TV VONA

Ladik, Luke, Lukyhell, Lou a Ashman. Nablogujeme se Vám do hlavy

50 let od premiéry hry Jonáš a tingl-tangl

„Věnováno všem, kteří v domnění, že objevují nové, se vracejí zpět.
Přejeme jim, aby v domnění, že objevují staré, objevovali nové.“ – S+Š

Před několika dny (18.7.)  uplynulo 50 let od pražské premiéry divadelní hry „Jonáš a tingl tangl“, se kterou v roce 1962 přišlo divadlo Semafor a která v té době všechny dost překvapila, protože divadlo byl po odchodu hvězd (Matuška, Pilarová aj.) „na odpis“. I z tohoto důvodu to bylo první představení, ve kterém se plachý J. Šlitr odvážil na scénu a tím vznikla klaunská dvojice Suchý a Šlitr, která do té doby byla jen autorská.  Velmi zajímavé bylo celkově minimalistické pojetí obsazení hry (S+Š, dva hudebníci a krásná dívka přinášející protagonistům na podium občerstvení)  a samotné výpravy – žádné drahé a složité kulisy – jen klavír a půllitr. Ať už se děj zrovna odehrával ve Vídeňském kabaretu, v Pařížskem baru či v Moskvě, vše musela zařídit divákova představivost, fantazie a nascvícení scény spolu s hudebními motivy, kterými J. Šlitr atmosféru dotvářel.

Děj hry je prostý – Suchý a Šlitr vzpomínají na místa a doby, kde viděli nepříliš uspěšného fiktivního komika Jonaše a počínaje rokem 1920 až doby po druhé světové válce si připománají jeho nejslavnější „štace“ a scénky (Vídeň 1920, Londýn 1928, Miláno 1929,  Paříž 1933,  NY 1935, Praha 1938 atd….) . Retrospektiva scének ze „starých dob“ se tu mísí se současnem a vše je samozřejmě protkáno chytrým humorem, slovními hříčkami a písničkami, z nichž některé téměř zlidovely.

Pro tohle představení napsali Suchý se Šlitrem přibližně 12 nových písniček, ze kterých jsou vynikající třeba: Zlá neděle, Tulipán, Koupil jsem si knot, Honky Tonky Blues,  Modré punčocchy, Vyvěste fangle či Chybí mi ta jistota. Je to skoro hit za hitem a není divu, že obě čtyř písňové EP desky ze hry byly velmi úspěšné a píseň Zlá neděle dokonce vyhrála několik zahraničních cen.

Velmi zajímavou částí představení bylo klavirní intermezzo  JIřího Šlitra v druhé půlce představení, ve kterém předvedl skladbu „Šla nanynka do zelí“ nejprve „normálně“ a pak postupně v podobě,  v  jaké by ji zahráli skladatelé Mozart, Bach, Verdi, Debussy, Ježek či Gerschwin…

Hra ve své době sklidila poprvé a naposledy (s výjimkou  pozdější Kytice) téměř jen kladné kritiky a stala se nejúspěšnější semaforskou hrou 60. let. Autoři na ní později navázali představením Jonáš a Dr. Matrace z roku 1969, které se ale díky smrti J. Šlitra hrálo jen necelých půl roku.

Do dnešních dnů se dochovaly minimálně dva kompletní zvukové záznamy hry (jeden vyšel u Supraphonu jako součást 6CD Semaforských her) a bohužel žádný filmový záznam (pokud pomineme píseň „Modré punčochy“ ve formanově filmu Konkurz). Plány na zfilmování hry tu ale byly –  existoval i formanův scénář a jedna, u berlínské zdi natočená, scéna, která se rovněž bohužel nedochovala.

Na závěr dnešní vzpomínky má oblíbená písnička ze hry –  Lili Marlén,  o stejnojmenné německé písničce z roku 1915 (která byla za druhé světové války populární jak v německu tak u spojenců) s krásným textem j. Suchého:

Tak to bylo tak to bude
setkal jsem se s tebou všude
kam nohá má vkročila
Na pařížském trottoiru
v červencovém slunce žáru
moc si se mi líbila, Lili Marlén

Osud chtěl a tak já musel
navštíviti město Brusel
Zaslech jsem tě v ulicích
Za půl roku na to v zimě
líbila si se mi v Římě
Těšil jsem se z tónů tvých
Lili Marlén

Řeknu ti však předevšemi
že jen ve tvé rodné zemi
chladná si jak starý cín
Tvoje jméno v tomto státu
chutná po ostnatým drátu
je z něj trochu cítit plyn
Lili Marlén

Luke

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: