TV VONA

Ladik, Luke, Lukyhell, Lou a Ashman. Nablogujeme se Vám do hlavy

Howard Phillips Lovecaft – Hrobka

Po předešlé špatné knize, jsem se rozhodl, že si nejdřív napravím chuť na čtení něčím pořádným, než se opět pustím do dalších románů, které bych si rád přečetl. Povídky a příběhy od Howarda Phillipse Lovecrafta už jsem četl v edici od Zlatého koně, ale nedávno mu opět jeho příběhy vyšli knižně, chronologicky a kompletně, takže jsem neváhal a knihy si koupil. Nejdříve jsem chtěl jen přečíst to, co jsem před tím neznal a možná nějaké ty největší hity, ale už je to pár let co jsem ho četl, hodně jsem už zapomněl a tak jsem se rozhodl, že ho přečtu znova.

Nejdřív jen krátce o autorovi, abyste získali představu. Howard Philips Lovecraft (1890 – 1937), byl americký spisovatel, který se všeobecně považuje za zakladatele moderního hororu v literatuře, ale paradoxně se proslavil až po své smrti, kdy ho objevili další generace čtenářů. Lovecraft je hlavně spojován s mýtem Cthulhu, který vytvořil ve svých povídkách, jež jsou často propojeny a odehrávají se v jednou vesmíru, který Lovecraft vytvořil. Cthulhu jsou snad bohové, možná tvorové z hvězd, ale určitě jsou prastaří a lidstvo pro ně nic neznamená a jen čekají, kdy se opět chopí vlády nad naší planetou.

Jako první kniha tady je svazek nazvaný Hrobka, který obsahuje příběhy a vize z let 1917 – 1920.

Obsah: Kniha obsahuje 21 povídek a velmi zajímavý doslov Josefa Škoreckého. Bylo by složité se zabývat dějem, ale hlavní motiv těchto raných příběhů jsou sny a možnost, že v našich snech naše já odchází do vzdálených světů, které jsou stejně skutečné jako ten náš. Motiv snového světa Lovecratf plně zapracoval do svých příběhů a v několika dalších příbězích se potkáme s odkazy na tyto kratší příběhy. Dále se knize nachází i příběh, který se dal zcela z jeho mytického světa vyloučit (Starý poděs) a krátké črty (Nyarlathotep, Pamět), které možná byly náměty na knihy, který již Lovecraft nikdy nenapsal. Těch hororových příběhů tady mnoho není (Hrůzný stařec, Obrázek v domě), ale i tak stojí za to. Třeba onen Hrůzný stařec, který je o třech zlodějích, kteří se rozhodnou vyloupit jednoho staré muže, který platí v obchodech zlatými dublony a kdo nakoukne v noci do jeho okna vidí, jak si starý muž povídá s lahvemi, v nichž kmitají závaží. Příběh končí, když jsou nalezena tři zohavená těla a staré muži přibydou do sbírky další tři láhve…

Přestože byly příběhy napsány skoro před sto lety, pořád se velmi dobře čtou a je pěkné, že vás přenesou do dob dávno minulých nebo do světů, které existují za stěnou spánku. Pokud máte radši modernější horor, který víc popisuje hrůzy, které se odehrávají tak to Lovecraft nebude nic pro vás. Doba byla tehdy jiná a věřte, že už tenkrát nechtěli vydavatelé některé jeho povídky vydat, protože byly příliš naturalistické a oni se obávali zásahu cenzorů. Já osobně sem velký fanda a moc rád si dám tohle Lovecraftovské opáčko.

Hodnocení: 4/5 (To nejlepší teprve přijde).

 

LukyHell

Reklamy

2 responses to “Howard Phillips Lovecaft – Hrobka

  1. Ladik Srpen 20, 2012 (2:28 pm)

    Lovecrafta si taky chci připomenout četbou jeho povídek. Ale už delší dobu to odkládám.

  2. grafikabrno Srpen 30, 2012 (9:45 pm)

    HPH jsem dříve četl, docela chytlavé horůrky. Trochu jednostrané ale celkem supr. 🙂

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: