TV VONA

Ladik, Luke, Lukyhell, Lou a Ashman. Nablogujeme se Vám do hlavy

Když zemřel Jim Morrison….

Charismatický zpěvák kapely The Doors, Jim Morrison, zemřel 3. července 1971 v ranních hodinách v pronajatém bytě na rue Beautreillis v Paříži.  O pár let dříve, ještě jako student kalifornské UCLA točil experimentální filmy a právě tam se seznámil s Rayem Manzarekem, budoucím spoluhráčem a klávesistou. Spolu pak založili kapelu The Doors, která v roce 1967 zazářila s hitem „Light my fire“ a která se téměř přes noc v Americe proslavila. Po úspěšném roce 1967 přišel rok 1968 a s ním velká turné po stadionech (spolu s The Who) a objevily se i první problémy – Jim často a hodně pil a na jednom z koncertů začal po předchozí potyčce urážet policajty a skončil na noc v „chládku“.

2924439521_e56eafbe86

Vážné problémy ale přišly až v roce 1969 při březnovém koncertu Doors v Miami – Jim přiletěl opilej a s tříhodinovým zpožděním, na podiu nadával, nesrozumitelně pokřikoval a nakonec se tam údajně obnažil (což ale nebylo později u soudu prokázáno) – z toho se stala tehdy docela aféra a během pár hodin pořadatelé postupně zrušili celé zbývající turné  Doors a kapela si ten rok skoro nikde nezahrála (ani na legendárním Woodstocku) Až v roce 1970 vyjela opět na velké turné a Jima začalo čim dál víc bavit blues, což bylo slyšet i na albu Morrison hotel a zejména na posledním albu LA Woman, které vyšlo na jaře 1971. Tou dobou už byl Jim v Paříži a se svou přítelkyní Pamelou si užíval života ve francouzské metropoli – hledal inspiraci pro svou poezii…

jim1971may
Jedna z posledních fotek Jima a Pamely z června 1971

To se mu ale moc nedařilo, spíš stále hodně pil,  udělali si s Pam výlet do španělska, Jim už měl ale v tý době zdravotní problémy (neustálý kašel apod.) a místní doktor ho varoval, že pokud nepřestane pít, moc dlouho žít nebude. Jim varování ignoroval a večer 2.7. šli nejprve s Pamelou na večeři, tam se prý  pohádali, Jim pak šel do kina, večer se vrátil domů a v noci opět prý dostal záchvat kašle. Pamele řekl že si jde dát teplou koupel, napustil si vanu a tam ho  ráno Pamela našla mrtvého.

Pohřeb byl uskutečněn až 7. července za účasti Pamely, managera Doors Billa Siddonse a několika svědků a Jim byl pohřben na slavný hřbitov Pére Lachaise, kde leží do dnes.

Zpráva o Jimově smrti  se v americkém tisku objevila až v pátek 9. července

 

Pokud Vás Jimovy poslední dny v Paříži zajímají blíže, podívejte se na web: http://www.oocities.org/sunsetstrip/palladium/1409/quietday.htm

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: