TV VONA

Ladik, Luke, Lukyhell, Lou a Ashman. Nablogujeme se Vám do hlavy

Na poli české detektivní literatury

nečekané úspěchy
Na pultech knihkupců se objevují především detektivní romány zahraničních autorů, kteří jsou u nás v oblibě. Česká detektivní literatura za nimi zdá se zaostává. Přesto stále vychází detektivní romány a sbírky povídek českých autorů. Pokud chceme hledat české autory detektivek, je nejlepší podívat se na stránky České asociace autorů detektivní a dobrodružné literatury. Jedná se o českou sekci AIEP (Asociation Internationale des Escritores Policiacos – Světová asociace autorů detektivní literatury).

Stránky naleznete zde:

http://www.detektivka.com/

Česká asociace autorů detektivní a dobrodružném literatury každý rok vyhlašuje Cenu Havrana za nejlepší napsanou nebo publikovanou povídku v loňském roce (do rozsahu maximálně 12 normostran). Z došlých povídek ještě autoři do 35 let soutěží o cenu Havránka pro začínající autory. Povídky dále soutěží o Cenu České společnosti Sherlocka Holmese a o Cenu společnosti Agathy Christie. Dále se uděluje Cena Jiřího Marka za nejlepší detektivní román vydaný v předešlém roce a cena Eduarda Fikera za nejlepší rukopis.

Už několik let čtu kromě sci-fi románů také detektivní romány a thrillery. A žánry, které čtu, mě lákají, abych je také psal. takže jsem rozšířil svou tvorbu o detektivky. Čistě detektivní příběhy jsem napsal ale zatím jen dva a z toho právě jeden speciálně pro cenu Havrana (podle rozsahu stran). Povídku jsem odeslal a takto to dopadlo:

http://detektivky.bestfoto.info/cz/ceny-za-ceskou-detektivni-literaturu-id2011060006

Cena Havránka za rok 2011

Povídka se jmenuje „Sprosté umění vraždy“ a napsal jsem ji jako poklonu mému nejoblíbenějšímu spisovateli detektivních románů Raymondu Chandlerovi. Chandler kromě povídek a románů napsal slavnou esej „Prosté umění vraždy“. Hlavním hrdinou povídky je soukromý detektiv (jak jinak marloweovského typu), který řeší starou vraždu, u které je malá šance zjistit pachatele. A nebo přece?

Povídka vyšla ve sborníku „Nejlepší detektivní povídky roku“, který by snad měl být k sehnání v knihkupectvích ale možná také jen někde v trafice (je to úzký paperback). Kromě ceny Havránka povídka ještě skončila třetí v soutěži o Cenu společnosti Agathy Christie. Předání proběhlo v divadle Pod Palmovkou a ceny předával plk. JuDr. Jiří Komorous. Cenou byla hezká soška havrana.

Pokud se zajímáte o detektivní literaturu, doporučuju tyto stránky:

www.detektivky.com

LOU

Reklamy

5 responses to “Na poli české detektivní literatury

 1. Ashman Červen 14, 2011 (9:18 pm)

  Gratuluju.Možná bys měl nechat houmíky, flákače a simulanty sobě napospas a živit se psaním.:)

 2. Ladik Červen 14, 2011 (10:38 pm)

  Připojuji se ke gratulaci. Psaním se v Čechách asi Lou neuživí… tady je malý trh.Ale rád bych si tu detektivku přečetl.

 3. LukyHell Červen 15, 2011 (11:13 am)

  Groovy, taky gratuluju.

 4. Lou Červen 15, 2011 (5:56 pm)

  Díky za gratulace. Živit se psaním v ČR opravdu moc nejde (to může Viewegh a pár dalších). Ale pro samotné psaní to stojí za to. Jsem rád, když mi něco vyjde.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: