TV VONA

Ladik, Luke, Lukyhell, Lou a Ashman. Nablogujeme se Vám do hlavy

Chvála vlaků

Byl to první samohybný dopravní prostředek, který člověk vymyslel. Sílu mu dávala pára, silnicí mu byly dvě ocelové koleje přibité na dřevěných pražcích a lidstvo se v tom okamžiku posunulo opět o krok dále. Život byl najednou rychlejší, cestování už netrvalo dny, ale hodiny a železnice začala získávat stále větší a větší popularitu a kralovala až do 20. století, než začal zlatý věk automobilů a letadel.

Vlakem cestovali státníci a panovníci, vládní delegace a ministři, podnikatelé, sportovci i běžní lidé cestující za prací či rodinou. Železnice byla hybnou silou průmyslové revoluce, ve vlaku byla podepsána kapitulace Německa po první světové válce, stejně jako kapitulace Francie ve válce druhé. Ve vlaku se rovněž kuly pikle, vraždy fiktivní (vzpomeňme na Agathu) i skutečné, a vlaky také sloužili jako mrtvé schránky při pašování dokumentů v 50. letech do Československa.  Rychlíkem Jadran se pak jezdilo na dovolené do Jugoslávie nebo na studia do Moskvy a až do konce 90. let se dalo jet přímým rychlíkem z Prahy do Paříže. O vlacích vznikaly písně, romány a byly inspirací pro fotografy i filmaře. Tohle všechno je už ale historie.

V dnešní době už běžné cestování na dovolenou, stejně jako státní návštěvy, obstarávají převážně letadla a vlaky jsou odsunuty spíše do role lokálních dopravních prostředků a nákladních přepravců. Je to trochu škoda, ale asi to patří k přirozenému vývoji, kdy je potřeba cestování z hodin zkrátit na minuty, protože doba a její tempo si to žádá.

Letadla rád nemám a jedním z důvodů je to, že zmizí ten pocit vzdálenosti a samotnej prožitek z vlastního cestování. Nastoupim na Ruzyni v 10 do letadla za hodinu vystoupim v Londýně a mám pocit, že jsem skoro na tom samým místě. Autobusy mají velký hendikep  co se týče pohodlí, tam si cestování taky moc neužijete, ale vlaky jsou v tomhle ohledu dokonalé. Pohodlí, dostatek místa, čerstvý vzduch i obsluha po cestě. To vše spolu s obstojnou rychlostí dělá pro mě z vlaků ideální dopravní prostředek.

Bohužel se mi zatím nepoštěstilo cestovat vlakem mímo ČR, ale i v rámci naší nevelké republiky si stokrát radši zvolím vlak než autobus. České dráhy sice nejsou zrovna dobrou ukázkou perfektně fungující železnice s dokonalými službami, ale i u nich je vidět za těch x let docela pozitivní zlepšení a kromě vlaků se postupně i nádraží stávají příjemnými místy bez davů bezdomovců a houmelesáků.

Již dva roky po sobě se Žábou jezdíme na každoroční dovolenou do Mariánek v první třídě rychlíku Praha- Cheb a v obou případech to byl velmi příjemnej zážitek – prosluněné kupé jen pro nás (výhoda prvních tříd je, že je tam skoro prázdno :)), ochotný personál ČD a cesta hezky rychle uběhla. Letos už prý jezdí do Mariánek dokonce Pendolino, tak ho asi v Říjnu vyzkoušíme.

Mým snem by pak bylo někdy vyrazit vlakem po Evropě ,což sice už dneska není úplně levná záležitost (i letenky jsou levnější než mezistátní jízdenky) ale ta atmosféra bude jistě stát za to.

„I hear the train a comin‘ It’s rollin‘ ‚round the bend,…..ššš-ššš-š-š-hůůůůůůůůůů!“

Luke

Reklamy

2 responses to “Chvála vlaků

  1. Kví Srpen 16, 2012 (5:46 am)

    A taky by to chtelo vyrazit na plavbu lodi po Nilu 😀
    Moc koukas na Poirota 😉

  2. Luke Srpen 16, 2012 (7:01 am)

    Loď ani Nil né, ale orient express bych si líbit nechal…. 🙂

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: