TV VONA

Ladik, Luke, Lukyhell, Lou a Ashman. Nablogujeme se Vám do hlavy

Nová baskytara

Harley Benton beatbass

Po dlouhé době nový hudební nástroj 🙂 a na dlouhou dobu asi poslední, neb Žábě se to množství kytar v pokoji začíná nelíbit 🙂

A teď pár prvních dojmů po čtyřech dnech domácího brnkání:

Dlouho jsem si přál vlastnit „houslovou“ baskytaru, na kterou hrál Paul McCartney. Baskytary Hofner jsou defacto slavné hlavně díky tomuto modelu „violin“ basy a v dnešní době je k dispozici na trhu řada modelů jak přímo od firmy Hofner, tak i od jiných firem – např. Epiphone či Harley Benton (dále HB) – to je firma, která výrábí nástroje pro asi největší evropský obchod s hudební technikou – thomann.de

Jelikož nejsem baskytarista a kytaru mám defacto jen na doma, nekupoval jsem ani originál, ale vybral jsem si levnou kopii právě od HB, která se dá sehnat za necelé 4tisíce přímo u uvedeného výrobce.

Podobně jako originál, je i tato baskytara lubová – tedy „dutá“, což má výrazný vliv na její výlsedný kulatější zvuk. HB verze je osazena dvěma humbucker snímači a má tři základní ovladače – hlasitost obou snímačů a tónovou clonu. Velmi mě překvapilo, že v ceně byl i docela kvalitní měkký obal a dokonce kabel (byť né příliš dlouhý) . Základní dodávané struny jsou klasické „roundwound“ (vinuté? či jak to přeložit) struny. Vizuální provedení kytary, jak vidíte na obrázku, je v sunburst odstínu.

Dříve jsem hrál na kopii basy Fender Jazz Bass a první rozdíl, který jsem u Beatbassy zjistil je kratší menzura, kterou, stejně jako originální hofnerky, tento nástroj má. To je výhodou zejména pro kytaristy, kteří přesedlají na basu, neboť se jim bude hrát o dost lépe než na jiné baskytary. Struny byly z továrny trochu výše, než se mi líbilo, výška se dá ale poměrně snadno snížit přímo na kobylce. Basa i bez seřizování docela slušně ladí, nezdá se mi jen pár tónu nad cca 17. pražcem, ale tam stejně nehraju :).

Zvuk – krkový snímač dává velmi hutný basový zvuk, bez výraznějších středů, ty naopak lze k signálu „přimíchat“ pomocí ovladače kobylkového snímače. Tónová clona naopak může zvýšit čitelnost basové linky a zvýraznit např. náběh – attack tónu. Tím, že je kobylka „vystouplá“ a nic struny na kobylce nepřekrývá, se snadno v případě potřeby dá basa a struny tlumit (muting) přímo rukou při hraní. Pro více „retro“ zvuk je pak doporučeno natáhnout na kytaru hlazené (flatwound) struny.

zvukové samply najdete např. na stránkách výrobce/prodejce: http://www.thomann.de/gb/harley_benton_beatbass.htm

Závěr – myslím že zvuk i provedení basy je odpovídající její ceně – pokud bych chtěl s basou více hrát na veřejnosti, asi bych si pár tisíc připlatil za levnej model orig. Hofnerky (serie Ignition jsou k dostání od 7tis) – na doma, cvičení a občasné koncertování je to ale myslim slušnej nástroj.

Basující Luke

Reklamy

One response to “Nová baskytara

  1. Anonymní Leden 21, 2017 (4:14 pm)

    Dobry den chci ji obednat muze nekdo poradit jak? Je to angličninė.jak to obednat.diky

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: