TV VONA

Ladik, Luke, Lukyhell, Lou a Ashman. Nablogujeme se Vám do hlavy

Kolumbové Vesmíru 1.

zajímavá knížka…
Jméno Karla Pacnera jsem tu na blogu už v minulosti zmiňoval (resp. jeho web http://www.karelpacner.cz, který docela často navštěvuju) a až nedávno jsem měl možnost přečíst si jednu z jeho prvních publikací Kolumbové Vesmíru (poprvé vydáno v roce 1976 a toto je nové vydání z roku 2006). Knížka v zásadě vypráví o průkopnících vesmírných letů od prvních teoretiků z přelomu 19. a 20. století až po přistání Neilla Armstronga na měsíci.

Oproti prvnímu vydání, ve kterém nemohl autor objektivně psát o americkém i sovětském výzkuzmu, je nové vydání zcela přepracované a doplněné řadou až později odtajněných informací a autor zde popisuje nejen úspěchy, ale i neúspěchy obou soupeřících kosmických velmocí. Knížka začíná koncem 19. století životopisem ruského teoretika Konstantina Ciolkovského, autora velmi důležité rovnice pohybu rakety – rovnice Ciolkovského. V dalších kapitolách jsou popsání Ciolkovského současníci v jiných zemích a následovatelé a to pravě „počtení“ začíná v období druhé světové války, kdy Wehrnen Von Braun sestrojil v Německu první prakticky vojensky použitelnou raketu (když nepočítáme číňany a jejich rakety z počátku milénia :)).

Po válce se snažili vítězové na svou stranu přetáhnout co nejvíce vědců a německých odborníků – američanům se to podařilo lépe a v rámci operace Paperclip získali Von Brauna a některé jeho spolupracovníky. Sověti ale nelenili a rovněž na svou stranu získali (spíše odtáhli) řadu německých raketových odborníků a ihned po válce se spolu s těmito odborníky snažili sestavit raketu na bázi V-2. Z gulagu byl tehdy propuštěn Sergej Koroljov, mladý konstruktér raket, který se brzy ujímá „velení“ nad sovětským raketovým programem a v 50. letech má daleko větší úspěchy s kontrukcí raket než jeho německý (později americký) protějšek Von Braun. Ten se musí ze začátku spokojit jen s přednáškama o raketách na amerických univerzitách a jen s omezenou možností práce na raketovém programu. V USA je v 50. letech velkým problémem nedostatek financí, který nutí Von Brauna, aby se začal věnovat popularizaci raketové techniky a cest do vesmíru a spolu se společnosí Disney vznikají 3 filmy o cestách do vesmíru, které zajistí von Braunovy v Americe popularitu a zájem veřejnosti o kosmické výpravy.

V sovětském svazu v 50. letech v utajení mezitím Koroljov pracuje na silném raketovém nosiči, který umožní vynést družice na oběžnou dráhu či balistické střely do USA…. Na rozdíl od američanů má Koroljov více prostředků a i když i on má řadu potíží, podaří se mu úspěšně raketu dokončit a v roce 1957 má Sovětský Svaz prvenství – vypouští první družici Sputnik. Až teprve po té si Pentagon a Americká vláda uvědomí možné nebezpečí raketové techniky a po neúspěchu o vypuštění družice námořnictvá dává konečně von Braunovi prostředky a volnou ruku k vypuštění americké družice – to se za několik měsíců povedlo.
V 60. letech se už „souboj“ obou velmocí na poli vesmírného výzkumu zrychlil – nejprve sověti vypustili prvního člověka do vesmíru a zaznamenali ještě několik prvenství – v polovině 60. let se ale začíná projevovat zaostalost sovětské techniky (zejména v kybernetice, kterou Stalin považoval za pavědu), která nebyla schopná udržet krok s čím dál složitějšími a náročnějšími požadavky na vesmírnou a raketovou techniku. Celá tato éra pak byla korunována vysazením prvního člověka na měsíc.

V zásadě tedy o tom je celá knížka a i přes množství údajů, technický dat a jmen je velmi čtivá a pro laika srozumitelná a hezkou přílohou je několik stránek fotografií, které dokumentují konkrétní rakety, osobnosti či události.

Jediné, co bych knížce vytkl, je občasné citování Davida Irvinga, který již delší dobu není považován za seriózního historika, neb popírá holocaust apod.

Knížku tedy všem zájemcům o historii doporučuji k přečtení!

Luke

PS: Druhý díl kolumbů by měl být též k sehnání, je tam popsána doba mezi lety cca 1970-2000…

Reklamy

3 responses to “Kolumbové Vesmíru 1.

  1. Ladik Prosinec 16, 2011 (1:13 pm)

    A já mám staženy všechny díly Dobrodruhů z vesmíru 🙂

  2. Ashman Prosinec 17, 2011 (12:31 pm)

    Fakt? Jsem se to pokoušel najít (teda v originále s anglickýma titulkama) a bez úspěchu.

  3. Ladik Prosinec 19, 2011 (7:48 pm)

    Já to mám s českým dabingem 🙂 77 dílů

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: