TV VONA

Ladik, Luke, Lukyhell, Lou a Ashman. Nablogujeme se Vám do hlavy

Dredd

Policista, soudce, porota a kat v jednom.
Dredd. Soudce Dredd.
Tento vykonavatel spravedlnosti, který hájí zákon v Megacity one, v obřím městě v postapokalyptické budoucnosti, se už jednou na plátnech kin objevil. Bylo to roce 1995 a hlavní roli si tehdy střihnul Sylvester Stallone. A možná to byl právě ten největší kámen úrazu. Fanoušci komiksu filmu vyčítali, že v něm ani tolik nešlo o postavu Soudce Dredda jako právě o Stallona. Dredd si v komiksu snad nikdy nesundal přilbu, Stallone to ve filmu udělal, aby bylo vidět, že je pod ní opravdu Stallone. Film se hodně vzdálil od původní předlohy, snažil se být vtipný (postava Roba Schneidera) a celkově zapůsobit na co největší publikum. Tvůrci nového Dredda šli úplně jinou cestou. Na začátek stačí když řeknu, že Karl Urban si v roli Dredda za celý film přilbu nesundá.

Dredd 3D (tak zní celý oficiální název filmu) neoplývá nikterak originálním dějem. Dredd se musí společně se svou parťačkou Andersonovou prostřílet obří dvou set patrovou obytnou budovou a zlikvidovat úchylnou vražedkyně Ma-ma v podání Leny Headey. Důraz filmu je kladen na vizuální stránku, na akci a na zábavu. K velkému plusu patří to, že se film snaží zachovat věrnost komiksu. Není to žádný patos jako v případě prvního filmového zpracování. Není to žádný film, který si hraje na něco víc. Tohle je prostě čistokrevné béčko plné akce a nestydí se za to. Což je dobře.

Karl Urban je v roli Dredda dobrý. Je dostatečně drsný a v akcích přesvědčivý. Rozhodně lepší než Stallone. Akčních scén je ve filmu nepřeberné množství a často se setkáváme se zpomalenými záběry, které mají odůvodnění v účincích drogy Slo-mo, kterou gang Ma-my vyrábí. Droga způsobuje stonásobně zpomalené vnímání času. V sekvencích, kdy jsou lidé pod vlivem této drogy přichází ke slovu právě zpomalené záběry. Ve 3D by film mohl být ještě o něco lepší, ale to bohužel nemohu posoudit.

A teď trochu Dreddovské historie:
Judge Dredd se poprvé objevil v roce 1977 v komiksovém časopise 2000AD, který přivedl na svět hned několik zajímavých tvůrců. Postavu Dredda vymyslel John Wagner a o vizuální ztvárnění se postaral Carlos Ezquerra, zásluhy na vývoji postavy má i editor Pat Mills. Dredd je jedna z nejznámějších postav britského komiksu, jeho příběhy se vydávají dodnes a můžeme se s nimi setkat i u nás. Nakladatelství Crew vydalo omnibus Soudce Dredd – Prokletá země. Několik kratších příběhů vyšlo v magazínu Crew a do češtiny byl přeložen i Dredův crossover s Batmnem – Zemřít smíchy.

 

Odkaz na CSFD:    http://www.csfd.cz/film/266803-dredd/

 

 

LOU

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: