TV VONA

Ladik, Luke, Lukyhell, Lou a Ashman. Nablogujeme se Vám do hlavy

Web o socialistické gastronomii

.. aneb můj další „retro“ web

Nejprve mě zaujal
tento článek
o festivalu FoodParade, který nabídnul, kromě jiného, i „socialistickou kuchyni“. Pak si též vybavuji naší návštěvu v pražské restauraci U Hrabalů cca dva roky zpět, která se tehdy na víkend proměnila v typickou hospodu z 80. let se všemi vlastnostmi i nešvary (dobové ubrusy, nádobí a muzika, pivo podmírák za 2.50, napůlpoživatelný guláš za 5kč, nepříjemná obsluha, pro pivo do fronty k baru, výpadky proudu a pravidelná kontrola dokladů příslušníky VB….).

To vše mě inspirovalo k tomu, se trošku hlouběji na tehdejší gastronomii podívat a jelikož dneska jsou food blogy a weby velmi populární, rozhodl jsem se, že „prostě taky musim nějakej mít!“ 🙂

Výsledkem je web http://retro-jidlo.webnode.cz/ kde jsem shromáždil desítky „výstřižků“ týkajících se gastronomie z rudých práv z let 1950-1983, a který budu průběžně aktualizovat.

A co tam najdete? Dobové recepty, články o zdravě výživě, o jednotlivých surovinách a potravinách, o úspěších československých potravinářských podniků, ale i o tom, jak socialistický tisk komentoval různé zahraniční gastronomické zvyky.

Samozřejmě, že web není žádnou „oslavou“ tehdejší doby, spíše dokládá, co bylo příčinou takového velkého propadu úrovně české gastronomie v letech 1948-1989.

Takže pokud Vás to zajímá, směle do čtení 🙂

Luke

A jedna ukázka z roku 1956 🙂

Reklamy

One response to “Web o socialistické gastronomii

  1. Ladik Září 20, 2011 (12:44 pm)

    Tak rád bych si kupoval české potraviny a ne dovezené z polska, německa či rakouska. Neaguji na ten obrázek, jak roste počet potravit, protože jsme si je vypěstovali, vychovali…

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: