TV VONA

Ladik, Luke, Lukyhell, Lou a Ashman. Nablogujeme se Vám do hlavy

The Seekers

menší představení australské folkpopové kapely
V posledních týdnech mě nějak omrzel metal , punk a HC, který jinak běžně poslouchám a zabrousil jsem do klidnějších vod. Do vod skoro až (nebojím se to napsat) folkových. Ano, něděste se, žádní Nedvědi se nekonají, chci vám zde trošku představit kapelu The Seekers, která spolu s Ac/Dc, Bee Gees a Easybeats patří mezi nejslavnější a nejúspěšnější australské kapely.

The Seekers vznikli v Melbourne v roce 1962 a mezi „poznávací“ znaky kapely bych zařadil sopránovej hlas jejich zpěvačky Judith Durhamové a zvuk 12ti strunné kytary Keitha Potgera. Složení kapely bylo čistě akustické – kontrabas, 12ti strunná kytara, 6ti strunná kytara a čtyřhlasé harmonie. Ty nebyly sice tak propracované jako u jiných kapel té doby (Hollies, Beach Boys) a spíše doplňovaly hlas hlavní zpěvačky.

Kapela dostala možnost v roce 1964 odcestovat do velké británie, kde se „uchytila“ jako předkapela na turné zpěvačky Dusty Springfield. A byl to právě její bratr, Tom Springfield, který pro skupinu napsal její první velký hit „I´ll never find another you“

Tato písnička se dostala na vrchol hitparád nejen v anglii ale i v USA. Tom Springfield napsal v závěsu pro kapelu další dva hity „Carnival is over“ a „World of our own“, které byly rovněž velmi úspěšně a dohromady se v té době prodalo přes milion kopií jejich singlů.

V roce 1965 byl v anglii Paul Simon, který se tehdá (a né naposledy) umělecky „rozešel“ s Artem Garfunkelem a právě s kytaristou Seekers, Brucem Woodleyem, v té době napsal několik písniček, z nichž ze dvou se staly hity – v podání Seekers „Someday one day“ a v podání americké kapely The Cyrkle – „Red Rubber Ball“.

Seekers tuhle skladbu nahráli na konci roku 1966 pro album „Georgy Girl“, což byl název dalšího jejich hitu, jeho „živou“ verzi z roku 1967 najdete tady:

Tahle písnička byla největším hitem The Seekers v USA, kde se v únoru 1967 dostala až na první místo v hitparádě.

V roce 1967 se Seekers vrátili do Austrálie, absolovovali tam velmi úspěšné turné a v roce 1968 Judith Durhamová ohlásila odchod z kapely, což znamenalo konec. Kytarista Keith Potger posléze založil New Seekers, to už ale byla jiná kapitola.

The Seekers nahráli také velkou řadu spirituálů a tradicionálu, jejich pomalejší písničky mě ale moc nezaujaly.

Od 90. let se původní sestava kapely čas od času schází a koncertuje a naposledy letos v květnu, kdy absolvovala krátké turné se symfonickým orchestrem po několika australských městech.

Tak tolik k jedněm protinožcům 🙂

Luke

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: