TV VONA

Ladik, Luke, Lukyhell, Lou a Ashman. Nablogujeme se Vám do hlavy

Prohibice v USA

v těchto dnech jsou u nás noviny plné „prohibice“ a dočasného zákazu tvrdého alkoholu kvůli vlně metylalkoholových otrav – protože si myslím, že termín „prohibice“ je v tomto smyslu použit trošku přehnaně, stojí za to si tu připomenout tu nejslavnější prohibici, která trvala v Americe téměř 14 let od roku  1919(1920) až do Prosince  1933.

V Americe, tradičně silně nábožensky orientované, bylo téma alkoholu a jeho zákazu předmětem debat už od 19. století. Začátkem 2.0 století již existovala řada anti-alkoholových hnutí a téma prohibice se tedy stávalo i předmětem politických debat a kampaní.  Pak přišla první světová válka, spotřeba alkoholu v té době v USA prýá výrazně stoupala a po vstupu USA do války (1917) se debaty o zákazu konzumace alkoholu dostaly až do kongresu.

18. dodatek ústavy

Již v roce 1918, těsně před koncem války,  schválil senát Spojených států tzv. „válečnou prohibici“, která zakazovala prodej nápojů s více něž 2,75% alkoholu – záměrem bylo šetřit obílí pro válečné potřeby.  Tahle „valečná prohibice“ vstoupila v platnost 1. července 1919. Mezitím ale skončila válka  a v lednu 1919, po předchozím schválení v 36ti státech unie, kongres schválil tzv. 18. dodatek ústavy, který zakazoval prodej ,konzumaci, import a export jakéhokoliv alkoholického nápoje.

Aby mohlo být dodržování zákona kontrolováno, přijal kongres i tzv. Volstead Act, který upravoval a blíže specifikoval výše uvedený dodatek a mimojiné stanovil max. 0,5% alkoholu v objemu povolen0ho nápoje.  Na dodržování zákona měl dohlížet tehdy zřízený federální Prohibiční úřad  a prohibiční agenti, kteří pátrali po sítích nelegální distribuce alkoholu, skladech a podnicích, kde se nelegálně alkohol prodával.

18. dodatek ústavy začal po celých USA platit 9. ledna 1920 a trval až do roku 1933.  22. března  téhož roku podepsal prezident Roosevelt dodatek k Volsteadovu zákonu a povolil prodej piva obsahující až 4% alkoholu  a lehkých vín – den po té, co tento dodatek začal platit, poslal pivovar Anheuser-Busch do bílého domu zásilku piv jako poděkování :).

V téže době už byl v kongresu 21. dodatek k ústavě, který rušil celý 18. dodatek. Toto bylo nakonec v prosinci  1933 schváleno a od 15. prosince 1933 byla oficiálně prohibice v USA ukončena.

Důsledky prohibice?
Nejznámějším důsledkem byl výrazných nárůst moci a bohatství mafie a černého trhu obecně. Jelikož samotná prohibice nebyla v USA nikdy podporována výraznou většinou společnosti, byla i v letech prohibice výrazná poptávka po alkoholu, z čehož těžily ilegální palírny a importéři alkoholu (z irska, kanady aj).

Luke

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: