TV VONA

Ladik, Luke, Lukyhell, Lou a Ashman. Nablogujeme se Vám do hlavy

Kino Aero a jeho historie…

aero-devadesata-leta

Mám rad věci a místa s historií. Mám rád to vědomí, že v tomhle kinosálečku někdo sledoval možná ten samý film, jako já, před 50ti lety – možná seděl (nebo seděla?)  na stejném místě jako já a možná i na té samé dřevěné rozvrzané sedačce.  Je to takovej pocit prolnutí s něčím historickým, ale né příliš vzdáleným.

Dnešní doba je dost uspěchaná – a nic proti tomu – ale já se občas dost rád zastavím a nechám se pomalu unášet a nehoním  se stále za něčím.  A právě kino může být jedním z mých útočišť před všudepřítomným spěchem.

Když jsem zmínil kino, tak nemám  na mysli multikino – ty sem dříve také hojně navštěvoval , ale čím dál víc mi připomínají továrny na zábavu  – koupit lístek u jedné z pěti přepážek, u znuděnejch brigádníků předraženej popkorn a nealko, jít si sednout do jednoho z 20ti stejných sálů do vypolstrovaých a plastových sedaček a po filmu šup šup pryč, abys uvolnil místo dalším ovečkám.  To je pro mě spíš stresující než uvolňující. Ale abych byl spravedlivej – multikina mají většinou kvalitnější projektory, xkanálové zvukové systémy a další vychytávky, které malá kina už z principu většinou nedokážou nabídnout.

Přijít do kina pro mě teď znamená sednout si před filmem k baru, dát si po práci drink nebo vínko, poklábosit s přáteli či obsluhou  – zkrátka se tak trochu „naladit“ a pak se v klidu přesunout do sálu. Po té se bez zdlouhavejch reklam podívat na film a následně opět v kině u skleničky vstřebat dojmy z filmu a případně se s nimi podělit s ostatními… tahle neformální atmosféra, která v řadě malých kin panuje, je ojedinělá, stejně jako sorta lidí, kteří tam chodí. Ať už to jsou různí pseudointelektuálové s plnovousy, krásné studentky či důchodci, tak i kinofilové a zkrátka fandové filmu. Odhaduju, že náhodní diváci, kteří jdou do kina 2x za rok, si dnes spíše vyberou multikino.

Co dneska může tedy malé kino divákovi nabídnout? Kromě zmíněné atmosféry (kterou ale né každý vyžaduje či vnímá) je to určitě výběr filmů. Určitě nečekejte, že v malém kinu uvidíte nejčerstvější filmové novinky  (v případě malých pražských kin to ale úplně doslova neplatí) – pokud má ale kino dobrého dramaturga, uvidíte rozhodně filmy, které byste v multikině nejspíše neviděli. Ať už jsou to filmy nezávislé, filmy mimo hlavní mainstream, hudební filmy, dokumenty či speciální projekce klasických „starých“ filmů.  Pak jsou to různé tématické projekce či cykly filmů, minifestivaly či soutěže amatérských filmařů.  Lákadel je zde spousta a nesmím zapomenout i na otázku vstupného, které je často i dvojnásobně levnější než v multikinech, což je jistě také  nesporná výhoda.

aer1933

My jsme si v posledních letech oblíbili jedno z těchto malých kin – žižkovské Aero a můžu říct, že velkou výhodou je, pokud máte takovéhle kino hned u baráku – nejste pak omezeni hromadnou dopravou,  počasím  či intervaly tramvají a můžete si v klidu užít atmosféru kina a v našem případě i Aero baru.

kino1933

Jistý Emil Sirotek si začátkem 30. let usmyslel, že na Žižkově otevře další kino (tehdy tam již cca 3 kina byla) a využil pro to dvůr v Biskupcově ulici č. 1733/31, kde postavil moderní kino se sálem pro 649 (!) lidí.

Kino bylo slavnostně otevřeno 10.11.1933 projekcí filmu „Madla z cihelny“  a na slavnostním otevření byl i režisér filmu Slavínský a herci Lída Báárová, Hugo Haas a Antonie Nedošínská

aero15111933

Sál byl tehdy o dost větší než dnes (dnes má kapacitu cca 350 míst) a rovněž v sále nebyla ona elevace hlediště směrem vzhůru  – ta byla vybudována až v roce 1959.

v roce 1945 bylo kino znárodněno a v roce 1959 byla provedena velká  rekonstrukce a jako jedno z prvních v Praze bylo kino bylo přebudováno na cinemaskopické (v zásadě širokoúhlé).
Po revoluci v roce 1989 kino brzy zkrachovalo a pustlo, než se jej v roce 1997 ujal současný provozovatel, který opět dodal kinu slávu a styl, který z něho dělá jedno z nejpříjemnějších kin v Praze.

Určitě se do něj někdy zajděte podívat!

PS: Některé fotky a informace čerpány z Aero časopisu Palubní deník z prosince 2003kino Aero, logo   

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: