TV VONA

Ladik, Luke, Lukyhell, Lou a Ashman. Nablogujeme se Vám do hlavy

Hra o trůny

Martin Scorsese o seriálech z produkce HBO prohlásil: „Jsou inteligentní, promyšlené a brilantně zpracované. Otevírají nové možnosti pro vyprávění příběhů.“ On sám ví, o čem mluví. S HBO spolupracuje na seriálu Boardwalk empire, který vyniká výše zmíněnými přednostmi. Hra o trůny je dalším seriálem, který HBO produkuje a do kategorii brilantně zpracovaných seriálů rozhodně patří. I při realizaci tohoto seriálu měla produkce k dispozici štědrý rozpočet, kvalitní herce a propracovaný scénář. A stejně jako i u ostatních seriálů z líhně HBO i tady nejsou tvůrci omezeni přístupností. Seriál se proto tváří velmi realisticky a nebojí se zobrazení krvavých scén a sexu. Není to zkrátka běžná komerční produkce, která sype epizodu za epizodou nehledě na kvalitu. Jedna řada Hry o trůny má deset dílů, přičemž každý má délku zhruba 55 minut. Nejedná se o uzavřené epizody, celý seriál je jeden velký příběh sledující několik dějových linií, které se navzájem proplétají.

Předloha
Hra o trůny vznikla podle fantasy ságy Song of ice and fire amerického spisovatele George R. R. Martina, který se na seriálu rovněž podílí. Seriál relativně věrně kopíruje knižní předlohu a svůj název má podle první knihy série. Martin začal psát první knihu v roce 1991 a vydání se dočkala v roce 1996. Až do současnosti spatřilo světlo světa celkem 5 knih a další dvě ještě autor plánuje napsat. Knihy vycházejí také v češtině a celosvětově jsou populární. Autor sází na dobře propracované a komplikované postavy, které ovšem neváhá zabít. Čtenář si tak nikdy nemůže být jistý, co se na dalších stránkách knihy stany. Je jedno, jestli to je hlavní postava nebo vedlejší. V krutém světě, kde se hraje o vládu nad královstvím, může kdykoli umřít každý.
George R. R. Martin je držitel cen Hugo, Nebula, Brama Stokera či World fantasy award. Mezi své vzory řadí např. Tolkiena. Trochu ho proto podezřívám, že své druhé a třetí jméno si zvolil záměrně. Ale na druhou stranu… třeba každý dobrý spisovatel fantasy musí mít dvě „R“ ve svém jméně.
Prostředí
George R. R. Martin vytvořil (stejně jako mnoho dalších fantasy autorů) svůj vlastní svět, ve kterém se příběhy odehrávají. Položil před nás Západozemí, velký kontinent, na kterém se rozkládá sedm království. Kontinent pokračuje dále na sever, kde je ovšem divočina a také neznámá temná síla, která se nyní probouzí k životu. Severní část kontinentu je oddělena několik desítek metrů vysokou a mohutnou zdí, kterou střeží členové Noční hlídky. Brání civilizace před divochy a „jinými“. V jižní části světa se potom rozkládá ještě jeden velký kontinent, kterému dominuje poušť a je plný kočovných kmenů.
V tomto světě panují zcela odlišné podmínky, než v tom našem. Léto zde trvá několik dlouhých let a zima zde může trvat celý život. A právě nyní se zima blíží.
Na rozdíl od jiných fantasy ság, v Písni ledu a ohně se nevyskytuje tolik nadpřirozených prvků, jak bychom zprvu očekávali. Ze začátku to dokonce vypadá, že hrdinové o dracích a nemrtvých jen mluví, že jsou to jen povídačky. Postupně ale začnou do příběhu významně promlouvat. Autor si je šetří. Jeho svět není plný mýtických stvoření a čarodějů. Vždy jsou tam ale ukryti a často dramaticky zasáhnou do děje.
Děj
Seriál sleduje několik linií a mnoho hlavních a vedlejších postav. Díky velkému prostoru, který seriál nabízí, mohli tvůrci rozehrát opravdu velkou partii a nic nevynechat. Sledujeme osudy rodu Starků, kteří vládnou na severu poblíž Zdi, bohatého rodu Lannisterů, rodu Baratheon a rodu Targeryen. V dalších řadách se postupně na scéně objeví další rody. Pravděpodobně netřeba dodávat, že všichni si nárokují právo na železný trůn, ze kterého vládci kontrolují všechna království.
Lord Eddard Stark (Sean Bean) je přítelem krále Roberta Baratheona, který k němu přijíždí a chce po něm, aby se stal jeho pobočníkem. Král chce mít u sebe někoho, komu může věřit. Jeho manželka, královna Cersei Lannister (Lena Headey) a stejně tak i ostatní členové rodu Lannister usilují o trůn a už nyní ovládají věčně opilého krále finančně. Jedna dějová linie se drží tohoto boje o trůn a dění v sedmi královstvích. Další linie nezávisle na tom sleduje osudy Daenerys Targeryen, dcery krále, který vládl před rodem Baratheon. Daenerys žije ve vyhnanství na jižním kontinentu a svatbou s vůdcem (khalem) Dothrakyů, Drogem (Jason Momoa), chce získat armáda, se kterou by přeplula moře a pokusila se získat trůn. Rod Targeryen je spojen s draky, kteří žili v tomto světě a nyní se možná opět probudí k životu. A poslední hlavní dějová linie sleduje osudy Jona Snowa, bastarda Eddarda Starka, který se dal k Noční hlídce a střeží Zeď. Tato linie se pomalu rozvíjí, ale rychle začne nabývat na důležitosti. Vojáci se totiž vypraví na sever od Zdi.

Zpracování
Po shlédnutí první řady musím konstatovat, že seriál je zpracován opravdu dobře. Najdeme zde klasický rukopis produkce HBO, který se vyznačuje pozvolně ubíhajícím dějem, který někomu v prvních dílech možná nemusí sedět. Na rozdíl od filmu, kde není prostor na představování hrdinů a světa, a kde se jde rovnou do akce… tady máme vyobrazeno vše. Počítačové triky jsou na velmi dobré úrovni a účelně vykreslují cizí svět. Snahou tvůrců je vyobrazit vše reálně. Krutost a syrovost tohoto světa je tak mnohem působivější.
HBO už zpracovalo řadu zajímavých témat a jsem rád, že se pustilo i do žánru fantasy. S dnešními vyspělými triky to už není žádný problém, a tak se můžeme ponořit do jakéhokoli světa. Tento je navíc vymyšlen velmi dobře. Na jednu stranu je hodně podobný tomu našemu středověkému (rytíři, králové…), takže divák se s ním nemá problém identifikovat. A na stranu druhou je pro nás neznámý a plný překvapení, takže jsme zvědavi, co dalšího nám odhalí.
Hra o trůny je kvalitní seriálová podívaná, která nezklame. Jakmile se jednou ponoříte do světa Západozemí, těžko se vám bude chtít utíkat. Čeká mě druhá řada a už nyní cítím tu hroznou prázdnotu vzkvétající z vědomí, že třetí řada ještě není natočená. Ale pracuje se na ní. A vznikne. Aspoň něco.

http://www.csfd.cz/film/263138-hra-o-truny/

 

LOU

Reklamy

2 responses to “Hra o trůny

  1. Luke Září 10, 2012 (8:21 am)

    Díky za tip, rozhodně se na to zkusím podívat… a mimochodem, zmíněný Boardwalk Empire začíná v neděli třetí řadou…

  2. Lou Září 10, 2012 (2:41 pm)

    Hurááá… až dokoukám druhou řadu Her o trůny, vrhnu se na třetí Boardwalk empire.
    Hlavně že je pořád co sledovat 🙂

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: