TV VONA

Ladik, Luke, Lukyhell, Lou a Ashman. Nablogujeme se Vám do hlavy

Zítra vychází 11ti CDčková reedice původních alb ze Semaforu…

konečně jsme se po padesáti letech dočkali 🙂
V dnešním roce zakladatel Semaforu, Jiří Suchý, oslaví již 80. narozeniny a jako dárek mu firma Supraphon připravila tuto krásnou kolekci všech 10ti semaforských alb, které v 60. a na začátku 70. let byly u nás vydány. Práce na tomto kompletu se zhostil člověk nanejvýš povolaný, Lukáš Berný, autor semaforského webu http://semafor.wdr.cz/intro.php.

Divadlo Semafor založil Jiří Suchý a Jiří Šlitr v roce 1959 a první singly se semaforskými nahrávkami začali vycházet o rok později, v roce 1960. Suchý a Šlitr se na hudební scéně u nás objevily právě včas – tehdejší muzika na u nás na konci 50. let byla dost nenápaditá, většinou v rádiích hráli nudné milostné „šlágry“ či ještě doznívaly budovatelské oslavné písně z let padesátých, jazz a už vůbec rock´n´roll, se nemohl v rádiu jen tak objevit.

V roce 1960 se právě oboum zmíněným pánům podařilo vnést do tehdejšího éteru nový čerstvý vítr v podobě melodických a textově zajímavých písniček, které využívali prvky jazzu i ranného rock´n´rollu či blues, což mělo za následek, že se téměř za pár týdnů stala značka S+Š velice žádaná a skladby oslovily velké množství (nejen) mladých posluchačů. Je to trochu ironické, že z dnešního pohledu vlastně S+Š nebyli tehdá žádní mladíci (Suchému bylo skoro 30, Šlitrovi o sedm více) ale oproti předchozí generaci stárnoucích umírněných zpěváků to byla velmi vítaná změna. Bylo to taky poprvé (když si odmyslíme V+W), kdy se v rádiích a nahrávkách začali prosazovat neškolené hlasy a „civilní“ projev zpěvu začal (i přes protesty „odborných“ muzikologů) v pop music převládat nad školenými hlasy. Hned v roce 1960 nahrála Pavlína Filipovská, tehdejší herečka ze Semaforu, hit „Včera neděle byla“ – píseň, která vzdáleně evokovala hit Paula Anky – Lonley Boy a která se prodalo během let několik milionů kopií, což bylo na Československo do té doby nezvyklé.

V roce 1962 Mladý svět začal vyhlašovat anketu Zlatý Slavík a v prvních ročnících se skladby a interpreti Semaforu pravidelně umísťovali na špičce (a jeden z odchovanců Semaforu, jistý Karel G. si anketu později na téměř 40 let přivlastnil :))

I z tohoto pohledu je trochu „podivné“, že první dlouhohrající album Semaforu vyšlo až pět let po jeho založení – v roce 1964 a jmenovalo se jednoduše „Jiří Suchý“ – vydal jej tehdy v omezeném nákladu klub přátel poezie a album představovalo starší, nevydané nahrávky Jiřího Suchého a několik nových skladeb S+Š.

Omezenější náklady alb byly právě pro Semafor v té době typické – Supraphon zjevně kladl větší důraz na singly, na nichž vyšlo mezi lety 1960-1965 několik desítek semaforských skladeb a alba nejspíše byly z tohoto pohledu méně důležité – ani v bazarech dneska na téměř žádné album Semaforu z 60. let nenarazíte – většinou najdete singly a nebo až kompilace ze 70. let.

V 60. letech začaly alba vycházet i jako soundtracky k filmům – to je příklad i tří Semaforských alb – „Kdyby tisíc klarinetů“, „Dobře placená procházka“ a „Zločin v Šantánu“, které též na CD naleznete.

Součástí kompletu je „živé“ sedmi písňové mini LP „Zuzana není pro nikoho doma“, která obsahuje „live“ nahrávky z tehdejšího představení v Semaforu.

Chybět samozřejmě nemůžou ani alba vydaná z her Semaforu – Jonáš a Dr. Matrace, Ďábel z Vinohrad, či „Toulaví zpěváci“ (písně z hry Benefice).

Velkým lákadlem kompletu jsou pak bonusy u každého z alb (singly z té doby, dema, či nahrávky z divadla) a 11té CD s raritami – celkově je na všech CDčkách 275 skladeb a odhaduji, že tak zhruba dvě třetiny výjdou na CD zcela poprvé!

Cena za komplet je též opravu příznívá – pohybuje se od cca 930 – 999kč a součástí – kromě replik původních obalů je i obsáhly textový booklet od Lukáše Berného a teatrologa Vladimíra Justa.

Obsah všech CD naleznete zde: http://www.supraphon.cz/cs/novinky/archiv-dle-kategorii/?item=1068

Luke

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: