TV VONA

Ladik, Luke, Lukyhell, Lou a Ashman. Nablogujeme se Vám do hlavy

Frank Herbert – Bariéra Santaroga

Mírně inspirován Lukeovým maratonem recenzí sira McCartneyho, jsem se rozhodl, že sem budu psát recenze knížek, které jsem právě dočetl. Takže nikdo nemusí mít strach, že bude nový příspěvek každý den. A možná v budoucnu sem přidám i nějakou recenzi knížek, které jsem tento rok už přečetl, pokud stály za to.

Frank Herbert – Bariéra Santaroga, rok prvního vydání 1968

Obsah: Gilbert Dasein je vyslán do městečka Santaroroga, aby zde provedl výzkum trhu pro několik obchodních korporací a zjistil proč se v Santaroze nedaří prodávat jejich výrobky a proč je místní obyvatelstvo tak nedůvěřivé vůči cizincům. A ještě jedna věc Gilberta táhne do Santarogy, jeho láska ze školy, Jenny.
Po příjezdu zjistí, že místní obyvatelstvo je opravdu trochu nepřátelské, ale on díky své známosti s Jenny má výjimku, takže brzo ochutná jídlo s Jaspersem, tajemnou substancí, které je skoro ve všem, od piva po mléko. Dasein započne vyšetřování a brzy je obětí několika nehod, kterým jen náhodou unikne, jinak by už byl mrtvý. Postupem času zjišťuje, že Jaspers je substance z místních jeskyní, která nevydrží převoz mimo Santarogu a že jejím požíváním se santoroganům rozšiřuje vědomí a oni na svět venku pohlížejí jako zkažený, zkorumpovaný a který spěje do záhuby. Na konci se samozřejmě Dasein přidá k Santaroganům a plánuje svatbu s Jenny.

Hodnocení: Franka Herberta můžete znát jako autora Duny, kterou jsem tedy nečetl, ale je to jeho nejslavnější dílo. Bariéru tedy vydali s nadějí se přiživit na jméně autora, protože jinak nevidím důvod proč knihu překládat a vydat v ČR. Je to prostě špatná kniha. To že má neoriginální námět a tj. městečko ve kterém jde o spiknutí a osamělý hrdina, který se ho snaží objasnit, neznamená že musí být špatně napsaná, ale tady to prostě nefunguje. Autor jakoby sám nevěděl, na čí stranu se kloní, jestli Santorogy, které nechce padnout za oběť hloupým obchodníkům, nebo těch obchodníků bránících americké ideály. Pár zajímavých a napínavých pasáží je posléze zabito pseudofilozofickými debatami na téma, jak je špatná konzumní společnost, jak televize vymývá mozek a jak je vláda neschopná, ale Santaroga díky Jaspersu má lepší pohled na svět a bla bla bla bla. Chvíli jsem přemýšlel, že bych knize dal dvojku, protože nebyla zase k uzoufání nudná, ale konec kde Dasein otočí o 180 stupňů a stane se santaroganem, bez vysvětlení a v podstatě jen tak, to zabil. Možná je to datem napsání knihy, protože v té době se svět obával jaderné války jako důsledek války studené, tak nám autor předkládá svojí vizi jak být lepšími lidmi. 1/5.
LukyHell

2 responses to “Frank Herbert – Bariéra Santaroga

 1. Luke Srpen 1, 2012 (6:26 am)

  Dobrej nápad,Luky, já slibuju, že už žádnej každodenní maraton dělat nebudu, abych to tu zbytečně nezabíjel :))
  Jinak od Herberta znám jen tu Dunu (filmovou a TV verzi) a to je samozřejmě „klasika“ žánru… tohle ale dle popisu nevypadá moc zajímavě….

 2. Ladik Srpen 2, 2012 (7:12 am)

  Luky, super.
  Jen bych chtěl podotknout, že o přečtených knihách jsem tu psal i já, i Lou, takže po téhle stránce žádná novinka. Dokonce tu na to máme rubriku „Knihy“.
  Já jsem Dunu četl, četl jsem i pokračování druhé a třetí. Jedno se jmenovalo děti Duny.. Hodně pekné, takové intrikánské. A prozradím vám, že se Duna, písečná planeta, zazelenala 🙂 Ale už si to moc nepamatuji.
  Bariéru Santarogu jsem nečetl, ale pokud jsi tu knížku dočetl, tak bys jí 1/5 dávat neměl. Teda jenom v případě, že k hodnocení chceš používat i 0, tak pak je to OK. Nejnižší hodnocení by sis měl nechat pro ty knihy, co ani nedočteš. A že se takové knížky najdou.. 🙂

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: