TV VONA

Ladik, Luke, Lukyhell, Lou a Ashman. Nablogujeme se Vám do hlavy

ASUS EEE PC 1015PN ION2

představení dostupného mininoteboku

Oblast mininotebooků (nebo-li netbooků, jak se jim též občas říká) zaznamenala v posledních letech velký boom a na trhu se od roku 2008 objevila velká řada modelů různých značek, čímž, díky konkurenci, vznikl i tlak na cenu, která se dostala až ba hranici 5tis. kč za nejlevnější modely.

Mininotebooky se nyní, kromě přímé konkurence, musí v přízní uživatelů utkat i se stále populárnějšími touchpady (Ipad a spol.) a proto se snaží upoutat nejen výkonem, ale i designem, příjemnou klávesnicí, kvalitním displayem a dalšími funkcemi.

Mininotebook jako takový není určen k plnohodnotnému nahrazení výkonného „stolního“ PC a nedokáži si představit, že bych třeba na takovémto netbooku zpracovával a stříhal video, prováděl výkresy v AutoCADu či vytvářel grafiku v Photoshopu apod. Netbooky jsou určené zejména pro běžnou každodenní „kancelářskou“ práci – ať už se to týká vyřizování emailové korespondence, práce s dokumenty a internetem a online komunikace (skype) a j. Netbooky jsou tedy vlastně takovým mezičlánkem mezi smartphony a „velkými“ notebooky.

Mně nedávno dosloužil zapůjčený firemní NB a jelikož nyní firma již nové notebooky nám, řadovým úderníkům, nepůjčuje, rozhodl jsem se, že si právě jeden z mininotebooků pořídím.

Při výběru notebooků je vždy hlavním parametrem cena, kterou chcete za zařízení dát a od toho se odvýjí parametry a celkový výkon přístroje. Já jsem si tento limit stanovil na max. 6000,-

Dalším hlavním kritériem je velikost displeje a použitý procesor. Mininotebooky se standardně dnes dělají s 10ti palcovými až 12ti palcovými displeji. Chtěl jsem lehké, dobře přenosné zařízení, které by se mi vešlo do malé tašky přes rameno, takže výběr padl na 10ti palcový displej.

U procesorů je výběr složitější – nejlevnější přístroje na trhu používají jednojádrový procesor Intel Atom 450 a 455 . Před mininotebooky s těmito procesory mě varovali kolegové, výkon stroje s nimi je prý nevalný. Lépe na tom jsou už dvoujádrové Intel Atom 550 (většinou na frekvenci 1,5Ghz).

Nakonec jsem si na Alze vybral tenhle typ http://www.alza.cz/asus-eee-pc-1015pn-ion2-bily-d205992.htm, jehož cena sice byla téměř na mém limitu, avšak výkon stroje je oproti levnější konkurenci opravdu výjimečný.

Nejprve ke specifikaci:
Procesor: dvoujádrový IA550
Displej: 10,1 palec, 1024×600
dvě grafické karty:
NVIDIA ION 2 a Intel GMA 3150
HDD: 250GB/ 5600 ot/s
1GB ram
Webkamera, mikrofon/repro, čtečka karet, 3x USB, HDMI a VGA výstup, 1x RJ45 ethernet síťový konektor, WIFI a Bluetooth 3.0
Operační systém: Windows 7 starter
6tičlánková baterie: výdrž: 3,5 – 8 hodin (dle nastavené výkonu, jasu displeje a využívaných komponent)

Váha přístroje je velmi příjemných 1,2 Kg, což je oproti mému starému, téměř čtyřkilovému NB, velmi příjemná změna.

Co Vás možná zarazí, jsou ony dvě grafické karty. Notebook obsahuje totiž klasickou Inteláckou GMA 3150 – tedy nepříliš výkonou graf. kartu, která se u mininotebooků docela často využívá a která pro běžnou kancelářskou práci dostačuje a zároveň má velmi malou spotřebu energie. Pokud však potřebujete využít nějakou náročnější grafickou aplikaci (hry, přehrávání HD videa apod.), přepnete si pomocí utlitky na druhou kartu – Nvidia ION 2, což je karta zhruba na výkonu Geforce 9300GT (alespoň dle benchmarků na webu) a můžete hrát dokonce i novější hry (byť na nižší detaily) a bez potíží sledovat filmy a HD videa (tam dobře uplatníte HDMI výstup např. do HD televize). Samozřejmě má ale o něco vyšší spotřebu energie než předchozí grafická karta.

Ještě jedna zajímavost, kromě standardního rozlišení 1024×600 se umí display v případě potřeby přepnout do 800×600 a interpolovaného 1024×768.

Velikost paměti je standardně pouze 1GB (DDR3), což je škoda, každopádně máte možnost si ji rozšířit až na 2GB (to je dnes otázka několika stokorun), takže to asi brzo provedu.

Něco k designu přístroje – je opravdu malý, takže jsem měl obavy o klávesnici a zda na ní bude možné pohodlně psát – naštěstí je klávesnice dobře řešená, písmena nejsou namačkány hned těsně u sebe, takže se snadno nepřeklepnete. Trochu nezvyk pro mě bylo umístění PGUP/PGDOWN jako funkci základních „šipkových“ kláves. (pro PGUP tedy musíte stisknout klávesu Fn+šipku nahoru). Touchpad je příjemný, pracuje se s nim dobře a reaguje poměrně citlivě na dotek.
Webkamerka se skrývá hned nad displejem a potěšitelný je ručně zasouvací kryt před čočkou kamerky.

Po prvním zapnutí se spustí instalace Windows 7 starter edition, ta trvala zhruba 20 minut, než se vše nainstalovalo, nastavilo se uživ. rozhraní apod. Pak nastavíte síť (v mém případě domácí WIFI) a je doporučeno stáhnout alespoň nejdůležitější aktualizace systému přes Windows Update, to trvalo dalších zhruba 20 minut.

Po prvních zkušenostech musím říct, že i přes 1GB Ram je notebook ve Windows docela svižný, se surfováním na webu a načítáním stránek (či flash prvků) není žádný problém. Součástí Softwaru je i Microsoft Office Starter (což je defacto očesanej Word a Excel) a oba programy se též spuštějí rychle a bez potíží.

Dneska se chystám vyzkoušet na mininotebooku mou oblíbenou World of Tanks, tak dám vědět, zda se povedlo 🙂

Pořádnou recenzi najdete tady:

http://extranotebook.cnews.cz/asus-eee-pc-1015pn-temer-dokonaly-netbook

Tak doufám, že bude notebooku fungovat spolehlivě a dlouho a pokud uvažujete o nějakém podobném přístroji, zkuste se na tohohle „prcka“ podívat

================
UPDATE 28.7.2011

Tak mám za sebou dva dny používání a zatím spokojenost. Co se týká World of tanks – po snížení detailů na minimum se dá hra docela snesitelně hrát,musí se však v konfiguračním souboru ručně nastavit rozlišení 1024×600, protože hra jinak umí minimálně 1024×768. V načítání map může pomoci upgrade RAM paměti (viz následující část) a nainstalovat „lowres“ MOD k World of Tanks…

Užil jsem si ale „srandu“ s upgradem RAMky. Jak už bylo zmíněno, notebooku používá moduly SO-DIMM DDR3. Rychlost sběrnice je 667MHz, takže rychlost paměti by měla být minimálně stejně velká, dodávaný 1GB modul má rychlost 1333Mhz. Objednal jsem si na alze tedy dle specifikace podobný 2GB modul. Dorazil mi už dneska před poledne do práce, rozhodl jsem se tedy, že ho nainstaluju.

Velkým oříškem bylo otevření spodního krytu na RAMku. Je sice přichycen jedním malým šroubkem, ale dále drží na 5ti plastovej zacvakávadlech a až po použití velkého fyzického násilí (a kusu ulomenýho nehtu) se mi podařilo kryt sejmout. Na internetu je spousta zkušeností lidí, kteří při tom kryt či některé jeho části zničili, to se mi naštěstí nepodařilo. I tak by za tenhle ramkovej kryt zasloužil návrhář přizabít.

Po odstranění krytu už se dá jednoduše stará RAMka vyndat a vložit nový modul, což jsem provedl, nedočkavě zapnul PC a …. a nic. Notebook se nezapnul. Vrátil sem tam tedy starej modul a vše zas fungovalo. Upgrade BIOSu (pomocí jednoduché Windows utility Asus Live update) nepomohl… až na nějakých internetových diskuzích jsem zjistil, že notebook pravděpodobně neumí pracovat s dual paměťovými moduly (v manuálu o tom není zmínka). Na diskuzích jsem našel nakonec tip na „single rank“ modul Kingston (http://www.mironet.cz/2048mb-sodimm-ddr3-1066mhz-kingston–single-rank+dp118184/) a ten jsem i nakonec objednal. Mezitím jsem v poledne zajel vrátit do Alzy onu nekompatibilní paměť, což se podařilo, bohužel však mě zklamali, že nikdo z prodavačů na místě nedokázal doporučit nějaký funkční typ RAMky k notebooku, který oni sami prodávají…. no nic.

Onen singlovej paměťovej modul už hezky šlape a notebook je ve windows se 2ma GB o poznání svižnější….
========================

UPDATE 15.11.2011

Mám NB 5měsíců a zatím spokojenost – baterka má solidní výdrž cca 3 – 4 hodiny (netbook většinou používám v nejúspornějším power managment režimu). Za tu dobu jsem na netbooku dokonce sestříhal v Adobe Premiere jeden díl našeho sitcomu Na Točně a stejně tak jsem bez potíží smíchal několik cca 13ti stopých nahrávek v programu Cubase.
S 2GB ramek je netbook docela svižný, občas je trochu potíž s některými HD videama na Youtube (v režimu Nvidia Optimis) ale běžné filmy lze na netbooku sledovat bez potíží.

Luke

Reklamy

6 responses to “ASUS EEE PC 1015PN ION2

 1. Ladik Červenec 27, 2011 (11:38 am)

  Jak to, že to máme bez fotek? :)Já mám netbooka už od loňského dubna. Jednu věc jsem dostal v balení za 6200 a to docking station. Parádní věc na práci doma. Monitor, klávesnice, myš, tiskárna a usb disk zapojené jedním zacvaknutím. Ale myslím, že jsi pořídil dobře.

 2. Luke Červenec 27, 2011 (12:08 pm)

  tak jsem jeden obrázek přidal, vybral jsem si taky ten tmavě červenej model, aby nám to ladilo s kuchyní :))

 3. Ashman Červenec 27, 2011 (8:29 pm)

  odvýjí…hmmm

 4. Ladik Červenec 28, 2011 (8:06 am)

  To je od slova "vývoj".

 5. Lou Červenec 28, 2011 (5:51 pm)

  Asus dělá hezký netbooky. Jak je to s výdrží baterie? jaký máš zatím zkušenosti?

 6. Luke Červenec 28, 2011 (9:57 pm)

  To Lou: S baterkou je to těžký – já osobně jsem jel na baterku při plném zatížení notebooku (s ION grafárnou) cca 2 hodiny a baterka byla signalizovala ještě zhruba poloviční kapacitu. V recenzích, který jsem četl údavaj měřením zhruba tyhle údaje: 3-4 v režimu velkého výkonu s ION kartou, 6-8 hodin v režimu šetření energie…

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: