TV VONA

Ladik, Luke, Lukyhell, Lou a Ashman. Nablogujeme se Vám do hlavy

Vězení pro dlužníky?

Článek „Zoufalí věřitelé žádají vězení pro dlužníky“, který vyšel v Právu, mě zaujal už podle názvu, protože nedávno jsem prošel kurzem na pomoc zadluženým lidem.
Ihned mne napadla otázka: Když dlužníky zavřeme do vězení, jak to pomůže věřitelům? Zavřený dlužník je věřiteli přece na nic, věřitel potřebuje, aby dlužník vydělával a mohl mu tak splácet peníze.
V článku jsem se potom dočetl, že cílem takové vězení by bylo, aby tam dlužníci pracovali. Je to úvaha správným směrem, ale hned je tu několik překážek, které jasně odsouvají celý tento nápad do ztracena.

Předně jsou věznice přeplněné. Kapacita by potřebovala navýšit, uvažuje se, že by se některé trestné činy v budoucnu trestali mírněji – ne odnětím trestu. Jinak řečeno: museli by se postavit další věznice, což by stálo značné peníze. Dále je nutné poznamenat, že nyní zdaleka ne všichni vězni pracují. Práce zkrátka není. A když už vězni pracují, výdělky jsou tak malé, že by těžko mohly uspokojit věřitele  čekající na návrat vysokých částek.

Není to jednoduchá situace. Chybu ale vidím v systému. Dnes je velmi jednoduché si půjčit. Dnes je velmi jednoduché se zadlužit. A nutno podotknout, že některé firmy velmi rádi půjčují, protože to je jejich byznys. Jedním ze základních problémů jsou nízké příjmy. Často si půjčují lidé z nižších vrstev, protože jejich příjmy jsou nedostatečné. Málokdo se také dokáže uskromnit. Počítat s tím, že se lidé uskromní podle mě nelze. Není to reálné. A současný stav, kdy se zvyšují daně jen přilévá olej do ohně.

Zadluženost obyvatelstva stoupá a je těžké říct, co s tím dělat. Formou represe to ale nepůjde.

 

LOU

 

Reklamy

3 responses to “Vězení pro dlužníky?

 1. Kví Červenec 22, 2012 (8:49 am)

  S vezenim pro dluzniky pocitam jako s ubytovnou pro sebe i kocky, az prestanu platit hypoteku. Budu jako otec Charlese Dickense a z mych kocek se pak stanou literarni legendy 😀

 2. Luke Červenec 22, 2012 (10:08 am)

  Lou: Vězení pro dlužníky by možná mělo smysl jen jako odstrašující prostředek v případech, kdy dlužník má možnost zaplatit, ale platit se mu nechce… v ostatních případech, jak si to Lou popisoval, to vážně asi smysl nemá.

  Kví:Hezky to máš narýsovaný 🙂

 3. Ashman Červenec 22, 2012 (4:48 pm)

  Mělo by se znovu zřídit otroctví. A kdo by měl dluhy, které by nebyl schopen splatit, toho by prodali, aby si to pěkně odmakal.:)

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: