ropy ubývá, ip adresy konečně musí dojít a ipv6 nikdo nechce.já bych si už nové stavební spoření nezakládal.

  2. Kví Červen 10, 2011 (9:05 pm)

    Už bychom si neměli kupovat ani dlouhohrající desky 😉

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: