TV VONA

Ladik, Luke, Lukyhell, Lou a Ashman. Nablogujeme se Vám do hlavy

Super špek me

Né, nebojte se, neni to další nudnej příspěvek o mým hubnutí, chci se podělit o dojmy z knížky, kterou jsem právě dočetl.

Na začátku byl americký film „Super Size me“ , ve kterém se jeden američan rozhodl, že se bude měsíc stravovat jen v McDonaldu a po měsíci… překvapení a spolier… přibral a stoupl mu cholesterol. Když byla v roce 2006 premiera tohoto filmu v kině Aero, rozhodli se lidé z produkční skupiny Aerofilms uspořádat podobný experiment i u nás v českém prostředí – co se stane s typickým českým člověkem, pokud se bude měsíc stravovat v běžnejch českejch hospodách a bufetech a jíst běžná česká jídla ?

Experimentu se ujal „estrádní umělec“ (jak sám o sobě v knize píše) Karel Gustav Božan (na internetu jsem zjistil, že je zpěvákem v Karel Gott revivalu, v knize to ale nikde neuvádí) , který na začátku experimentu měří 191cm a važí 120Kg.  Již od začátku je tedy patrné „odlehčení“ (nikoliv váhové) oproti americkému pokusu (tam byl hlavní hrdina hubený skorosportovec).

Knížku dle zápisků Karla G. Božana napsal Luboš Bokštefl a kniha je dělená do 30ti kapitol, které dokumentují postupně všechny dny experimentu.  Pokud čekáte vážnou knihu popisující vědecky celý experiment, jste vedle. Kniha je především humornou sondou do jednoho měsíce života umělce-pivaře a experiment je v knize spíše v pozadí příběhu Karla G. Božana a jeho spolupoutovníka, kterému se v knížce přezdívá Talíř. Knížku lze považovat i za dobrého průvodce po pražských hospodách, protože jich za těch 30dní oba hrdinové navštívili uctyhodný počet a u každé z hospod je často uvedeno i doporučení, jaké pivka či jídla tu mají dobré atd (i když je to psáno 6 let zpátky a nemusí to tedy být aktuální).
V každém dni je samozřejmě pečlivě zaznamenáno, jaké jídla hlavní hrdina posnídal, poobědval, povečeřel, kolik si dal piv (hodně) a další důležité věci.  Příhody hlavního hrdiny mě dokázaly často rozesmát, některé mi  připoměly některé mé hudební kamarády a známé a knížka se čte dobře, protože není nijak náročná.

A zaspoileruju Vám konec a jak vlastně experiment dopadnul – Karel G. Božan totiž po měsíci tohoto stravování zhubnul 6 Kg a cholesterol se mu snížil :). Samozřejmě to nemá smysl brát opravdu vážně – nevíme, jak se stravoval před tímhle experimentem, i samotných původních 120Kg je slušná nadváha a svou roli mohl sehrát i pravidelný stravovací režim, na který hlavní hrdina na měsíc „najel“.

Knihu doporučuju k přečtení buďto k pobavení či k tipům na neobjevené pražské hospůdky. Knížka se dá nyní koupit v Levnejch knihách na Andělu za cca 100,-

Luke

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: