TV VONA

Ladik, Luke, Lukyhell, Lou a Ashman. Nablogujeme se Vám do hlavy

M-AUDIO Fastrack mkII

o víkendu jsem se dostal k otestování nové zvukové karty…
Pro domácí nahrávání jsem již delší dobu „nutně potřeboval“ nějakou lepší zvukovou kartu a nakonec jsem si nedávno pořídil tuhle USB kartu od společnosti M-AUDIO. Zde je tedy menší recenze a na závěr pár ukázek, co jsem o víkendu nahrál :).

Hlavním účelem těchto audiorozhraní a zvukových karet je co nejkvalitenější převod analogového signálu na digitální. Standardní on-board zvukové karty v počítačích mají nekvalitní převodníky, docela dost šumí a jsou vhodné spíše k běžnému ozvučení PC a her, nehodí se však na vážnější práci se zvukem a nahráváním.

1. Vlastnosti

1x XLR mikrofonní vstup (se zapínatelným fantomovým napájením) s nastavitelnou úrovní signálu
1x nástrojový vstup (impedančně přizpůsobený pro možnost přímého připojení el. kytary či baskytary) s nastavitelnou úrovní signálu
2x RCA (cinch) výstup pro L a P kanál pro připojení monitorů či reproduktorů
1x sluchátkový výstup (stereo jack 6.3 mm)
Tlačítkem zapínatelné přímé monitorování nahrávaného signálu
Indikace signálu a přebuzení pomocí kontrolních diod

Záznam ve formátu: 48/44.8kHz / 24bit
Je dodávan program Pro Tools M-Powered Essential (defacto ořezaná verze ProTools) a ASIO ovladač pro Windows
Součástí balení je i USB kabel a manuál

Jak je patrné z popisu, zvuková karta je dvoukanálová – k mikrofonnímu vstupu můžete připojit všechny druhy běžných mikrofonů (dynamické, kondenzátorové a páskové) – u kondenzátorových musíte aktivovat fantomové napájení. Nástrojový vstup je ideální pro přímé nahrávání signálu z akustické či elektrické kytary a baskytary a není třeba nástroje připojovat přes DI-BOX. U obou vstupů je možnost nastavovat vstupní sílu signálu pomocí horních otočných ovladačů. Třetí ovladač slouží pro hlasitosti výstupu z karty.

2. Instalace

Kartu stačí rozbalit, připojit k ní reproduktory či sluchátka, zapojit ji do PC a pokud máte novější Windows 7, je karta ihned funkční a přehrává zvuky. Nyní doporučuji z dodaného CD nainstalovat ASIO ovladač a případně nahrávací program Pro Tools.Pokud chcete kartu využít v jiném programu (např. Cubase), je nutné v nastavení nahrávacího program zvolit správný ASIO ovladač (M-AUDIO Asio driver).

Nyní již stačí připojit mikrofon nebo kytaru a můžete hrát.

3. praktické použití

Po prvním zapnutí Cubase na mém průměrně výkonném netboku (Asus 1015PN) a kontrole ovladačů jsem zjistil, že latence je nastavena na velmi přijatelných 8,5ms. Zkusil jsem tedy připojit kytaru a otestoval jsem nějaké VST efekty a simulace kytarových aparátů a zvuková karta hrála bez potíží a lupanců i při takto nízké latenci (dříve sem s onboard kartou na NB dosahoval min. cca 20ms) . Karta je tak docela dobře použitelná pro kytaristy používající Amplitube či Guitar Rig. Konkrétní latence (zpoždění) je však závislé i na výkonu a vybavení PC, takže někde může být horší , na výkonných strojích naopak kratší. Také velmi závisí, jak moc náročný a velký projekt zpracováváte – pokud bude mít skladba 20 stop a na každé bude x efektů, bude latence i na výkonných počítačích spíše větší.

Zvuková kvalita nahrávek je myslím hodně dobrá, jen pozor – nepřežeňte to s gainem (zesílením) u mikrofonního vstupu, protože pak více šumí.

4. Zhodnocení

Jedná se o slušnou kartu, která může být docela dobrým nástrojem pro základní home recording či pro seznámení se s problematikou nahrávání obecně. Pokročilejším uživatelům by mohlo chybět MIDI rozhraní či více vstupů (např pro stereo line-in nahrávání) avšak tyto vlastnosti nemají ani karty jiných vůrobců v téže cenové relaci.

Pár ukázek The Basketles aneb mix live + studio:
Basa+bicí a část kytar ze záznamu koncertu The Basketles v kladenském Auto da fé a k tomu dotočené zpěvy a případně kytary přes výše uvedenou zvkovku 🙂

FROM ME TO YOU
Apache
Roll over Beethoven

Luke

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: