TV VONA

Ladik, Luke, Lukyhell, Lou a Ashman. Nablogujeme se Vám do hlavy

Downton Abbey

zajímavý seriál od ITV

Česká televize začala před týdnem vysílat serial Downton Abbey (Panství Downton), který získal v Anglii docela dost ocenění a který vypráví příběh o rodinném sídle na začátku 20. století, o jeho obyvatelích a služebnictvu…

ITV již dlouho produkuje kvalitní pořady, mimochodem má na svědomí Poirota a Marplovou a stejně vizuálně povedený je i Downton Abbey. Musím říct, že mám pro první třetinu 20. století docela slabost a filmy či seriály zasazené do té doby se mi téměř bez výjimky líběj a nejinak je tomu u tohoto seriálu.

Žába má slabost pro Jane Austenovou a tak jsme pár dní před tímhle seriálem viděli Pýchu a předsudek (čtyřdílný seriál s Collinem Filcem :)) a pak docela zábavnou čtyřdílnou fikci „Lost in Austen“, o holce, která se časem ze současnosti přesunula do začátku 19. století a prožívala svou vlastní verzi Pýchy a Předsudku. Zde se pro mě nabízí srovnání právě s Downton Abbey – doba začátku 19. století je mi už dost vzdálená a nijak zvlášť mě tehdejší zvyky i morálka neoslovují. Právě v Downton abbey je vidět, k jakému posunu za stolet v tomto ohledu došlo a to zejména v postavení ženy ve společnosti, ale i v postavení služebnictva.

Co se týka atmosféry, nejvíce mi seriál připomíná film Gosford Park a pokud se Vám tento film líbil, budete seriálem nadšeni.
Co se týká děje, sledujeme několik paralelních dějových linií – jak příběh majitele panství- vévody z Granthamu, jeho panovačné matky (Maggie Smith) a dcery Mary, kterou se snaží provdat, tak rovněž je rozvíjen příběhy služebnictva (často intrikujícího), chromého komorníka Batese, který nejspíše něco tají atd.

Pokud jako my nevydržíte čekání na další dabovaný díl na ČT, tak celý seriál s titulky je opět na uloz.to 🙂

Luke

Reklamy

One response to “Downton Abbey

  1. Kví Leden 21, 2012 (12:03 am)

    Jů, Maggie Smith, ano, ano, ano! Mehehe, už jsem vymyslela program na pár dalších večerů 😉

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: