TV VONA

Ladik, Luke, Lukyhell, Lou a Ashman. Nablogujeme se Vám do hlavy

Staré a polozapomenuté PC hry

ano, opět je tu ona chvilková nostalgie a vzpomínky na některé starší počítačové hry… 🙂

Na chvíli jsem se ponořil do vzpomínek a vygooglil pár webů týkajících se tzv. abandonwaru (staré hry a programy). Při listování seznamem her jsem si jich několik vybavil, tak se o pár vzpomínek podělím i s vámi 🙂

Microsoft Fury 3
Trochu netradičně začnu hrou od firmy Microsoft, která se příliš hrami neproslavila (kromě výtečného Flight Simulatoru a Solitairu :)). Tato hra byla totiž součástí balíku Microsoft Plus+ – to byl něco jako Service Pack 1 pro původní Wiindows 95. Táta si v roce 1996 právě tehdá pořídil moderní Pentium 100Mhz, 8 Mb RAM s originálními Windows 95 a tato hra tam tedy již byla předinstalována.
Microsoft Fury 3 je defacto volné pokračování předchozí DOSovské hry Terminal Velocity (tu jsem boužel moc nehrál) a v zásadě šlo o to, že jste v plně 3D prostředí letěli futuristickou stíhačkou a ničili jste nepřátele.

Lepší než popis je názorné video:

Ve hře bylo spousta druhů nepřátelskejch stíhaček – některé lehko zničitelné, jiné odolné… každá mise měla svého „guardiana“ -hlavního „hlídače“, kterého bylo třeba zničit…. Dále se ničili i pozemní cíle, jakési „lodě“ atd. No už si to moc nepamatuju. Docela hezkej byl desigh jednotlivých planet, na kterých hráč lítal – byly tam i tunely, pyramidy a různý vychytávky. V té době docela ušla i grafika hry, která i na Pentiu 100 byla plynulá a svižná – z dnešního pohledu je to ale strašně „pixelovaný“ :). Hra byla ale velmi zábavná a napínává a mnoho hodin jsem u ní tehdá proseděl…

Castle of the Winds 1 a 2
Prává RPG hra z roku 1989 určená pro Windows 3.x a vyšší 🙂
Jedná se o jednoduchou „tahovou“ RPG hru podobnou klasické deskové hře „dračí doupě“. V zásadě je tu hrdina, který má určitě vlastnosti (které se časem zlepšují) a který se musí v prvním díle utkat s Pánem Obrů (Hill Giant Lord). K tomu mu pomáhá vybavení, výzbroj, kouzla a všechny další prvky znémé z her RPG.
Grafika hry je velmi jednoduchá – hráč sleduje svojí postavu zhora a postava je symbolizována nehybnou ikonou, která se pohybu po mapě.
Mapa, což je velmi zajímavé, je vždy pro každou z her náhodně generována (vždy kromě prvního levelu), což způsobuje, že hra jen tak neomrzí.

Po cestě přes jeskyně potkáte nejrůznější příšerky a (ne)stvůry, které musíte zabíjet. Často po nich zůstávají různé poklady, zlaťáky, magické i prokleté předměty , které můžete dále využít a nebo v městě prodat. V městě pak můžete chodit do různých obchodů, kupovat nové vybavení, zbraně, magické hůlky a prsteny atd.

Hra je docela jednoduchá, bez omezení můžete „sejvovat“ a „reloudovat“, pokud Vás zraní, stisknete „r“ a postava začne odpočívat a pokud ji nic neprobudí, je za pár hodin „zdravá“… 🙂 hra je ale i přesto dost zábavná a dá se u ní strávit řada dní 🙂

Od roku 1998 jsou oba dva díly uvolněné k volnému stažení, takže pokud hru chcete vyzkoušet, stáhnete si ji na http://www.exmsft.com/~ricks/. Měla by fungovat na všech Windows výjma 64bitových systémů.

Elite – Frontier 2: First encounter
Vesmírný simulátor „Elite“ byl legendární už na 8bitových počítačích ZX Spectrum a dalších. Na PC se první verze Elite také ujala a časem vzniklo i několik pokračování, z nichž jsem opravdu hodně hrával to z roku 1995 – s názvem Frontier 2.

V zásadě se jedná především o obchodní hru. Hráč začíná v roce 3200 na jedné planetě v zastaralé obchodní lodi a má svobodu k čemukoliv. Může začít obchodovat a dovážet nedostatkové zboží z jedné planety (či hvězdného systému) na druhou, může ale brát i vojenské zakázky a začít pracovat pro armádu. Začnete tedy vydělávat peníze, koupíte si lepší lodě, motory a případně i zbraně a můžete se dát na „pirátskou“ cestu… hra nabízí opravdu velké množství možností a v zásadě se jedná o simulátor vesmíru. Jsou tam politické frakce které ovládají části vesmíru a které se nemají moc v oblibě, vycházejí tam dokonce několikery noviny, z jejichž zpráv se můžete dozvědět např. řadu informací, které Vám pomůžou v misích, můžete zprávy i ovlivňovat apod. Ovládání bylo trošku složitější a bez myši se prakticky hrát nedalo, ale šlo to zvládnout.

Grafika hry byla vektorová a odpovídala době vzniku, docela se mi tehdá i líbila. Pamatuju se také, že hra byla plná bugů a chyb a některé z mysí prostě ani nešly dohrát :).Docela by mě zajímalo, zda existuje nějaká předělávka nebo současná hra obdobného stylu?

Tak tolik k několika starejm hrám
Luke

Reklamy

One response to “Staré a polozapomenuté PC hry

  1. Ladik Srpen 4, 2011 (3:10 pm)

    Castle of the Winds jsem Tě asi viděl hrát, ale jinak ty hry vůbec neznám. Ten solitaire od MS mi něco říká 🙂

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: